REKLAMA

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o nowych obostrzeniach

2021-02-26 20:23
publikacja
2021-02-26 20:23
fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią. Wprowadza ono m.in. regionalne obostrzenia na Warmii i Mazurach i obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką.

Regulacja powiela wiele rozwiązań zawartych w poprzednim rozporządzeniu rządu z 21 grudnia 2020 r.

Jedną z istotniejszych zmian jest ustanowienie województwa warmińsko-mazurskiego obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W przypadku tego województwa wprowadzono dodatkowe obostrzenia związane m.in. z ograniczeniami w zakresie prowadzenia usług hotelarskich, działalności kulturalnej m.in. kin i teatrów i funkcjonowania galerii handlowych.

Rozporządzenie znosi możliwość zakrywania ust i nosa za pomocą innych środków ochrony niż maseczki. Od soboty nie będzie można stosować w tym celu szalików, kominów, chust i bandan. Przyłbice będą mogły być używane jedynie dodatkowo, oprócz maseczki.

Regulacja wprowadza też ograniczenia dotyczące przekraczania granicy lądowej z Republiką Czeską i z Republiką Słowacką. Osoba przekraczająca tę granicę będzie obowiązana do posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy.

Na mocy rozporządzenia z ograniczenia w zakresie usług hotelarskich przewidujących udostępnianie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie zwalnia się osoby biorące udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego w Halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce Toruń 2021.

Warunkiem rozpoczęcia m.in. rehabilitacji leczniczej będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego, a nie jak dotychczas w terminie 6 dni.

Rozdział piąty rozporządzenia poświęcono kwestii szczepień m.in. kolejności ich przeprowadzania. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jes
Czyli znowu to tylko rozporządzenie? :)
samsza
Zlikwidowano kategorię zdrowotnych przeciwwskazań do noszenia maseczek, potwierdzanych przez lekarza, i to jednym rozporządzeniem (!)
samsza
Wg, słownika PWN maseczka to zdrobnienie od maska w rozumieniu:
1. «zasłona na twarz (albo część twarzy) z otworami na oczy, nakładana podczas maskarady, obrzędów ludowych lub przez aktorów w teatrze
2. «osłona twarzy chroniąca ją przed działaniem szkodliwych substancji lub przed urazami; też: osłona na nos
Wg, słownika PWN maseczka to zdrobnienie od maska w rozumieniu:
1. «zasłona na twarz (albo część twarzy) z otworami na oczy, nakładana podczas maskarady, obrzędów ludowych lub przez aktorów w teatrze
2. «osłona twarzy chroniąca ją przed działaniem szkodliwych substancji lub przed urazami; też: osłona na nos i usta zapobiegająca rozsiewaniu zarazków»
Rozporządzenie (§ 25) nic nie mówi o szalikach, kominach, itd. (nie ma wpisanego zakazu).
Komin ewidentnie spełnia "maseczkową" definicję osłony nosa i ust...
jas2 odpowiada samsza
"Komin ewidentnie spełnia "maseczkową" definicję osłony nosa i ust..."

Hmmm... chowaj się przed zarazkami w kominie.
iwonka50 odpowiada samsza
No tak. Bo nigdzie nie jest napisane co to jest maseczka w rozumieniu morawieckiego (celowo z małej). Że to kawałek materiału z 2 gumkami. Nie ma nawet z jakiego materiału więc jutro szyję maseczkę z siatki na komary ;-)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki