REKLAMA
NIE PRZEGAP

Vercom sfinalizował przejęcie MailerLite

Michał Kubicki2022-06-14 20:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-06-14 20:20
Vercom sfinalizował przejęcie MailerLite
Vercom sfinalizował przejęcie MailerLite
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Po ogłoszeniu przejęcia MailerLite przez Vercom Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy wyraziło zgodę na parametry transakcji, która została sfinalizowana 14 czerwca. Przejęcie MailerLite za przeszło 400 mln zł to największa akwizycja podmiotu zagranicznego przez polską spółkę w tym roku i jedno z największych w sektorze technologicznym w ostatnich latach.

Vercom tworzy globalne platformy komunikacyjne w chmurze (CPaaS, ang. Communications Platform-as-a-Service), które umożliwiają firmom budowanie i rozwijanie relacji z odbiorcami za pośrednictwem wielu kanałów komunikacji.

MailerLite to globalny dostawca narzędzi do komunikacji e-mail z główną siedzibą w USA. Przychody spółki w ponad 70 proc. pochodzą z USA i Europy Zachodniej. MailerLite obecnie obsługuje ponad 38 tys. klientów biznesowych na całym świecie. W ciągu ostatnich 4 lat spółka rosła w średniorocznym tempie 43 proc., odnotowując w 2021 r. 53 mln zł przychodów - informuje komunikat prasowy Vercomu.

"MailerLite to mocny brand, który rozpoznawalny jest na całym świecie. To jedno z najbardziej popularnych i najwyżej ocenianych rozwiązań do e-mail marketingu na rynku. Rozwiązania spółki oferowane są w modelu self-service, w którym klient w pełni sam obsługuje narzędzie. Takie podejście pozwala na dynamiczny wzrost i szybkie skalowanie biznesu" ­– komentuje Krzysztof Szyszka, prezes zarządu Vercom. 

Rekordowe przejęcie

Przejęcie MailerLite za kwotę ok. 400 mln zł (84,13 mln euro) to największe przejęcie podmiotu zagranicznego przez polską spółkę w tym roku i jedno z największych w sektorze technologicznym w ostatnich latach. Co ciekawe, kurs Vercomu po tegorocznych spadkach, na bazie słabego sentymentu do branży technologicznej, implikuje kapitalizację na poziomie 583 mln zł. 

"Po akwizycji MailerLite liczba naszych klientów wzrosła trzykrotnie, do blisko 57 tys. podmiotów działających na 180 rynkach. Jednocześnie do zespołu Vercom dołącza ok. 100 specjalistów skupionych w 30 międzynarodowych lokalizacjach, co daje nam możliwość sprawnej obsługi globalnego portfolio klientów we wszystkich strefach czasowych. Zapewniliśmy sobie tym samym znaczący potencjał w obszarze synergii przychodowych"mówi Krzysztof Szyszka. 

Blisko rok temu Vercom przejął za 40 mln zł PushPushGo oraz FreshMail, które ugruntowały pozycję spółki na rynku usług CPaaS w regionie CEE. Następnym celem Spółki było wejście na rynek globalny i konkurowanie z największymi graczami CPaaS takimi jak Twilio oraz Sinch. Stąd też kolejne dwie transakcje – przejęcie MailerLite za 400 mln zł oraz Oxylion za 36 mln zł.

Udane IPO

Wyżej wymienione transakcje Vercom realizował m.in. dzięki środkom z IPO na GPW, które miało miejsce wiosną zeszłego roku. Spółka pozyskała wówczas 180 mln zł. Razem z innymi źródłami kapitału, czyli środkami własnymi i kredytem, planowała przeznaczyć na przejęcia do 250 mln zł, zgodnie z celami zapisanymi w prospekcie emisyjnym.

Globalny rynek CPaaS był wyceniany na 8 mld USD w 2021 roku. Oczekuje się, że do końca 2025 roku osiągnie wartość 26 mld USD, odnotowując CAGR na poziomie 34 proc. w okresie objętym prognozą, czyli w latach 2021-2025.

MKu

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki