W Chinach niektóre obszary znów podnoszą ocenę ryzyka koronawirusowego

W Chinach narastają obawy o możliwość wystąpienia drugiej fali zachorowań na Covid-19. Ponownie podniesiono ocenę ryzyka epidemicznego na niektórych obszarach prowincji Guangdong, a chińskie władze zapowiedziały w poniedziałek uszczelnienie granic lądowych.

(fot. stringer / Forum)

Pandemia wybuchła pod koniec ubiegłego roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Według danych państwowej komisji zdrowia okres szczytowy zakażeń w ChRL minął. Codziennie wykrywane są jednak nowe infekcje przywleczone z zagranicy oraz zakażenia bezobjawowe, które nie są w tym kraju zaliczane do „potwierdzonych przypadków” Covid-19.

W niedzielę koronawirusa wykryto u 38 osób, które powróciły lub przybyły do Chin z zagranicy. Jest wśród nich 20 Chińczyków, którzy przyjechali do prowincji Heilongjiang drogą lądową z Władywostoku, dokąd wcześniej przylecieli z Moskwy.

Chińskie władze zapowiedziały zacieśnienie kontroli na granicach lądowych, by zapobiec infekcjom przywleczonym – poinformowała państwowa agencja prasowa Xinhua po posiedzeniu grupy przywódczej ds. odpowiedzi na epidemię koronawirusa, któremu przewodniczył premier ChRL Li Keqiang.

Już wcześniej Pekin zakazał tymczasowo wjazdu na terytorium Chin prawie wszystkim obcokrajowcom na podstawie wiz wydanych przed 27 marca. Nie dotyczy to członków załóg międzynarodowych rejsów, wizyt oficjalnych, a także dyplomatów, którym jednak odradzono przyjazdy.

W prowincji Guangdong na południu kraju ponownie podniesiono tymczasem ocenę ryzyka epidemicznego na czterech obszarach, w tym w dwóch dzielnicach miasta Kanton i jednej dzielnicy miasta Shenzhen – przekazały miejscowe media. Kroki te podjęto po zdiagnozowaniu w prowincji kolejnych zakażeń przywleczonych z zagranicy.

Choć w większości takich przypadków zakażeni to powracający do kraju Chińczycy, w społeczeństwie narasta strach przed cudzoziemcami, szczególnie pochodzącymi z krajów najbardziej dotkniętych pandemią. Falę gniewu wywołały natomiast niedawne doniesienia o pobiciu pielęgniarki jednego z kantońskich szpitali przez zakażonego koronawirusem Nigeryjczyka, który nie chciał się poddać badaniom.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 itsofunny

Nie zamykają granic żeby mieć kogo obwiniać ale to nie przejdzie.

! Odpowiedz
1 9 antek10

Zmienią metodę liczenia i po kłopocie. Glapcia niech zatrudnią.

! Odpowiedz
14 15 ajwaj

""W niedzielę koronawirusa wykryto u 38 osób,"" o objawach nic. Dla 1 500 000 000 jest OK

W czym sila Chinczyków?

""Henry Kissinger.
Kissinger: pandemia wirusa koronawiru na zawsze zmieni porządek świata
Utrzymanie zaufania publicznego ma kluczowe znaczenie dla solidarności społecznej, relacji między społeczeństwami, a także dla pokoju i stabilności na arenie międzynarodowej.

Narody są zjednoczone i mają się dobrze, wierząc, że ich instytucje mogą przewidywać katastrofy, ograniczać ich skutki i przywracać stabilność.
Kiedy zakończy się pandemia Covida-19, instytucje w wielu krajach !!!!!!!!!!!! będą postrzegane jako upadające. To, czy wyrok jest obiektywnie sprawiedliwy, nie ma znaczenia.

Żaden kraj, nawet Stany Zjednoczone, nie jest w stanie pokonać wirusa dzięki wysiłkom krajowym. Zaspokojenie potrzeb w tej chwili powinno ostatecznie zostać połączone z globalną wspólną wizją i programem.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 10 eqilibrium

Siła Chin tkwi w propgandzie sukcesu i milionach ludzi którzy są niczym ryby i głosu nie mają więc mimo że trupy leżą na ulicach to i tak słowa nikt nie może powiedzieć. Polacy szybko zapomnieli czym jest komuna.

! Odpowiedz
8 8 ajwaj odpowiada eqilibrium

"Komuny" nigdzie nie ma..
To termin dla panstw niepokornych, suwerennych jak "rezim", którzy nie daja sie kal-bojom
____________
Zapoznaj sie z tezami Henry Kissengera (póznego)

(ur. 27 maja 1923 w Fürth) – amerykański polityk i dyplomata, profesor nauk politycznych Uniwersytetu Harvarda. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego oraz sekretarz stanu podczas prezydentury Richarda Nixona oraz Geralda Forda. Za swój wkład podczas negocjacji w czasie konfliktu w Wietnamie otrzymał w 1973 roku Pokojową Nagrodę Nobla. Człowiek Roku tygodnika „Time” w 1972 roku (razem z prezydentem Nixonem).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ajwaj odpowiada ajwaj

Spotykal caly swiat
_______
""Henry Kissinger ostrzega przed „katastrofalnymi” konfliktami, chyba że Chiny i USA rozstrzygną ich różnice

„Będzie gorzej niż wojny światowe, które zrujnowały cywilizację europejską” - mówi były sekretarz stanu i doradca Richarda Nixona
Jedna strona nie może zdominować drugiej - i muszą się do tego przyzwyczaić, mówi dyplomata-weteran ""

https://www.scmp.com/news/china/diplomacy/article/3037870/kissinger-warns-us-and-china-their-conflicts-will-be

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil