REKLAMA

Villeroy z EBC jest przeciwny decyzji o ponownym wprowadzeniu QE

2019-09-24 12:04
publikacja
2019-09-24 12:04

Gubernator banku centralnego Francji i członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Francois Villeroy de Galhau jest przeciwny decyzji EBC o ponownym wprowadzeniu QE. Francuz dołącza do swoich kolegów - z banku centralnego Niemiec i Holandii - obozu "jastrzębi" w sprawie wprowadzenia pakietu stymulacyjnego EBC.

fot. Toru Hanai / / Forum/Reuters

Na swoim wrześniowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 10 pb. do -0,50 proc., ogłosił wznowienie QE netto od listopada w wys. 20 mld euro, wprowadził tiering oraz zmodyfikował forward guidance. 

QE będzie prowadzone "tak długo jak będzie to konieczne" dla wzmocnienia akomodacyjnego działania stóp procentowych i zakończy się "krótko" przed rozpoczęciem podwyżek stóp procentowych. EBC rozszerzył możliwość skupu aktywów, których rentowności są niższe niż oprocentowanie stopy depozytowej EBC, na cały program APP, czyli o programy CBPP3, ABSPP i CSPP.

Villeroy powiedział we wtorek, że wznowienie QE jest nieuzasadnione, gdy długoterminowe koszty finansowania zewnętrznego są już na bardzo niskim poziomie. 

Villeroy ocenił, że obniżka stóp procentowych przez EBC i zmiana wytycznych na przyszłość, już były "potężną kombinacją" samą w sobie. 

Francuz potwierdził jednak niepewność związaną z globalną gospodarką i zasugerował, że jeśli sytuacja się pogorszy, dokona ponownej oceny. 

"Nie byłem za wznowieniem zakupu aktywów netto teraz, ponieważ uważałem, że dalsze zakupy są w tej chwili niepotrzebne - i podkreślam to - biorąc pod uwagę bardzo niski poziom zarówno długoterminowych stóp procentowych, jak i premii terminowych" - powiedział Villeroy w Paryżu. 

Dzień wcześniej prezes EBC Mario Draghi ostrzegł w Parlamencie Europejskim, że fala sprzeciwu ze strony decydentów ws. polityki monetarnej może osłabić wpływ ostatniego bodźca wprowadzonego przez EBC. 

Kolejne posiedzenie EBC odbędzie się 24 października. Po posiedzeniu odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa EBC.

To będzie ostatnie posiedzenie z udziałem prezesa Mario Draghiego, bowiem jego kadencja wygasa 30 października br. Od 1 listopada EBC kierować będzie dotychczasowa szefowa MFW Christine Lagarde. (PAP Biznes) 

aj/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
open_mind
Symulatory kuźwa mać, a W USA wpompowali (overnight repo market) i wpompowują w system od zeszłego poniedziałku pierdylionowe sumy tak po cichu że nawet ludzie znający temat nie mogą ogarnąć co się dzieje. A „pompa” w 2008 roku wygląda przy tym jak mała zabawka.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki