W Estonii trwają testy elektronicznego paszportu immunologicznego

Estońska organizacja pozarządowa Powrót do Pracy we współpracy ze start-upem TransferWise i aplikacja przewozowa Bolt rozpoczęła we wtorek testowanie elektronicznego paszportu immunologicznego pracownika. Paszport ma ułatwić powrót do pracy po pandemii.

(fot. cottonbro / Pexels)

Elektroniczny paszport immunologiczny to aplikacja, która wykorzystuje generowany na ściśle określony czas kod QR umożliwiający pracodawcy, po zalogowaniu się, szybki wgląd w wyniki testów oraz badań lekarskich potwierdzających, że dana osoba ubiegająca się o pracę jest całkowicie zdrowa i nie jest nosicielem koronawirusa.

"Ten cyfrowy dokument immunologiczny ma na celu zmniejszenie obaw związanych z pandemią i zarazem zachęcenie ludzi do podejmowania pracy w firmach na całym świecie, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej" - podkreśla jeden z pomysłodawców cyfrowego certyfikatu, założyciel TransferWise Taavet Hinrikus.

Dzięki paszportowi immunologicznemu można będzie uniknąć konieczności przeprowadzania kolejnych badań dla pracodawców, którym osoba starająca się o pracę wysyła swój życiorys. Umożliwi także szybkie dostarczenie wyników badań specjalistom ds. kadr w zakresie, na jaki przystał dany kandydat. Przedstawienie tego rodzaju dokumentów staje się nieodzowne, gdy dana firma znajduje się za granicą, dla legalizacji pobytu i pracy w warunkach pandemii.

W testowanie aplikacji opracowanej przez TransferWise i Bolt włączyły się spółki i organizacje współpracujące w ramach projektu "Powrót do pracy" w Estonii. Są wśród nich firmy świadczące usługi medyczne, eksperci estońskich służb sanitarno-epidemiologicznych, przedstawiciele rządu, a także lokalni producenci i dostawcy żywności oraz sieć hotelarska Radisson.

"Jesteśmy zainteresowani każdym rozwiązaniem, które pozwoli naszym pracownikom na szybki powrót do pracy, a klientom na ponowne korzystanie z naszych usług" - podkreśliła w rozmowie z agencją Reutera dyrektor generalna Radisson Blu Sky Hotel w Tallinie, Kaido Ojaperv. Z tej racji włączyliśmy się w testowanie cyfrowego paszportu immunologicznego - dodała.

W Estonii, gdzie z powodu koronawirusa zmarły dotąd 64 osoby, a całkowita liczba zakażeń wynosi 1791, na początku maja ruszył proces stopniowego odmrażania gospodarki i łagodzenia restrykcji narzuconych społeczeństwu w związku z rozwojem pandemii SARS-CoV-2.

W ubiegłym tygodniu - przypomina Reuters - władze w Tallinie w porozumieniu ze swymi odpowiednikami w Rydze i Wilnie zezwoliły na otwarcie granic między tymi trzema krajami bałtyckimi. Kontrole graniczne i restrykcje w podróżowaniu zostały wprowadzone w marcu. (PAP)

mars/ akl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 12 zenonn

W którym kraju wybuchnie rewolucja jako pierwsza i zawodowych oszustów "powiesi za jaja albo gorzej"?
Pandemia? Gdzie i czego? Złodzieje wymysiliły covid by pokryć straty
Koty kozy papaje sa zarażone
Fałszywie dodatnie testy
i górnicy - śląsk blokowac
i przedszkola
kartofel, moravitz, soros
Fuj

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 14 igła

Właśnie takie sprawy są WAŻNE nie jakieś pierdoły typu czy piosenka Kazika była pierwsza czy czwarta na liście przebojów Trójki - czym skutecznie zajmuje się teraz społeczeństwo.

! Odpowiedz
1 21 abcx

Najlepsze było jak test na virusa znalazł go w papai, tak więc lepiej jest nie jeść papai bo wynik badania może wyjść nie prawidłowy ;)

! Odpowiedz
0 38 trollmaster

Testy są mało specyficzne i niewiarygodne, zwłaszcza chińskie (Czesi je wywalili).
Nawet mając przeciwciała (niespecyficzne, bo koronawirusów jest dużo), nie ma gwarancji, że jednak nie zachorujemy. Czyli równie dobrze można rzucić monetą i na tej podstawie stwierdzać, czy ktoś jest zdrowy.

No i - jaka jest podstawa prawna takiego działania, że pracodawca ma mieć wgląd w wyniki badań lekarskich?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 72 po_co

Jeszcze tylko obroża na szyję i czip w kark. Merdać ogonem ludzie nauczą się przy okazji.
Naprawdę, tyle mieliśmy już doświadczeń z podobnymi pomysłami ,a ludzie wciąż naiwnie pozwalają na takie inicjatywy. Traktują nas jak bydło, znakują, zbierają odciski palców, prześwietlają, a wszystko to dla naszego bezpieczeństwa.
Ja się czuję bezpiecznie wiedząc, że moje dane są moje, moje odciski palców pozostają moją własnośćią, a promieniowanie nie buszuje mi po organach w poszukiwaniu paczki narkotyków której tam nie ma.

O eugenice czy czystkach rasowych już zapomnieliśmy ? Widać dawno wojny nie było. Brakuje jeszcze tylko wyjazdu na obóz dla ludzi chorych i krematoriów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 itsofunny

Art. 39.Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody.
Art. 41.1. Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.
Art. 41.5. Każdy bezprawnie pozbawiony wolności ma prawo do odszkodowania.
Art. 47.Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.
Art. 49.Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niejokreślony.
Art. 51.1. Nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby.
2. Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.
3. Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych. Ograniczenie tego prawa może określić ustawa.
4. Każdy ma prawo do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą.
5. Zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji określa ustawa
Art. 54.1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
rt. 76.Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Zakres tej ochrony określa ustawa
Art. 80.Każdy ma prawo wystąpienia, na zasadach określonych w ustawie, do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publiczne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 po_co odpowiada itsofunny

Art. 42. Zasada odpowiedzialności za czyn karalny
1. Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Zasada ta nie stoi na przeszkodzie ukaraniu za czyn, który w czasie jego popełnienia stanowił przestępstwo w myśl prawa międzynarodowego.
2. Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.
3. Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

Tymczasem w Urzędzie Skarbowym nałożą na Ciebie karę bez dochodzenia, nie uznają wyniku rozprawy mimo, że została ona wygrana, sprawy w sądzie mogą odbywać się zaocznie zanim w ogóle dojdzie do Ciebie powiadomienie o rozprawie.

Tak masz rację, prawo istnieje. Jak dotąd żaden rząd w pełni go nie respektował.

Ja wierzę w prawo które nas chroni ale patrzę też całkiem realnie na to co się dzieje i podaję wprost przykłady które już od dawna obowiązują. Zgodzisz się chyba ze mną, że tak długo jak długo nie ma podstaw (np. przez popełnienie przestępstwa) nasze dane powinny być wyłącznie nasze ?
Więc dlaczego do paszportu czy dowodu uśmiecham się jak przestępca, a w paszporcie są odciski moich palców od tak na wszelki wypadek ?
Konstytucja jasno i dobitnie stwierdza, że nie można przypuszczać, że ktoś popełnił a tym bardziej może popełnić przestępstwo, trzeba mu to udowodnić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 itsofunny odpowiada po_co

Zgadzam się z tym co piszesz wydaje się ze to jakieś niuanse a tak nie jest a ich ilość narasta to jest łamanie naszych praw konstytucyjnych.

! Odpowiedz
0 3 dyr-pedro odpowiada itsofunny

"określa w ustawa" lub ustnie minister czy premier podczas konferencji, taki backdoor.
Jak się nie podoba to SN lub TK, oczywiscie też z nadania - ustnego.

! Odpowiedz
0 1 po_co odpowiada dyr-pedro

Tak ale co do zasady to ustawa nie może Ci odbierać konstytucyjnych praw.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil