REKLAMA

VAT od zakupów z AliExpress. Senackie komisje nie zgodziły się na opóźnienie nowelizacji

2021-06-17 12:29
publikacja
2021-06-17 12:29
VAT od zakupów z AliExpress. Senackie komisje nie zgodziły się na opóźnienie nowelizacji
VAT od zakupów z AliExpress. Senackie komisje nie zgodziły się na opóźnienie nowelizacji
fot. anabaraulia / / Shutterstock

Senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz gospodarki narodowej i innowacyjności odrzuciły w czwartek wnioski o przesunięcie terminu wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT, wprowadzającej pakiet e-commerce.

Połączone senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz gospodarki narodowej i innowacyjności zajmowały się w czwartek poprawkami zgłoszonymi do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Senatorowie odrzucili poprawki, których celem było przesunięcie terminu wejścia w życie noweli z 1 lipca na 1 września 2021 r. Wnioskodawcy chcieli zmiany daty ze względu na krótkie vacatio legis.

Z 11 zgłoszonych poprawek przyjęta została tylko jedna, o charakterze legislacyjnym. Głosowanie nad ustawą ma odbyć się pod koniec obecnego posiedzenia Senatu. Jeśli Senat zgodzi się na poprawkę, ustawa wróci do Sejmu.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza tzw. unijny pakiet VAT e-commerce. Nowe przepisy mają przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich, poprzez m.in.: zniesienie zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 euro we wszystkich państwach członkowskich, objęcie interfejsów elektronicznych obowiązkiem zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem.

Zmiany mają prowadzić do pełniejszego odwzorowania zasady opodatkowania towarów lub usług w miejscu ich konsumpcji. Oznacza to, że przychody z VAT będą zasilać budżet państwa ostatecznego odbiorcy danego towaru lub usługi. Planowane jest zmniejszenie obciążeń i kosztów związanych z wypełnianiem obowiązków podatkowych poprzez uproszczenie i modernizację systemu VAT, jeśli chodzi o transgraniczny handel elektroniczny.

Ustawa wprowadza też ulgę związaną z wydatkami na wyposażenie pojazdów w urządzenia do poboru opłat w systemie e-TOLL. Chodzi o wprowadzenie ulgi podatkowej na wyposażenie pojazdów w urządzenia służące do poboru opłat w systemie e-TOLL. Przewiduje ona, że odliczyć od dochodu będzie można koszt nabycia w 2021 r. takich urządzeń i oraz ich utrzymania, w wysokości nie więcej niż 500 zł na jeden pojazd. (PAP)

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
arzab
Jak trzeba dowalić społeczeństwu ( nie ważny z jakiego powodu ) to wszystko idzie bardzo szybko ! Głosują łapka w łapkę, nie przeszkadza im pochodzenie partyjne. Wiedzą, że prędzej czy później będą najbliżej koryta i będą wtedy czerpać z uchwalonej wcześniej ustawy ! Taka inwestycja w Jak trzeba dowalić społeczeństwu ( nie ważny z jakiego powodu ) to wszystko idzie bardzo szybko ! Głosują łapka w łapkę, nie przeszkadza im pochodzenie partyjne. Wiedzą, że prędzej czy później będą najbliżej koryta i będą wtedy czerpać z uchwalonej wcześniej ustawy ! Taka inwestycja w przyszłość.
grzegorzkubik
Nie powinno być ani cła ani VAT-u jeśli ktoś martwi się o polską gospodarkę. Te produkty to sposób na zarobek. Hurtowo można kupić taniej wiele rzeczy i sprzedawać w Polsce. To daje miejsca pracy i generuje zyski.
remo87
Genialne! Zniszczmy własną produkcję zajeżdżając ją podatkami i zalejmy nasz rynek tanim badziewiem, żeby janusze biznesu mogli kręcić na tym lody. Dzięki tej "strategii" na pewno stworzymy wiele nowych miejsc pracy i wejdziemy do gospodarczej pierwszej ligi.
Czego tacy ludzie szukają na portalu ekonomicznym?
wizytator odpowiada remo87
Nasza produkcja? Czego? Chyba palet i kamieni do kiszenia kapusty. Nie myl produkcji z montowniami. Gdyby nawet nie obłożono naszych produktów VATem to polski pracodawca dalej biedny i nie ma z czego płacić. Taka mentalność niziołków.
grzegorzkubik odpowiada remo87
My nie mamy za dużo polskich rzeczy.

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki