REKLAMA

Volkswagen i BMW z karą 875 mln euro za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych

2021-07-08 11:59, akt.2021-07-08 12:23
publikacja
2021-07-08 11:59
aktualizacja
2021-07-08 12:23
Volkswagen i BMW z karą 875 mln euro za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych
Volkswagen i BMW z karą 875 mln euro za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych
fot. Canetti / / Shutterstock

W wyniku przeprowadzonego postępowania antymonopolowego Komisja Europejska nałożyła w czwartek karę w wysokości 875 mln euro na grupę Volkswagen i BMW. W sprawie chodziło o ograniczenie konkurencji w zakresie oczyszczania emisji w nowych samochodach osobowych z silnikiem Diesla.

Komisja Europejska ustaliła, że niemieckie koncerny Daimler, BMW i Volkswagen (marki Volkswagen, Audi i Porsche) naruszyły unijne przepisy antymonopolowe, działając w zmowie dotyczącej ograniczania emisji tlenków azotu.

Komisja nałożyła grzywny o łącznej wysokości ponad 875 mln euro na Volkswagena i BMW.

Daimler uniknął kary finansowej, ponieważ ujawnił Komisji istnienie kartelu. Wszystkie strony potwierdziły swój udział w zmowie i zgodziły się na ugodowe rozstrzygniecie sprawy.

"Pięciu producentów samochodów Daimler, BMW, Volkswagen, Audi i Porsche posiadało technologię, pozwalającą na redukcję szkodliwych emisji ponad to, co jest wymagane przez normy emisji UE. (Celowo) unikali jednak konkurowania w sferze pełnego wykorzystania potencjału tej technologii. (...). Dzisiejsza decyzja KE dotyczy zatem sytuacji, w której legalna współpraca technologiczna była prowadzona w niewłaściwy sposób" - oświadczyła wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.

"Nie tolerujemy zmowy firm. Jest to niezgodne z przepisami antymonopolowymi UE. Konkurencja i innowacje w zakresie zarządzania zanieczyszczeniem samochodów są niezbędne dla Europy, aby osiągnąć ambitne cele Zielonego Ładu. A ta decyzja pokazuje, że nie zawahamy się przed podjęciem kroków przeciwko wszelkim formom działań kartelowych, które zagrażają temu celowi" - dodała Vestager.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
To bardzo dobra decyzja tow. komisarzy. Każda taka decyzja to krok w kierunku upadku socjalizmu w unii. Więcej drukowania mniej produkcji a zobaczę kolejny upadek komuny w moim życiu. Unia nie jest samotną wyspą, zamorscy konkurenci tylko czekają na marnowanie, czy złą alokacje zasobów. Droższa energia, więcej biurokracji,To bardzo dobra decyzja tow. komisarzy. Każda taka decyzja to krok w kierunku upadku socjalizmu w unii. Więcej drukowania mniej produkcji a zobaczę kolejny upadek komuny w moim życiu. Unia nie jest samotną wyspą, zamorscy konkurenci tylko czekają na marnowanie, czy złą alokacje zasobów. Droższa energia, więcej biurokracji, mniej produkcji, a sprawa rozwiąże się sama. Dalej tow. komisarze, czym szybciej tym lepiej.
ja3
Co za bezsens. Byli przygotowani na kolejne ograniczenia i czekali cierpliwie na ich wprowadzenie, żeby móc dalej produkować silniki. I z tego powodu dostali karę...
darius19
gdyby KE tego nie zrobila - krytyczny komentarz tez by sie pojawil. Jeden z tych, ktorym wszystko sie nie podoba. Sfrustrowany - mimo tego co widac naokolo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki