REKLAMA

Varso Tower – najwyższy budynek w Unii Europejskiej gotowy

2022-09-15 09:09
publikacja
2022-09-15 09:09

Po ponad pięciu latach od rozpoczęcia budowy w Warszawie oddany do użytku został budynek Varso Tower. Drapacz chmur mierzący wraz z iglicą 310 m został tym samym najwyższym budynkiem Unii Europejskiej, wyprzedzając o 10 m frankfurcki Commerzbank Tower.

Varso Tower – najwyższy budynek w Unii Europejskiej gotowy
Varso Tower – najwyższy budynek w Unii Europejskiej gotowy
fot. Wojciech Kryński / / FORUM

Varso Tower powstał w Warszawie w pobliżu skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Chmielnej. W warszawskim drapaczu chmur znajdą się biura, hotel, pasaż handlowo-usługowy i centrum innowacji. Na najwyższym, 53. piętrze, znalazł się ogólnodostępny taras widokowy. Na wysokości 206 m zasadzono m.in. szesnaście drzew. Podobny został umiejscowiony na 49. piętrze. Pod nim zaś znalazła się restauracja i bar.

Wróćmy jednak do tego co najbardziej wyróżniające, czyli wysokości. Mierzący 310 m Varso Tower, stając się najwyższym budynkiem na terenie UE, wyprzedził położony we Frankfurcie nad Menem Commerzbank Tower (300 m). Podczas budowy rywalizował jednak z londyńskim Shardem, którego wyprzedził zaledwie o 40 cm. W trakcie trwania budowy Wielka Brytania opuściła jednak szeregi państw należących do UE.

Warszawski drapacz chmur nie jest jednak najwyższym budynkiem w Europie. Przed nim plasuje się pięć budynków znajdujących się w europejskiej części Rosji, w tym najwyższy – Łachta Centr (462 m) położony w Petersburgu.

Varso Tower w rankingu najwyższych polskich budynków (mierzonych do dachu) wyprzedza wrocławski Sky Tower (206 m) oraz inne warszawskie budynki: biurowiec Q22 (195 m), Złota 44 (192 m) i Pałac Kultury i Nauki (188 m).

Jeśli weźmiemy całkowitą wysokość, Varso Tower mierzące wraz z iglicą 310 m wyprzedza PKiN (237 m) oraz znajdujący się po sąsiedzku budynek Warsaw Spire (220 m).

Varso Tower pierwotnie miał być oddany do użytku w I kw. 2022 r. Budowa przeciągnęła się jednak niemal do końca II kw. 2022 r. Przypomnijmy, że prace ruszyły w 2016 r., choć o planach jego budowy mówiono już pięć lat wcześniej. Na początku 2021 r. osiągając 230 m, warszawski drapacz chmur stał się najwyższym budynkiem w Polsce.

MKZ

Źródło:
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
80 metrów czyli jakieś 15-20 pięter mniej :D
adam.1983
Po co oni budują te wszystkie piętra, wystarczy zrobić piwnicę ze 2 piętra a reszta to 400m stalowego masztu i już mamy najwyższy budynek w Europie :P
trolley
"Klątwa wieżowców" dla rynku nieruchów spełniona :D
emulgator
80metrow iglica. Po ujjj? Szli na rekord a mogli zrobić najwyzszy budynek kosmosu.
tecdswv4t
Wygląda jak chaleng dla Banota. Pewnie już spać nie może i zastanawia kiedy będzie się wspinał. Powodzenia Banot. Iglicę możesz sobie odpuścić ! link banot marriott https://www.youtube.com/watch?v=GZwuCndOF6w
piopoland
czy ta szpetna iglica pełni jakąś funkcję?
emulgator
Funkcję przechwalania sie że ma w uj metrow.
programista3k
to będzie antena od wifi
wibor3m
https://www.investopedia.com/terms/s/skyscraper-effect.asp

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki