REKLAMA

Usługa e-doręczenia Poczty Polskiej będzie dobrowolna i bezpłatna

2020-11-20 12:30
publikacja
2020-11-20 12:30
Usługa e-doręczenia Poczty Polskiej będzie dobrowolna i bezpłatna
Usługa e-doręczenia Poczty Polskiej będzie dobrowolna i bezpłatna
fot. Poczta Polska / / poczta-polska.pl

Usługa elektronicznego doręczenia korespondencji z urzędów będzie dla obywateli dobrowolna i bezpłatna - poinformowała w piątek Poczta Polska, która będzie realizować e-doręczenia jako Wyznaczony Operator Cyfrowy. E-korespondencja będzie dostępna od 1 października 2021 roku.

W środę Sejm przyjął ustawę o doręczeniach elektronicznych, która ma zrewolucjonizować komunikację państwo-obywatel. Według nowych przepisów jeżeli obywatel złoży deklarację, że chce otrzymywać korespondencję od organów państwa drogą elektroniczną, organy państwa będą komunikowały się z nim w ten sposób. Usługa doręczenia elektronicznego będzie dobrowolna i darmowa.

Jak wskazała w komunikacie Poczta Polska przyjęta ustawa zakłada, że to każdy z nas będzie mógł zdecydować, czy będzie chciał otrzymywać urzędowe pisma w dotychczasowej formie, czy też będzie je odbierać w swoim komputerze, laptopie czy smartfonie. Usługa e-doręczenia będzie nie tylko dobrowolna, ale też bezpłatna dla obywateli.

Co ważne, e-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym - czytamy.

Według prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota zamiana korespondencji papierowej w cyfrową jest nieuchronna. "Intensywnie przygotowujemy się w Poczcie do zinformatyzowania procesu i dostrzegamy, jak bardzo pandemia przyspieszyła ten trend" - wskazał. Dodał, że dla spółki jest to spore wyzwanie, ale wie, że pocztowcy wywiążą się z tego zadania.

Podkreślił, że Poczta Polska jako Cyfrowy Operator Wyznaczony zobowiązana będzie zarówno do zachowania tajemnicy korespondencji, jak i również jej bezpieczeństwa cyfrowego. "Zarząd spółki zdecydował o stworzeniu własnego software house Poczty Polskiej. Chodzi o to, by możliwie w najkrótszym czasie osiągnąć zdolność do wytwarzania, rozwijania i utrzymania kluczowych dla Poczty systemów informatycznych" - wyjaśnił Zdzikot.

Poczta Polska zapewnia, że będzie realizować usługi e-doręczenia z zachowaniem najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa, na podstawie wymagań wynikających z przepisów europejskich (rozporządzenia eIDAS, norm ETSI). "Będzie to gwarancją dla uczestników procesu, że Spółka jako zaufana strona trzecia, nie ma dostępu do korespondencji przekazywanej w ramach e-doręczeń" - czytamy.

Spółka zaznaczyła, że doręczenie znacząco różni się od zwykłego e-maila. "Poczta Polska będzie zobowiązana do zapewnienia integralności korespondencji. Oznacza to, że przesyłka wysłana przez nadawcę nie może być naruszona i zmieniona aż do czasu odbioru jej przez adresata. Ponadto usługa e-doręczenia zapewnia jednoznaczną identyfikację nadawcy i odbiory, co również różni ją od zwykłej wiadomości mailowej" - wyjaśnia. Dodaje, że spełnienie norm europejskich będzie potwierdzał zewnętrzny audytor niezależny od Poczty Polskiej.

Poczta Polska wskazała, że będzie miała "szczególną rolę" do odegrania w przypadku świadczenia usług dla osób, które albo nie będą chciały otrzymywać korespondencji na skrzynkę do doręczeń elektronicznych, albo też z różnych powodów nie mają dostępu do Internetu.

"W przypadku tej grupy obywateli spółka będzie realizować usługę hybrydową, która jest swoistym pomostem między usługą doręczeń elektronicznych, a usługą doręczeń tradycyjnych. Ważnym elementem tego procesu jest jego bezpieczeństwo oraz automatyzacja" - czytamy.

Spółka przypomniała, że zgodnie z ustawą, Poczta Polska będzie Wyznaczonym Operatorem Cyfrowym do 2025 roku. Po tym okresie operator wyznaczony zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Ustawa o e-doręczeniach wchodzi w życie 1 lipca 2021, ale pierwsze nadania przesyłek elektronicznych przewidziane są od 1 października przyszłego roku. Administracja publiczna będzie stopniowo przechodzić na elektroniczne nadawanie korespondencji, np. sądy zaczną nadawać przesyłki elektroniczne dopiero od 2029 r.

Poczta Polska jest największym operatorem na rodzimym rynku – zatrudnia ponad 80 000 pracowników, jej sieć obejmuje 7600 placówek, filii i agencji pocztowych. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jozef_
Przecież jest ten cały epuap - czemu niby w ten sposób nie miałoby się to odbywać ? Wiele urzędów już tak komunikuje. Po co kolejny software za kilkadziesiąt milionów ?
dziki_losos
> za kilkadziesiąt milionów

Właśnie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie...
masekrut555
No jakby pan nie zauważył, Mosad wywozi kasę za granice - przecież szczepionki, maseczki i wszystkie inne bzdety które kupują to lobbing korporacji zagranicznych. Widział pan żeby od rodzimej firmy polskiej coś zakupili za miliony czy miliardy? Jedynie od takiej której prezesem lub wlascicielem jest brat ministra lub kuzyn No jakby pan nie zauważył, Mosad wywozi kasę za granice - przecież szczepionki, maseczki i wszystkie inne bzdety które kupują to lobbing korporacji zagranicznych. Widział pan żeby od rodzimej firmy polskiej coś zakupili za miliony czy miliardy? Jedynie od takiej której prezesem lub wlascicielem jest brat ministra lub kuzyn prezydenta.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki