REKLAMA

Ustawa o ochronie odbiorców energii ma objąć też małe i średnie firmy. Jest poprawka

2023-12-06 19:10
publikacja
2023-12-06 19:10

Sejmowe komisje uzgodniły w środę, że w drugim czytaniu poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii, zgłoszona zostanie poprawka, która obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników indywidualnych ochroną przed wzrostem cen energii elektrycznej.

Ustawa o ochronie odbiorców energii ma objąć też małe i średnie firmy. Jest poprawka
Ustawa o ochronie odbiorców energii ma objąć też małe i średnie firmy. Jest poprawka
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych przyjęły po pierwszym czytaniu zgłoszony przez posłów Polski 2050-TD i KO projekt, zakładający przedłużenie do połowy 2024 r. zamrożenia cen energii dla określonych grup odbiorców.

W trakcie posiedzenia komisji poseł PSL-TD Jacek Tomczak przedstawił poprawkę, zakładającą objęcie przez pierwszą połowę 2024 r. małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników indywidualnych maksymalną ceną energii elektrycznej w wysokości 693 zł za MWh, analogicznie jak w 2023 r. Po uzgodnieniach na posiedzeniu komisji ustalono, że poprawka tej treści zostanie zgłoszona w czasie drugiego czytania projektu, które zaplanowane jest na czwartek. Poselski projekt, nad którym pracowały komisje pomija na razie te grupy odbiorców.

Poselski projekt, który wcześniej został przesłany do dalszych prac, nie zawiera już przepisów dotyczących farm wiatrowych oraz przywrócenia obliga giełdowego na sprzedaż energii elektrycznej. Zapisy te zostały usunięte z projektu autopoprawką, którą autorzy przedłożyli przed pierwszym czytaniem na posiedzeniu plenarnym.

Jak oceniał na posiedzeniu komisji poseł KO Krzysztof Gadowski, objęcie ceną maksymalną energii elektrycznej kolejnych odbiorców nie powinno generować dodatkowych kosztów, ponieważ ceny rynkowe spadły już do poziomów zbliżonych do cen maksymalnych.

Poselski projekt zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać przez pół roku. Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh, jako cenę maksymalną. Płacić ją mają także samorządy i podmioty użyteczności publicznej. Projekt utrzymuje obecne rozwiązania dotyczące ograniczenia cen gazu i ciepła. Jako źródło finansowania wskazano Fundusz COVID-19, który będzie zasilany z odpisu gazowego, który trafia na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innymi środkami. Projekt przewiduje wprowadzenie konieczność przekazywania odpisu gazowego na Fundusz wstecznie za rok 2022.(PAP)

wkr/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (23)

dodaj komentarz
samsza
Nie wiem czy dobrze rozumiem, rynkowa cena obecnie poniżej 400, a my będziemy pobierać np. od samorządów nie te 400 ale po 693, w imię czego, pompowania nadmiarowych zysków ?
Wymuszano na samorządach umowy wg. wysokich stawek, nie sądzę, aby firmy tak same z siebie nie chciały kasy kosić, jak fizer ze szczepionek.
samsza
albo te prawie 200% zysku netto banków, nie ma zmiłuj
tomkooo
skad masz ta cene? czy to jest chwilowa cena, czy usredniona np. na kwartal/rok?
1984 odpowiada samsza
Skąd informacja, ze rynkowa cena MWh wynosi 400 zł? W/g ostatniego raportu TGE za listopad MWh z dostawą w 2024 r kosztowała 546.4 zł. To mniej niż w październiku gdy kosztowała 600 zł ale trend spadkowy najprawdopodobniej ulegnie odwróceniu. To średnia za cały rok, uwzględniajaca wysoki koszt jaki ponosimy zimą. Wyjątkowo łagodny Skąd informacja, ze rynkowa cena MWh wynosi 400 zł? W/g ostatniego raportu TGE za listopad MWh z dostawą w 2024 r kosztowała 546.4 zł. To mniej niż w październiku gdy kosztowała 600 zł ale trend spadkowy najprawdopodobniej ulegnie odwróceniu. To średnia za cały rok, uwzględniajaca wysoki koszt jaki ponosimy zimą. Wyjątkowo łagodny miniony sezon grzewczy plus bardzo ciepła jesień obniżają cenę. Ale jeżeli ta zima będzie wyglądała jak to co widzimy za oknem grudniowa cena z dostawą na 2024r prawdopodobnie będzie dużo wyższa. Gdyby trafiły sie 20-to stopniowe mrozy jak to było na początku 2021r przekroczenie 700 zł/MWh mamy jak w banku.
samsza odpowiada tomkooo
https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej
[link cały czas pod wcześniejszym komentarzem wisi]
wrzesień - RCEm 405,51 11.10.2023
październik - RCEm 311,67 11.11.2023
samsza
ceny rynkowe spadły już do poziomów zbliżonych do cen maks. (czyli 300-400)
[maks. cena energii dla gospodarstw domowych 412 zł za MWh netto w ustawie]

Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh, JAKO cena maks. ???
samsza
https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej
inwestor.pl
A czy zamrozicie stawki podatków na te przed Nowym Wałem?
1984
Jak ktoś nie wie dlaczego prąd ciągle drogi to radzę zajrzeć na stronę PSE. Dzisiaj po 12-tej popyt na moc sięgnął 27 GW i był tylko 0.6 GW niższy od rekordu. Rekordu który padł w czasie wyjątkowych mrozów. Niewiele więcej GW niż dziś potrzebowaliśmy w styczniu 2021r gdy na wschodzie Polski były mrozy -20 do -30 stopni! Efekt naganiania Jak ktoś nie wie dlaczego prąd ciągle drogi to radzę zajrzeć na stronę PSE. Dzisiaj po 12-tej popyt na moc sięgnął 27 GW i był tylko 0.6 GW niższy od rekordu. Rekordu który padł w czasie wyjątkowych mrozów. Niewiele więcej GW niż dziś potrzebowaliśmy w styczniu 2021r gdy na wschodzie Polski były mrozy -20 do -30 stopni! Efekt naganiania na pompy ciepła, strach pomyśleć co będzie przy -20 stopniach!

To wymusza uruchamianie bardzo drogich źródeł mocy których z powodu polityki EU jest coraz mniej. Masowo elektrociepłownie są zamieniane na ciepłownie co pozwala na ominiecie ETS i BAT. I nie uratują nas wiatraki, dzisiaj dawały niecałe 3 GW, nawet jak postawimy ich 2x więcej mamy ledwo 6 GW - gdzie pozostałe 21 GW?
sajetan
PV też kiepsko, CIRE co prawda za dziś jeszcze nie dał podsumowania produkcji energii, ale wczoraj fotowoltaika dała całe 1,2% energii elektrycznej produkowanej w Polsce...

Powiązane: Zamrożenie cen energii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki