REKLAMA

Ustawa o oligarchach przyjęta przez ukraiński parlament w pierwszym czytaniu

2021-07-01 18:22
publikacja
2021-07-01 18:22
Ustawa o oligarchach przyjęta przez ukraiński parlament w pierwszym czytaniu
Ustawa o oligarchach przyjęta przez ukraiński parlament w pierwszym czytaniu
fot. Andreas Wolochow / / Shutterstock

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła w czwartek w pierwszym czytaniu ustawę o oligarchach. Projekt zakłada utworzenie rejestru oligarchów, a osoby do niego wpisane nie będą mogły m.in. finansować partii politycznych.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 275 deputowanych, w tym 231 z rządzącej partii Sługa Narodu. Przeciwko byli przedstawiciele Europejskiej Solidarności byłego prezydenta Petra Poroszenki i frakcji Hołos (Głos).

Teraz projekt ma trafić pod drugie głosowanie. Prezydent Wołodymyr Zełenski, który przedłożył projekt ustawy w parlamencie na początku czerwca, podziękował na Twitterze za czwartkowy wynik głosowania. "Oligarchowie to przeszłość. Wszyscy z nich powinni stać się po prostu wielkimi biznesmenami. Potrzebujemy przejrzystych gospodarczych stosunków i równych zasad gry dla wszystkich" - napisał.

Zełenski wcześniej zapowiedział, że jeśli parlament nie uchwali ustawy o oligarchach, to zostanie ona poddana głosowaniu w referendum.

Dokument przewiduje utworzenie rejestru oligarchów: za oligarchę uznane mają być osoby, spełniające trzy z czterech wymienionych w projekcie kryteriów. Oligarchą jest, kto po pierwsze - bierze udział w życiu politycznym. Po drugie - ma znaczny wpływ na media. Po trzecie - jest właścicielem (kontroluje działalność gospodarczą) przedsiębiorstw o pozycji monopolistycznej. Po czwarte - potwierdzona wartość aktywów tej osoby przewyższa milion razy minimum socjalne.

Decyzja o uznaniu kogoś za oligarchę ma być - według projektu - podejmowana przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Następnym krokiem miałoby być wpisanie takiej osoby do rejestru oligarchów. Miałyby się tam też znaleźć deklaracje przedstawicieli władz o ich kontaktach z oligarchą albo jego przedstawicielami.

Zgodnie z projektem osoby uznane za oligarchów nie będą mogły wpłacać pieniędzy na rzecz partii politycznych i nabywać obiektów w ramach wielkiej prywatyzacji.

Dokument miałby obowiązywać przez 10 lat. "Ma być pierwszym krokiem do likwidacji oligarchicznego systemu na Ukrainie" - twierdzi biuro prezydenta.

Krytycy projektu oceniają go m.in. jako populistyczny. Deputowany z Europejskiej Solidarności Ołeksij Honczarenko, cytowany przez telewizje Priamyj, ocenił, że ustawa spowoduje skoncentrowanie władzy w jednych rękach. Były prokurator generalny Rusłan Riaboszapka zaś zaznaczył, że ustawa zostanie przyjęta, ponieważ "i ładnie wygląda dla ludzi, i jest bezpieczna dla oligarchów" - pisze Interfax-Ukraina.

Nie wiadomo, ile osób miałoby trafić do rejestru oligarchów. Minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluska powiedział, że kryteria oligarchy spełniają na pewno były prezydent Poroszenko oraz biznesmen Ihor Kołomojski, uważany przez niektórych za patrona Zełenskiego.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki