Użytkowanie i upadłość w #ZapytajBankiera

Dom maklerski raczej nie upadnie, ale co jeśli? Między innymi takie pytania w nowym „Zapytaj Bankiera”.

- Co jeśli upadnie polski dom maklerski?

„W przypadku upadłości domu maklerskiego swoich uprawnień inwestorzy powinni dochodzić w postępowaniu upadłościowym lub na drodze odszkodowawczej. Krajowy Depozyt tworzy i prowadzi również obowiązkowy system gromadzący środki na wypłaty inwestorom rekompensat związanych z utratą przez nich instrumentów finansowych zgromadzonych w upadających domach maklerskich. System rekompensat zabezpiecza wypłatę środków inwestorów do wysokości równowartości w złotych 3000 euro – w 100 proc. wartości środków objętych systemem rekompensat, oraz 90 proc. nadwyżki ponad tę kwotę, z tym że górna granica środków objętych systemem rekompensat wynosi równowartość w złotych 22 000 euro. Może także zdarzyć się tak, że KNF widząc ryzyko upadłości DM, bądź cofając mu licencję, zaordynuje transfer instrumentów finansowych do innych firm inwestycyjnych. Tak było np. ostatnio w przypadku Polskiego Domu Maklerskiego, który został ukarany za GetBack” (Adam Torchała)

- Czy potrzebne jest zaświadczenie o przekształcenie gruntu użytkowania wieczystego we własność by sprzedać nieruchomość?

„I tak i nie. Urzędnicy odpowiedzialni za przyjmowanie wniosków o wydanie takiego zaświadczenia twierdzą, że nie, Notariusze jednak wymagają takiego dokumentu by mieć "podkładkę" podczas wnioskowania o zmiany w Księdze Wieczystej nieruchomości. Dzięki temu dokumentowi nie powinno być odrzucenia przez urząd zmian w KW. Ta sytuacja (wymóg przez notariuszy zaświadczenia) może się zmienić jak ustabilizuje się sytuacja z własnością gruntów, ale to może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Takie oświadczenie kosztuje 50 zł opłaty skarbowej, którą można zapłacić w kasie urzędu. Można też poprosić o kontakt od Urzędu gdy takie zaświadczenie będzie gotowe by odebrać to zaświadczenie osobiście co może przyspieszyć procedurę sprzedaży nieruchomości” – a dużo więcej w tekście "Jak szybko sprzedać mieszkanie na uwłaszczonym gruncie po 1 stycznia".

- Mistrz GPW – głosujemy tu https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wybieramy-Mistrza-GPW-2018-7635935.html

- I pamiętajcie – pity wypełniamy z pit.pl, a jak przyjdzie nam dopłacić do podatku, to polecam kredyt w smart.bankier.pl. Jak ktoś jest szczęściarzem i ma zwrot, to może zainwestować. Na przykład w Wielką Orkiestrę. Aukcja Złotego Bankiera https://aukcje.wosp.org.pl/zloty-bankier-i8710867

Pytania w każdej chwili możecie zadawać w formularzu poniżej lub na stronie www.bankier.pl/tag/zapytajbankiera

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 mgs3

Czy ten pan na zdjęciu to ajwaj?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.