W Brukseli bez porozumienia w sprawie kolejnej transzy pomocy dla Grecji

Ministrowie finansów strefy euro, przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz greckiego rządu po spotkaniu w Brukseli nie porozumieli się w poniedziałek w sprawie kolejnej transzy pomocy dla pogrążonej w kryzysie Grecji, a także umorzenia części greckiego zadłużenia.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem
Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem (fot. Francois Lenoir / Reuters)

Bez porozumienia Ateny nie mogą otrzymać żadnej nowej pożyczki. Grecja potrzebuje jednak nowych środków, aby spłacić w lipcu około 7,3 mld euro zaciągniętych wcześniej kredytów.

Greckie władze, by otrzymać pieniądze, zdecydowały się na reformy m.in. obniżki emerytur i podwyżki podatków, jednak ministrowie strefy euro uznali, że muszą zostać przedsięwzięte kolejne posunięcia oszczędnościowe.

"Jesteśmy bardzo blisko porozumienia, ale dzisiaj nie udało nam się zbliżyć stanowisk w sprawie tego, co można było zrobić i czego część z nas oczekiwała" - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Dodał, że w ciągu najbliższych tygodni strony będą pracować nad porozumieniem, które może zostać zawarte na kolejnym spotkaniu eurogrupy w czerwcu.

Na początku maja greccy wierzyciele i władze w Atenach wypracowały porozumienie przewidujące nowe reformy, których efektem mają być oszczędności na kwotę 3,6 mld euro. Komisja Europejska poinformowała wtedy, że porozumienie otwiera drogę do kompromisu dotyczącego zadłużenia Aten.

Reformy, które zostały uzgodnione przez kredytodawców i władze w Atenach, przewidują, że cięcia w emeryturach, które nastąpią w 2019 r., a także zmniejszenie kwoty wolnej od podatku w 2020 r., wygenerują oszczędności wynoszące 2 proc. greckiego PKB.

Z Brukseli Łukasz Osiński(PAP)

luo/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~KWAKI

na pewno dostanie tylko zagrozi że wpusci do eu z milion islamistów i mają nawet bez zwrotną pożyczkę

! Odpowiedz
0 0 ~as

Przecież i tak wpuszcza. Tam kontrola graniczna jest zupełną fikcją. Wszystko się kreci za kasę.

! Odpowiedz
0 1 ~dasdsa

Jak korekta dobiegnie końca to pożyczka zostanie przyznana.

! Odpowiedz
1 12 ~drit

I co zmienią te pseudo reformy? Grecja dzięki wydatnej "pomocy" EBC, swoim durnym politykom,
rozwydrzonemu przez socjal narodowi - pędzi ku zatraceniu. Każdy rozsądny ekonomista reformy zaczął by od wyjścia ze strefy euro. Dlaczego nie nazwano tutaj po imieniu wierzycieli?
To ja nazwę - głównie niemieckie i francuskie banki.
Każdy pomysł o wejściu Polski do euro zony powinien zostać wypalony napalmem na metr w głąb.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~zez

lGrecy nie chcą wyjść ze strefy euro bo nowa drachma byłaby makulaturą. Głupi jednak byli że nie ogłosili bankructwa. Ze strefy euro nie można byłoby ich wyrzucić, a nawet gdyby hochsztaplerzy z Brukseli jakimś cudem to zrobili to Grecja mogłaby dalej posługiwać się euro jako swoją walutą - ale już bez długów

! Odpowiedz
2 2 ~as

Jihad znów uderzył. Zamach w Manchesterze dziś w nocy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil