REKLAMA

Ustawa antykorupcyjna autorstwa Kukiz'15 przeszła przez Sejm

2021-09-17 19:37, akt.2021-09-18 08:11
publikacja
2021-09-17 19:37
aktualizacja
2021-09-18 08:11
Ustawa antykorupcyjna autorstwa Kukiz'15 przeszła przez Sejm
Ustawa antykorupcyjna autorstwa Kukiz'15 przeszła przez Sejm
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę antykorupcyjną przygotowaną przez koło Kukiz'15. Za jej przyjęciem opowiedziało się 286 posłów, jeden był przeciwny, a 158 wstrzymało się do głosu.

Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego i innych ustaw, zwaną "ustawą antykorupcyjną". Została ona przygotowana przez posłów koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia i poparta przez PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami.

Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto zakłada ona m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

Zgodnie z "ustawą antykorupcyjną" partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

Za tzw. ustawą antykorupcyjną posłowie m.in. PiS, Kukiz'15, Koalicji Polskiej, Polski2050

Za przyjęciem tzw. ustawy antykorupcyjnej oprócz posłów PiS i koła Kukiz'15 zagłosowali też posłowie Koalicji Polskiej-PSL, Polski2050, Porozumienia, Polskich Spraw. Za była też większość posłów Konfederacji, 11 posłów Lewicy i 2 - KO. Wstrzymała się większość posłów KO oraz Lewicy.

Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego i innych ustaw, zwaną "ustawą antykorupcyjną". Została ona przygotowana przez posłów koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia i poparta przez PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami.

Podczas piątkowego głosowania ustawę poparło 286 posłów, jeden był przeciwny, a 158 wstrzymało się do głosu.

Z informacji zawartej na stronie Sejmu wynika, że za ustawą opowiedzieli się wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PiS, Kukiz'15, Koalicji Polskiej - PSL, Polski 2050, Porozumienia, Polskich Spraw. Ponadto za nowymi przepisami zagłosowało dwóch posłów Koalicji Obywatelskiej (Krzysztof Grabczuk i Jakub Rutnicki) oraz Ryszard Galla (niez.).

Za ustawą opowiedziało się też 11 posłów Lewicy: Romuald Ajchler, Magdalena Biejat, Wiesław Buż, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Paulina Matysiak, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Anita Sowińska, Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza i Anna Maria Żukowska.

Przeciw ustawie zagłosowała Wanda Nowicka z Lewicy.

Od głosu wstrzymało się 121 posłów Koalicji Obywatelskiej, 35 posłów Lewicy, Dobromir Sośnierz z Konfederacji oraz poseł niezrzeszony Paweł Zalewski.

W trakcie głosowania posłowie odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję do nowelizacji. Wśród nich była poprawka zakładająca, że zakaz pracy parlamentarzystów i samorządowców w spółkach z co najmniej 10 procentowym udziałem skarbu państwa lub samorządu, wszedłby w życie nie od następnej kadencji, ale wraz z innymi przepisami ustawy, czyli już 1 stycznia 2022 roku.

Jednocześnie posłowie w piątkowym głosowaniu opowiedzieli się za przyjęciem poprawek PiS. Sprawozdawca komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach Piotr Sak (PiS) wskazywał wcześniej w rozmowie z PAP, że poprawki te są czysto techniczne i dotyczą rozszerzenia katalogu Państwową Komisję Wyborczą, tak aby "wszystko było ze sobą zsynchronizowane".

Kukiz: Gdyby nie "arytmetyka sejmowa", długo czekalibyśmy na ustawę antykorupcyjną

Gdyby nie obecna "arytmetyka sejmowa", długo jeszcze byśmy czekali na bat na łapowników i kombinatorów, jakim jest ustawa antykorupcyjna - skomentował Paweł Kukiz uchwalenie w piątek przez Sejm ustawy przygotowanej przez jego koło poselskie.

"Przez 30 lat żadna partia nie była zainteresowana taką ustawą... I podejrzewam, że gdyby nie obecna +arytmetyka sejmowa+, to długo jeszcze byśmy czekali na konkretny bat na łapowników i kombinatorów..." - napisał Kukiz na Facebooku.

Paweł Kukiz mówił niedawno PAP, że uchwalenie tzw. ustawy antykorupcyjnej to jeden z postulatów, które są przedmiotem umowy z PiS, ale to także sztandarowy pomysł Kukiz'15 od lat. Umowa pomiędzy PiS a Kukiz'15, która została zawarta na przełomie maja i czerwca, dotyczy wzajemnego wsparcia w Sejmie inicjatyw obu ugrupowań. (PAP)

ann/ rbk/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (43)

dodaj komentarz
langdon25
Autorem ustawy antykorupcyjnej jest człowiek który 12 sierpnia na oczach wszystkich widzów dał się skorumpować PiS-owi .

kukiz

Komedia !!!
koperytko
Takie ustawy mozna zmienić. Można powrócic do poprzedniej - dający i biorący łapówkę tak samo odpowiada przed prawem i do tego likwidacja CBA i będzie tak jak było
300_pala
CBA ??? Tam pracowała pani która po kontroli Pcimia wyładowała na eksponowanym stanowisku w lotosie?
koperytko odpowiada 300_pala
historie z sokzburaka... Obajtek pokazał majątek i kiedy kupił, zaczął kierowac sprawy do sądu to wszelkie demokratyczne media przestały nadawać na ten temat. Zostala tylko lemingoza o iq 70. Ciekawe ze lemingoza nie wrzeszczy ze jak Krawiec za PO dostawał 2,5 mln pensji rocznie to dlaczego Obajtek nie dostaje 4 mln na tym historie z sokzburaka... Obajtek pokazał majątek i kiedy kupił, zaczął kierowac sprawy do sądu to wszelkie demokratyczne media przestały nadawać na ten temat. Zostala tylko lemingoza o iq 70. Ciekawe ze lemingoza nie wrzeszczy ze jak Krawiec za PO dostawał 2,5 mln pensji rocznie to dlaczego Obajtek nie dostaje 4 mln na tym samym poziomie uwzgledniając wzrost płacy średniej. Obecnie Obajtek traci do zarobków Krawca 2,5 mln rocznie...
newcommer
Spokoloko Platforma zmieni przepisy aby było tak jak było.
drabio
Co z tego że uchwala prawo jak Ziobro i prokuratura nie podejmuje żadnych kroków.

To jest zwyczajne pajacowanie.
prawnuk
Mam nadzieję, że SENAT złoży poprawkę: przepisy wchodzą od kolejnej kadencji, ALE - do kolejnej kadencji ogranicza sie wysokość pensji do MINIMALNEJ
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki