REKLAMA

VAT zostaje po staremu

2015-08-28 01:00
publikacja
2015-08-28 01:00

Rząd nie zdecyduje się na wyborczy prezent w postaci wcześniejszej obniżki podatku VAT. Priorytetem są bezpieczne finanse publiczne.

/ fot. MICHAL WARGIN / EastNews

Prace nad projektem ustawy budżetowej na 2016 r. są na ostatniej prostej. Ministerstwo Finansów (MF) dostało już plany wydatkowe od dysponentów. Dzięki regule wydatkowej resort finansów wie, ile udźwignie budżet państwa i na ile można sobie pozwolić w roku wyborczym. Z wyliczeń MF wynika, że wielkiego rozdawnictwa w przyszłym roku nie będzie, a wzrost wydatków całego sektora finansów publicznych zamknie się w maksymalnie kilkunastu miliardach złotych.

Dlatego priorytetem dla urzędników z ul. Świętokrzyskiej stało się takie zaplanowanie budżetu, żeby nie uszczuplać strony dochodowej i wciąż zasypywać dziurę w kasie państwa. — Najprawdopodobniej nie będzie nas stać na obniżenie stawek podatku VAT już od 2016 r. i nastąpi to zgodnie z ustawą dopiero w 2017 r. — mówi nasz informator z resortu finansów.

Prezentu nie będzie…

W 2011 r. rząd zdecydował, że w kryzysowych czasach trzeba podreperować wpływy budżetowe i konieczne jest podniesienie stawek podatku od towaru i usług. Zmiana miała być chwilowa i kiedy tylko poprawi się kondycja finansów, VAT miał wrócić do starych poziomów. Jeszcze w ubiegłym roku Mateusz Szczurek, minister finansów, mówił, że jeśli zejdziemy z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB, to nie ma powodów, aby utrzymywać wyższy podatek VAT. Dlatego nadzieje, że rząd ulży Kowalskiemu, zostały mocno rozbudzone, po tym jak zdjęto z nas procedurę nadmiernego deficytu.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~Trzezwy
w 2117 roku VAT wróci na 22% :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~as
Nikt nie może ci tyle dać ile PO może obiecać!
~aaaaa
Wyrzucili 5 000 000 000 zł dla górników, więc wszyscy za to płacimy. Teraz PiS chce rozdać kolejne 200 000 000 000 zł, więc podatek będzie trzeba podnieść do 32%...
~BoB
Niższy VAT większe wpływy do budżetu . Proste , ale te głąby myślą jak pies ogrodnika .
~asd
Tyle ostatnio obiecali, naprodukowali ustaw pomocy frankowiczom itd., że skądś trzeba to sfinansować.
~spoko
spoko. Duda przyjdzie i obnizy wszystkie podatki do 0%.
~Biedak
Zagadka - kto to powiedział: "Wyrzucę z rządu tego, kto zaproponuje podniesienie podatków"
~hipokryt
Rudy klamca.
Wszycy politycy kłamią. Debilny naród głosuje na klamców. Malkontenci przygłupy winnych widzą wszedzie tylko nie w sobie. Bulterierów na spotkaniach wyborczych należy zabijac, a nie pozwaliac im bredzic.
~aaaaa odpowiada ~hipokryt
Tak właśnie! Kaczy kłamca naobiecuje najwięcej a dotrzyma najmniej.

Powiązane: Nowelizacja ustawy o VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki