REKLAMA

Utrata pracy skłania Polaków do emigracji

Weronika Szkwarek2020-07-27 12:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-07-27 12:55
fot. Olena Yakobchuk / Shutterstock

Ponad 50 proc. Polaków wskazuje, że wyjazd za granicę jest podyktowany utratą zatrudnienia  w kraju. Jak wynika z najnowszego raportu OTTO Work Force, aktualna sytuacja gospodarcza sprzyja emigracji zarobkowej. 

Pracownicy, którzy są zainteresowani pracą za granicą byli wcześniej zatrudnieni w kraju - 60 proc. wykonywało obowiązki służbowe w Polsce, a 40 proc. za granicą. Przez epidemię i czasowe zamknięcie granic wielu zdecydowało się na powrót do kraju. 30 proc. zrobiło to z powodu utraty pracy, 29 proc. z obawy przed zachorowaniem, 27 proc. z chęci powrotu do rodziny, 8 proc. z braku poczucia bezpieczeństwa, a 6 proc. podało inny powód. 

- Zainteresowanie Polaków wyjazdami do pracy do Holandii i Niemiec widocznie wzrasta. Szacujemy, że chętnych do pracy sezonowej za granicą jest niemal o 30 proc. więcej niż w poprzednim roku. Wśród osób, które wstępnie odpowiadają na nasze oferty pracy, aż 92 proc. jest rzeczywiście zdecydowanych na wyjazd. Wynika to przede wszystkim ze stagnacji gospodarczej i trudnej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Holandia także walczy teraz ze skutkami koronawirusa, ale wpływ pandemii na rynek pracy jest znacznie mniejszy niż w Polsce. Dla przykładu w Holandii, według CPB Netherlands Bureau for Economic Policy Analysis, przewidywany wzrost bezrobocia przy 3-miesięcznych restrykcjach to jedynie 0,5 proc. do końca 2020 roku. Natomiast w Polsce, według wstępnych analiz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na koniec roku bezrobocie może wzrosnąć aż do 9-10 proc. - komentuje Patrycja Liniewicz, managing director w OTTO Work Force. 

Co motywuje Polaków do podjęcia pracy za granicą? Główną zachętę stanowią wyższe zarobki (taką odpowiedź wskazało 77 proc. respondentów), 33 proc. podjęło taką decyzję z powodu zwolnienia z pracy w Polsce, podobnie, bo 29 proc., dotknęło obniżenie wynagrodzenia. 28 proc. ankietowanych przyznało, że już przed pandemią pracowało za granicą i chce tam wrócić, a 21 proc. wskazało jako przyczynę czasowe zamknięcie zakładu w Polsce. 

Ci, którzy są zainteresowani wyjazdem chcą to zrobić jak najszybciej (69 proc. wskazań) lub w ciągu najbliższych tygodni (19 proc.). Wśród państw, które są dla Polaków atrakcyjne zarobkowo, poza Holandią, wymienia się: Niemcy (45 proc.), Nowergię (15 proc.), Wielką Brytanię (13 proc.), Szwecję (11 proc.) i Francję (2 proc.). 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jacek-19
Wśród państw, które są dla Polaków atrakcyjne zarobkowo, poza Holandią, wymienia się: Niemcy (45 proc.), Nowergię (15 proc.), Wielką Brytanię (13 proc.), Szwecję (11 proc.) i Francję (2 proc.). ?
A AUSTRIA to takie male i naprawde dobre do zycia i pracy panstwo. Poza tym tez lezy blisko jak Niemcy. A zarobki wyzsze
Wśród państw, które są dla Polaków atrakcyjne zarobkowo, poza Holandią, wymienia się: Niemcy (45 proc.), Nowergię (15 proc.), Wielką Brytanię (13 proc.), Szwecję (11 proc.) i Francję (2 proc.). ?
A AUSTRIA to takie male i naprawde dobre do zycia i pracy panstwo. Poza tym tez lezy blisko jak Niemcy. A zarobki wyzsze niz w Niemczech. 11 000 euro wolne od podatku. Sluzba zdrowia super.
moimskromnymzdaniem
Nic dziwnego. Ceny i koszty utrzymania w Niemczech niższe niż już obecnie w Polsce. Podatki też na zachodzie niższe.
Kwota wolna od podatku:
Niemcy 9408€ dla każdego bez warunków
Polska 3091 PLN i ZERO jeżeli przekracza się I próg podatkowy
Granica I progu podatkowego:
Niemcy ~55000€
Polska ~ 85000
Nic dziwnego. Ceny i koszty utrzymania w Niemczech niższe niż już obecnie w Polsce. Podatki też na zachodzie niższe.
Kwota wolna od podatku:
Niemcy 9408€ dla każdego bez warunków
Polska 3091 PLN i ZERO jeżeli przekracza się I próg podatkowy
Granica I progu podatkowego:
Niemcy ~55000€
Polska ~ 85000 PLN
Podatek dochodowy w I progu:
Niemcy 14%
Polska 17%
VAT:
Niemcy 19% obniżone do 16% w związku z walką ze skutkami pandemii
Polska 23%
Podejście do ratowania gospodarki:
Niemcy obniżka podatków
Polska nowe podatki
panguzik
Co za brednie !!!??? Jaka utrata pracy ? Nie znam firmy w Polsce która nie poszukuje pracowników ...
bt5
Ilość wakatów jak na rzekomo rozwijajaca się wspaniale gospodarkę i 37 milionowy kraj to jest śmieszna. A sprawa druga że poszukiwani sa pracownicy do cięzkiej roboty za 2600 - 3000 zł / brutto, lub wykwalifikowani fachowcy z doświadczeniem ( których od lat się nie szkoli). Więc w obydwu przypadkach oferty pracy sa nie Ilość wakatów jak na rzekomo rozwijajaca się wspaniale gospodarkę i 37 milionowy kraj to jest śmieszna. A sprawa druga że poszukiwani sa pracownicy do cięzkiej roboty za 2600 - 3000 zł / brutto, lub wykwalifikowani fachowcy z doświadczeniem ( których od lat się nie szkoli). Więc w obydwu przypadkach oferty pracy sa nie wykorzystane mimo ogromnego niezarejestowanego bezrobocia bez zasiłku.
scuti1986
To nie wirus skłoni ludzi pracujących do emigracji tylko politycy. Praca w PL nie opłaca się bo (a) zarobione pieniądze zżera inflacja, a rząd i NBP nic z tym nie zrobi bo im to na rękę, (b) ceny mieszkań są absurdalne więc skoro ktoś ma wynajmować mieszkanie w PL to lepiej wyjechać i wynajmować (nawet taniej) za To nie wirus skłoni ludzi pracujących do emigracji tylko politycy. Praca w PL nie opłaca się bo (a) zarobione pieniądze zżera inflacja, a rząd i NBP nic z tym nie zrobi bo im to na rękę, (b) ceny mieszkań są absurdalne więc skoro ktoś ma wynajmować mieszkanie w PL to lepiej wyjechać i wynajmować (nawet taniej) za granicą, pracując i zarabiając więcej (c) na bezrobociu ludzie dostają więcej niż ci co pracują, (d) za zadłużenie rządu ostatecznie zapłacą podatnicy (e) niskie stopy procentowe uniemożliwiają oszczędzanie więc po co zarabiać skoro i tak nas okradną...... i pewnie wiele wiele innych powodów by się znalazło.
bt5
Tylko że za granica też się płaci podatki ( no chyba że się robi na czarno) i wśród tych wymarzonych prze Polaków kierunków to podatki potrafi być wysokie - na I steuerklasse to obedra cię jak w Polsce. Mieszkan tez tak ot sobie nie idzie wynajać - bo sa castingi na lokatora, wydziwiania , z dostaniem kredytu nie jest Tylko że za granica też się płaci podatki ( no chyba że się robi na czarno) i wśród tych wymarzonych prze Polaków kierunków to podatki potrafi być wysokie - na I steuerklasse to obedra cię jak w Polsce. Mieszkan tez tak ot sobie nie idzie wynajać - bo sa castingi na lokatora, wydziwiania , z dostaniem kredytu nie jest również łatwo- a najprzód trzeba mieć stała dobra robote , co jest towarem dficytowym. Zerowe stopy na lokaty i zadłużanie państw na potęge to wynalazki które przyszły (m.in.) do polski z Zachodu.
bt5
To nie do końca tak jak w artykule bo: masa ludzi wróciła ze szwarcajrbajterki na zachodzie bo ubyło tam lub w pewnych branżach jest mocno ryzykowna , a robiac na czarno w opiece, czy w remontach (w polskich firmach) , czy w puffie - nie ma się ubezpieczenia zdrowotnego (polskie turystyczno - przejazdowe ubezpieczenie jest To nie do końca tak jak w artykule bo: masa ludzi wróciła ze szwarcajrbajterki na zachodzie bo ubyło tam lub w pewnych branżach jest mocno ryzykowna , a robiac na czarno w opiece, czy w remontach (w polskich firmach) , czy w puffie - nie ma się ubezpieczenia zdrowotnego (polskie turystyczno - przejazdowe ubezpieczenie jest nic nie warte). Nie prawda że w Holandii mało wzrosło bezrobocie o wzrosło mocno , i to tyle ze rzad holenderski dostanie z Unii pieniadze na bezrobotnych ( polski rzad za to rżnie głupa ze PL jest małe bezrobocie - i figę dostanie na bezrobotnych). Warunki ekonomiczne wyjazdów dziś mocno odbiegaj na niekorzyśś w stosunku do lat z poczatku wejścia Polski do Unii - ale już nie będe się szczegółowo na tym rozwodził żeby nie dobijać ludzi i artykuła promocyjnego firmy wypożyczania pracowników.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki