REKLAMA

VAT od zakupów z AliExpress coraz bliżej. Rząd przyjął projekt

2021-04-08 12:40
publikacja
2021-04-08 12:40
fot. XanderSt / Shutterstock

Implementację unijnych rozwiązań zawartą w pakiecie e-commerce w czwartek przyjęła Rada Ministrów - podało Ministerstwo Finansów. Jak przypomniało MF, celem pakietu jest uszczelnienie VAT w handlu elektronicznym i imporcie tzw. małych przesyłek do UE.

Pakiet przewiduje m.in. likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro, rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop, nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników.

W ocenie ministra finansów Tadeusza Kościńskiego rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. „Z pewnością poprawią konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm” – powiedział Kościński cytowany w komunikacie MF.

Wiceminister Jan Sarnowski przypomniał, że zamysłem KE przy wprowadzaniu pakietu jest ograniczenie napływu paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do UE.

„Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o jedną czwartą. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego proceder” – wyjaśnił Sarnowski.

Według Ministerstwa Finansów efektem implementacji pakietu e-commerce będzie także spadek kosztów realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C.

Wiceminister Sarnowski uważa, że pakiet e-commerce ułatwi działanie firmom wysyłającym towary z Polski do konsumentów w innych krajach Europy. "Dzięki nowym procedurom przedsiębiorcy handlujący w internecie nie będą już musieli oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary. Zamiast tego rozliczą VAT w +jednym okienku+, w państwie swojej siedziby. I to już państwo, w którym działają, podzieli się zapłaconym przez nich podatkiem z krajem, do którego trafiła przesyłka. Oszczędzi to firmom wiele kosztów i formalności – wyjaśnił.

Planowany termin wejścia w życie zmian w zakresie pakietu e-commerce to 1 lipca 2021 r.(PAP)

wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jas2
Nareszcie nasz rząd i UE bierze się za ten nielegalny proceder.
Podobnie było w czasach Optimusa i prezesa Kluski. Dostawy firm polskich dla szkół były obciążone 22% VAT dostawy z zagranicy były zwolnione z VAT.
Urzędnicy, którzy dopuszczają do antypolskich przepisów powinni już dawno trafić do
Nareszcie nasz rząd i UE bierze się za ten nielegalny proceder.
Podobnie było w czasach Optimusa i prezesa Kluski. Dostawy firm polskich dla szkół były obciążone 22% VAT dostawy z zagranicy były zwolnione z VAT.
Urzędnicy, którzy dopuszczają do antypolskich przepisów powinni już dawno trafić do więzienia.
arzab
Wzruszająca jest ta troska zakłamanych urzędników o los przedsiębiorców i wymowne jest milczenie o tym, ze cały zysk z tej operacji zainkasują urzędnicy a nie przedsiębiorcy !
robertus555
Nikt na tym nie traci, tylko konsument zyskuje.
itso_tea_earl_grey_hot
konkurencja co płaci VAT
karbinadel
Kolejny, który ma kłopoty ze zrozumieniem słowa pisanego. Otóż tracą lokalni przedsiębiorcy narażeni na nieuczciwą konkrecję z Chin

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki