REKLAMA

W Niemczech pojawiają się głosy o konieczności powrotu do atomu. „Transformacja energetyczna nie powiodła się”

2023-12-02 19:08
publikacja
2023-12-02 19:08

Czołowi politycy Unii (CDU/CSU) i FDP chcą powrotu Niemiec do energetyki jądrowej. Przekonują, że byłaby to odpowiedź na kryzys budżetowy w kraju oraz słabnącą kondycję niemieckiego przemysłu – opisuje w sobotę portal „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ). Politycy żądają ponownego uruchomienia niedawno wyłączonych reaktorów, a także przygotowania się do budowy nowoczesnych małych reaktorów.

W Niemczech pojawiają się głosy o konieczności powrotu do atomu. „Transformacja energetyczna nie powiodła się”
W Niemczech pojawiają się głosy o konieczności powrotu do atomu. „Transformacja energetyczna nie powiodła się”
fot. Christian Schwier / / Shutterstock

Premier Bawarii Markus Soeder (CSU) w rozmowie z FAZ podkreślił, że „obecnie potrzebne są fundamentalne zmiany polityczne, szczególnie w obszarze energii”. Jak stwierdził, istniejące w Niemczech reaktory należy „natychmiast” ponownie uruchomić na czas trwania kryzysu.

Zdaniem Soedera należy także przyspieszyć przechodzenie na nowocześniejsze, mniejsze i wydajniejsze reaktory, aby Niemcy zachowały swoją konkurencyjność, trzymając się celów klimatycznych.

Jak wskazał FAZ, małymi reaktorami jądrowymi (SMR) w Europie interesują się m.in. Polska, Holandia i Francja.

Jens Spahn (CDU) określił wyłączenie ostatnich niemieckich reaktorów „w środku kryzysu energetycznego” jako „poważny błąd sygnalizacji świetlnej”. „Elektrownie te muszą jak najszybciej wrócić do pracy” – podkreślił. Opowiedział się też za budową elektrowni jądrowych najnowszej generacji, bowiem „Niemcy powinny w tym uczestniczyć”.

Jak podkreślił Spahn, „energetyka jądrowa przeżywa na całym świecie renesans”, a rząd Scholza „ignoruje znaki czasu”.

Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) stwierdził, że „bardzo pilną rzeczą jest ponowne uruchomienie elektrowni jądrowych”. „Transformacja energetyczna nie powiodła się i należy ją rozpocząć od nowa” – zaznaczył w komentarzu dla FAZ.

Lider grupy parlamentarnej FDP w Bundestagu Christian Duerr podkreślił, że Niemcy „nie powinny rezygnować z energii nuklearnej”. „Aby podejść do tej kwestii odpowiedzialnie, należy rozważyć nowoczesne koncepcje reaktorów, takie jak SMR” – dodał Duerr. Torsten Herbst, jeden z liderów FDP, wezwał do „szerszego powrotu do energetyki jądrowej”, przekonując, że „Niemcy powinny pójść za przykładem swoich europejskich sąsiadów”.

Jak przypomniał FAZ, Niemcy wyłączyły w ostatnim czasie pięć reaktorów: Isar 2, Brokdorf, Emsland, Neckarwestheim i Grohnde. Zdaniem części ekspertów taniej jest modernizować te elektrownie, niż zastępować je budowanymi od nowa elektrowniami gazowymi.

Elektrownie jądrowe nie są tanie. Jednak system łączący niezawodną energię jądrową z energią elektryczną ze źródeł odnawialnych jest zdecydowanie tańszy niż kontynuowanie obecnej transformacji energetycznej – przyznali eksperci pytani przez FAZ. Zauważyli przy tym, że transformacja energetyczna jest wciąż na wczesnym etapie, a elektrownie węglowe nadal działają.

„Wiele krajów Europy Wschodniej planuje budowę nowych elektrowni jądrowych, m.in. Polska, Rumunia i Czechy. Gdyby to się nie opłacało, to dlaczego by to robili” – podsumowuje FAZ. (PAP)

mszu/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (48)

dodaj komentarz
jas2
Firmy stawiające wiatraki albo panele słoneczne, dostają pieniądze za dostarczany sprzęt i wykonaną usługę. Często z dodatkową sporą dotacją.

Dlatego proponują klientom panele nawet na północnej stronie dachu, albo w zacienionym miejscu.
Podobnie jest z wiatrakami. Dostawcom nie zależy na opłacalności przedsięwzięcia. Skorumpowanemu,
Firmy stawiające wiatraki albo panele słoneczne, dostają pieniądze za dostarczany sprzęt i wykonaną usługę. Często z dodatkową sporą dotacją.

Dlatego proponują klientom panele nawet na północnej stronie dachu, albo w zacienionym miejscu.
Podobnie jest z wiatrakami. Dostawcom nie zależy na opłacalności przedsięwzięcia. Skorumpowanemu, dotowanemu państwowemu inwestorowi tym bardziej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Prawdziwa chrześcijańska miłość bliźniego przebija z twoich wpisów. Ale rozumiem frustrację po odgonieniu od koryta.
koperytko odpowiada karbinadel
Oceniam realnie sytuacje - leming z mózgiem w TVN głosował na PO...
Zapytaj sie leminga dlaczego głosował na PO to wtedy zrozumiesz...
incitatus
Ale jak to? To nagle wszystkie ryzyka typu trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu, tsunami itp. zniknęły jak za dotknięciem magicznej różdżki?!
jas2
"W Niemczech pojawiają się głosy"

Mam znajomego, co też słyszy głosy.
1984
"Jak podkreślił Spahn, „energetyka jądrowa przeżywa na całym świecie renesans”

Dobry żart tynfa wart... Gdzie on widzi ten renesans? W państwach gdzie jest największe nasycenie reaktorami i doświadczenie w/s EJ buduje się znikome ilości: USA i Francja po 1 reaktorze, Korea i Rosja po 3 reaktory, Kanada zero... Tylko Chiny
"Jak podkreślił Spahn, „energetyka jądrowa przeżywa na całym świecie renesans”

Dobry żart tynfa wart... Gdzie on widzi ten renesans? W państwach gdzie jest największe nasycenie reaktorami i doświadczenie w/s EJ buduje się znikome ilości: USA i Francja po 1 reaktorze, Korea i Rosja po 3 reaktory, Kanada zero... Tylko Chiny budują jak oszalałe. Ale ten typ tak ma, że najpierw coś robi, a potem się zastanawia co z tym zrobić - ile już "miast widm" wybudowali?
jas2
Jeśli ktoś już ma to nie buduje.
1984 odpowiada jas2
Pewnie. Jak ktoś ma ponad 40-to letni samochód nie myśli o kupnie nowego.

Proszę zobaczyć ile lat mają reaktory w w/w państwach. Gdy je projektowano przewidywano 40-to letnią pracę. Podpowiem tylko, że najstarszy użytkowany w USA reaktor był budowany za JFK. Tak, w czasach gdy w PRL rządził Gomułka!
wnr
Zamiast zaczynać przygodę SMR od początku łatwiej będzie im przejąc firmę, która rozpoczęła już ten temat. Żeby nie było za drogo to trzeba ją wcześniej odkapitalizować, np zabrać 15mld na jakąś rzekomą tarczę - political fiction? Ale czy aby na pewno..?

Powiązane: Energetyka jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki