REKLAMA

Von der Leyen: Priorytetem odbudowy gospodarki - tworzenie miejsc pracy

2020-09-29 17:14
publikacja
2020-09-29 17:14
fot. Pool / Reuters

Przebywająca w Portugalii z trzydniową wizytą szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała we wtorek, że jednym z priorytetów programu odbudowy europejskiej gospodarki będzie dążenie do tworzenia nowych miejsc pracy po epidemii koronawirusa.

Na konferencji prasowej w Lizbonie z udziałem premiera Antonia Costy szefowa KE zapewniła, że Bruksela będzie dążyć do odnowienia rynku pracy spustoszonego w efekcie koronakryzysu w państwach członkowskich UE.

“Program o nazwie Next Generation EU, którego również Portugalia będzie dużym beneficjentem, ma służyć dynamizowaniu gospodarki po epidemii (…). Dzięki temu będziemy tworzyć nowe miejsca pracy, koncentrując się w odbudowie gospodarki na ekologii oraz cyfryzacji” - wyjaśniła von der Leyen, chwaląc rząd Portugalii za podejmowane w ostatnich latach działania m.in. w dziedzinie cyfryzacji administracji publicznej.

Przewodnicząca KE stwierdziła, że kierowana przez nią instytucja szybko zareagowała na koronakryzys, uruchamiając wiosną program SURE, opierający się na pożyczkach o łącznej wartości 100 mld euro dla państw planujących zapewnić pracownikom dochody, a firmom etaty.

“Odbudowa UE musi być sprawiedliwa, zwrócona na kwestie społeczne i skoncentrowana przede wszystkim na ludziach” - stwierdziła.

Na zakończenie konferencji prasowej premier Costa wyraził przekonanie, że Portugalia będzie pierwszym państwem, które ratyfikuje umowę w sprawie programu odbudowy UE. Zaznaczył jednak, że w pierwszej kolejności jego gabinet będzie naprawiał poszkodowaną koronawirusem gospodarkę swojego kraju bezzwrotnymi subwencjami.

“Z części dostępnych pożyczek zamierzamy skorzystać dopiero wtedy, kiedy uda nam się poprawić sytuację finansową kraju” - podsumował Costa.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
itso_alternator
''w odbudowie gospodarki na ekologii oraz cyfryzacji''
ekologia = większe trucie niż dotychczas
cyfryzacja = większe niewolnictwo niż dotychczas
itso_alternator
''“Odbudowa UE musi być sprawiedliwa, zwrócona na kwestie społeczne i skoncentrowana przede wszystkim na ludziach” - stwierdziła.''
wszystko by było ok ale z tego co widać naśladują w działaniach Komunistyczną Partie Chin czyli inwigilacja zwalczanie opozycji i cały ten syf co jeszcze nie potrafię nazwać :)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki