REKLAMA

UKPremier Truss broni źle przyjętej przez rynki decyzji o cięciach podatkowych

2022-09-29 14:55
publikacja
2022-09-29 14:55

Brytyjska premier Liz Truss broniła w czwartek decyzji swojego rządu o dużych cięciach podatkowych, która wywołała spore zamieszanie na rynkach finansowych, i przekonywała, że są one konieczne, by pobudzić wzrost gospodarczy.

Premier Truss broni źle przyjętej przez rynki decyzji o cięciach podatkowych
Premier Truss broni źle przyjętej przez rynki decyzji o cięciach podatkowych
fot. JOHN SIBLEY / / FORUM

W serii wywiadów radiowych, udzielonych lokalnym oddziałom BBC, Truss mówiła, że podjęcie "pilnych działań" oraz "kontrowersyjnych i trudnych decyzji" było konieczne, a cięcia pomogą pobudzić wzrost w dłuższym okresie. Dodała, że jest "gotowa zrobić to, co trzeba, aby tak się stało".

W miniony piątek minister finansów Kwasi Kwarteng ogłosił szereg cięć podatkowych, m.in. obniżenie podstawowej stawki podatkowej, zniesienie najwyższej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających, cofnięcie podwyżki składki na ubezpieczenie społeczne i anulowanie podwyżki podatku od przedsiębiorstw.

Jednak te zapowiedzi zostały fatalnie przyjęte przez rynki finansowe w związku obawą o to, że negatywnie wpłyną na stabilność finansów publicznych. Cięcia zostaną powiem sfinansowane przez zwiększenie zadłużenia, a wcześniej rząd ogłosił, że w ten sam sposób pokryje koszty zamrożenia cen energii.

W efekcie doszło do ostrej przeceny funta, którego kurs w poniedziałek rano spadł do najniższego poziomu wobec dolara od 1971 r., a w środę Bank Anglii poinformował o uruchomieniu tymczasowego programu skupu obligacji, aby zapobiec "istotnemu ryzyku" dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii.

Odnosząc się po raz pierwszy do tej sytuacji, Truss podtrzymała opinię, że rząd "zrobił właściwą rzecz, podejmując działania w trybie pilnym", mimo kłopotów, które nastąpiły, a ona nadal wierzy w "zdrowy pieniądz". Powiedziała, że ministerstwo finansów "ściśle współpracuje" z Bankiem Anglii i wskazała, że zawirowania na rynkach finansowych mają miejsce na całym świecie.

Zwróciła też uwagę, że największa część interwencji rządu dotyczyła zamrożenia rachunków za energię, a to zostało ogłoszone ponad tydzień przed cięciami podatkowymi i nie spowodowało gwałtownej reakcji rynku.

Zapytana o to, czy sprawiedliwe jest to, że na cięciach podatkowych najwięcej zyskają najlepiej zarabiający, Truss odparła: "Realia są takie, że niższe podatki ogólnie pomagają wszystkim, ponieważ pomagają rozwijać gospodarkę, a zbyt długo debata w tym kraju była o dystrybucji, a nie o tym, jak rozwijamy naszą gospodarkę".

"Nie jest sprawiedliwe mieć recesję, nie jest sprawiedliwe mieć miasto, w którym nie ma inwestycji, nie będzie sprawiedliwe, jeśli nie dostaniemy wysoko płatnych miejsc pracy w przyszłości, ponieważ mamy najwyższe obciążenie podatkowe od 70 lat. To właśnie nie jest sprawiedliwe" - dodała.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prawda_
Wlasciwe podejscie do sprawy. Oby uzdrowila gospodarke UK jak kiedys Margaret Thatcher.
piotr76
Ciekawy pomysł, chociaż tam przedsiębiorcze jednostki to głównie imigranci. Więc znowu zacznie się narzekanie lokalsów, że Polacy/"ciapaci"/cała reszta która szansę wykorzysta i otworzy własne firmy pasożytuje na UK, gdy tymczasem dumni Brytyjczycy siedzą na zasiłkach.
prawda_ odpowiada piotr76
Nie koniecznie. Zauwazam ze przez kowida Brytole wzieli sie ostro do pracy. Znam nawet takich ktorzy zrezygnowali z inzynieringu by kupic vana i wozic przesylki dla Amazona.

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki