REKLAMA

Polski wieżowiec Varso Tower najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej

2021-02-22 15:40
publikacja
2021-02-22 15:40

W stolicy Polski stanął najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Wieżowiec Varso Tower otrzymał ostatnie zwieńczenia na wierzchołku budowli i osiągnął 310 metrów wysokości.

Polski wieżowiec Varso Tower najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej
Polski wieżowiec Varso Tower najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej
fot. Jaap Arriens / / ZUMA Press

Na szczyt wieżowca Varso Tower wciągnięte zostały ostatnie elementy wieńczące budynek. Warszawski drapacz chmur ma 310 metrów – informuje "Gazeta Wyborcza". Tym samym Varso Tower jest najwyższym obiektem w Unii Europejskiej, wyprzedził o 10 metrów niemiecki Commerzbank Tower (300 m).

W Europie Varso Tower prześcignął również, o kilkadziesiąt centymetrów, angielski wieżowiec The Shard (309,6 m) znajdujący się na południowym brzegu Tamizy w Londynie. W ogólnym zestawieniu najwyższych budynków w całej Europie warszawki drapacz chmur znajdzie się na piątej pozycji. W rankingu wyprzedzą go cztery rosyjskie wieżowce. Najwyższym z nich Łachta Centr (462 m) w Petersburgu, następnie moskiewska Wieża Federacji (374,7 m), OKO (354 m) oraz Mercury City Tower (338,8 m).

Z kolei na świecie najwyższym budynkiem jest wieżowiec Burdż Chalifa (828 m) w Dubaju. Na drugim miejscu znalazł się Shanghai Tower (632 m), a za nim Abradż al-Bajt (601) - kompleks hotelowy w Mekce.

Na Varso Tower składają się trzy biurowce, których łączna powierzchnia wynosi około 145 tys. mkw. Wewnątrz, oprócz biur, znajdzie się restauracja, bar, hotel oraz pasaż handlowo-usługowy. Na najwyższym - 53. piętrze warszawskiego drapacza chmur stanie taras widokowy.

DF

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
_jasko
I pomyśleć, że już dwa lata temu mogliśmy mieć takie dwa bliźniacze wieżowce...
marxs
"Polski wieżowiec Varso Tower najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej"-czyli kapitalny i namacalny dowód że PISi (K)Raj niebawem padnie na ryj(patrz klątwa wieżowców)
wyrobnik
Zaraz obok tego cudu architektury znajduje się zabłocone klepisko, na które straż miejska odholowuje nielegalnie zaparkowane samochody, skutery, różny złom. Jest tam budka, w której cieć w podkoszulku je ogórki kiszone i ogląda porno. Widać to wszystko z budowy.
kryzysio
Takiego mamy Rafała jakiego sobie wybraliśmy. No chyba że to teren PKP, to już osobne księstwo.
dolar36
a iglica ma możliwość rozbudowy, gdyby się okazało że gdzieś w Europie zrobią większy budynek, nie trzeba by wtedy budować nowego w Polsce, czekam tylko na memy w Internecie...
kryzysio
Powinna być wysuwana jak antena teleskopowa w samochodzie. Pstryk guziczek i kolejne 20 metrów budynek wyższy.
qwertas
Do dachu to on ma 230m. To tak, jak podawanie długości członka z doczepionym ołówkiem. To nie to samo co do dachu.
ractaros96
Też tak uważam, tworzenie iglicy, która ma 1/3 wysokości budynku to przejaw jakichś kompleksów chyba.
piotr76
Jednak Warszawa to już azjatyckie tereny, widać skąd czerpią inspiracje w urbanistyce.

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki