W Hiszpanii wzrosło zainteresowanie zakupem domów na wsi

2020-06-03 07:00
publikacja
2020-06-03 07:00
Materiały dla mediów

Kryzys zdrowotny w Hiszpanii spowodowany pandemią Covid-19 spowodował znaczny wzrost zainteresowania kupnem domów wiejskich i przeniesieniem się z miasta na wieś - wynika z raportu portalu nieruchomości Idealista, cytowanego przez dziennik "La Razon".

Tylko od stycznia br. do chwili obecnej poszukiwanie na portalu mieszkań w wielkich aglomeracjach spadło z 44 proc. do prawie 39 proc., przy jednoczesnym wzroście poszukiwań domów w małych gminach na terenie całego kraju.

Dyrektor projektu Arraigo, Enrique Martinez Pomar mówi o prawdziwym „exodusie z miast”. „W ciągu ostatnich trzech miesięcy w porównaniu z rokiem poprzednim cztery razy więcej rodzin wyraziło zainteresowanie przeniesieniem się na wieś. Obecnie mamy na liście 2,5 tys. rodzin, które chcą się tam przeprowadzić” - powiedział.

„Przedtem widziano wieś jako ostatnie miejsce do zamieszkania, choć to nieco zaczęło się zmieniać w ciągu ostatnich kilku lat, jednak pandemia koronawirusa spowodowała, że znacznie wzrosło zainteresowanie nieruchomościami usytuowanymi z dala od wielkich aglomeracji, bez ruchu samochodowego, w otoczeniu zieleni - w poszukiwaniu lepszej jakości życia” - wyjaśnił.

„Poza tym obecnie łatwiej o tzw. telepracę - poza zakładem pracy, i z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, co umożliwia taki projekt życiowy. Do tego wzrost bezrobocia w miastach przyczynił się do większego zainteresowania pracą w rolnictwie, zwłaszcza wśród mieszkańców Madrytu i Sewilli” - dodał.

Zgodnie z badaniami portalu Idealista, podczas kwarantanny wiele osób zdało sobie sprawę z tego, że nie podoba im się mieszkanie, w którym żyją, że woleliby większy metraż, więcej przestrzeni i światła, ogród lub taras, choć byłoby to daleko od centrum miasta.

Jednak świat wiejski i rolniczy nie jest sielankowy. Organizacja młodych rolników (Asaja) przestrzegła przed nieprzemyślaną „ucieczką z miasta”. „Już na początku trzeba dysponować samochodem, kapitałem i projektem życiowym” - powiedział dyrektor Asaja, Juan Almansa.

„Życie na wsi może być ciężkie, jest dużo niedogodności, brakuje wielu usług" - powiedział. "Potrzebna jest polityka państwa dynamizująca obszary wiejskie. Nikt nie chce mieszkać odizolowany i bez podstawowej infrastruktury” - dodał.

Trudno przewidzieć, czy tendencja emigrowania na wieś jest czasowa, czy trwała - zauważył „La Razon”. "To część niepewności, którą spowodowała pandemia koronawirusa we wszystkich obszarach życia społecznego" - stwierdził.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ jo/ kib/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (1)

dodaj komentarz
exio
Hiszpanie to się musieli rzucić na mieszkania w Łodzi, Trójmieście i Warszawie bo u nas tylko ceny rosną i taniej nie będzie. Według artykułów bankiera przynajmniej tak wynika.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki