REKLAMA

Urząd Patentowy ostrzega przed oszustami

2019-11-08 13:57
publikacja
2019-11-08 13:57

Urząd Patentowy RP ostrzega przed oszustami wyłudzającymi opłaty za ochronę znaków towarowych i wynalazków na podstawie sfałszowanych decyzji. Informuje też, że składa kolejne zawiadomienia do prokuratury w sprawie fałszerstw decyzji dotyczących znaków towarowych.

Sfalszowana decyzja 23.07.2019 r. Kliknij, aby pobrać PDF / Urząd Patentowy

Piątkowa "Rzeczpospolita" napisała, że trwa kolportaż podrobionych decyzji o rzekomym udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe i wynalazki oraz wyłudzanie opłat z tego tytułu. Dziennik zaznaczył, że choć jednorazowo kwoty nie są duże, to przestępcy wysyłają takie pisma masowo.

Jak podkreśliła gazeta, w podrobionych pismach oszuści informują osoby, które wystąpiły o ochronę do Urzędu Patentowego, że ta ochrona została im przyznana. "Podrabiane są zarówno decyzje dotyczące wynalazków, jak i znaków towarowych. Oszuści podają też numer konta, na które trzeba przelać pieniądze z tytułu opłaty za udzielenie ochrony. Nie są to duże kwoty" - napisała "Rz".

W piątek Urząd Patentowy RP w swoim komunikacie odniósł się do tych informacji i poinformował, że w celu wykrycia sprawców fałszerstw decyzji dotyczących znaków towarowych skierował 30 lipca 2019 r. zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście o podejrzeniu dokonania przestępstw polegających na podrobieniu dokumentów, nieuprawnionemu posługiwaniu się pieczęcią urzędową oraz usiłowaniu doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

"Przygotowywane są kolejne doniesienia dotyczące korespondencji związanej z wyłudzaniem opłat za ochronę wynalazków. Wyrażamy nadzieję, że działania organów ścigania doprowadzą do szybkiego wstrzymania tego typu przestępczej aktywności skierowanej przeciwko stabilności systemu ochrony własności przemysłowej w Polsce" - czytamy w komunikacie urzędu.

Jednocześnie urząd wyjaśnił, że działania te spowodowane zostały tym, iż ciągu ostatnich miesięcy zaobserwował nielegalny proceder polegający na wysyłaniu przez nieznane podmioty fałszywych decyzji urzędowych o udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe i patentów na wynalazki.

"Decyzje takie są masowo wysyłane do zgłaszających oraz zawierają żądanie dokonania opłat na prywatne konta bankowe. Wspomniane działania wprowadzają w błąd adresatów powyższej korespondencji, a także stanowią ewidentną próbę przestępczego wyłudzenia znacznych kwot" - przekazał urząd.

Urząd Patentowy RP zaznaczył, iż w korespondencji do wszystkich zawiadomień urzędowych dołącza informację ostrzegającą o próbach wyłudzenia oraz opublikował na swojej stronie wyjaśnienia dotyczące opisywanego problemu. "Do organizacji gospodarczych zrzeszających przedsiębiorców oraz największych banków wysłane zostały stosowne materiały ostrzegające przed procederem wyłudzeń" - podał urząd.

Zaapelował również do wszystkich osób i podmiotów dokonujących opłat urzędowych w związku ze zgłaszaniem znaków towarowych i wynalazków o dokładną weryfikację numeru konta, na które dokonywane są tego typu przelewy, podając właściwy numer rachunku bankowego służący wnoszeniu opłat do Urzędu Patentowego. To: NBP O/O Warszawa: 93 1010 1010 0025 8322 3100 0000.

"Wszystkie wezwania do dokonywania opłat na rachunki bankowe inne od powyższego nie pochodzą od Urzędu Patentowego RP i stanowią próbę wyłudzenia. Dokonanie przelewu na rachunek inny niż właściwy prowadzi do utraty środków finansowych" - zaznaczył urząd. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

akuz/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki