REKLAMA

W Niemczech prąd i gaz podrożały mimo czasowej obniżki podatku VAT

2020-10-22 15:22
publikacja
2020-10-22 15:22
fot. Shawn Hempel / Shutterstock

Mimo objęcia energii elektrycznej i gazu ziemnego czasowym obniżeniem stawek podatku VAT, ich ceny wzrosły w Niemczech w I półroczu br. odpowiednio o 6,8 i 2,7 proc. w porównaniu z II półroczem 2019 roku - poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) z siedzibą w Wiesbaden.

Według niego, średnio przez pierwsze 6 miesięcy 2020 roku gospodarstwa domowe płaciły za kilowatogodzinę prądu 31,94 eurocentów, a za kilowatogodzinę zawartej w gazie energii cieplnej 5,99 eurocentów. Zaznaczyć należy, że w poszczególnych przypadkach ceny były bardzo zróżnicowane ze względu na wielkość poboru.

Na mocy specjalnego rozporządzenia dostawcy elektryczności i gazu mogli stosować wstecznie od początku 2020 roku obniżony od 1 lipca na całe drugie półrocze podatek VAT. Według branży energetycznej, skorzystało na tym 13 proc. odbiorców prądu i 8 proc. odbiorców gazu.

Mimo tego ceny elektryczności w pierwszym półroczu wzrosły ze względu na wyższe opłaty za użytkowanie sieci oraz zwiększone koszty energii i jej przesyłu. Gaz podrożał natomiast w efekcie podniesienia opłat za korzystanie z rurociągów i wyższych kosztów dystrybucji. (PAP).

dmi/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki