Urząd Patentowy ostrzega przed oszustami

Urząd Patentowy RP ostrzega przed oszustami wyłudzającymi opłaty za ochronę znaków towarowych i wynalazków na podstawie sfałszowanych decyzji. Informuje też, że składa kolejne zawiadomienia do prokuratury w sprawie fałszerstw decyzji dotyczących znaków towarowych.

Sfalszowana decyzja 23.07.2019 r. Kliknij, aby pobrać PDF
Sfalszowana decyzja 23.07.2019 r. Kliknij, aby pobrać PDF (Urząd Patentowy)

Piątkowa "Rzeczpospolita" napisała, że trwa kolportaż podrobionych decyzji o rzekomym udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe i wynalazki oraz wyłudzanie opłat z tego tytułu. Dziennik zaznaczył, że choć jednorazowo kwoty nie są duże, to przestępcy wysyłają takie pisma masowo.

Jak podkreśliła gazeta, w podrobionych pismach oszuści informują osoby, które wystąpiły o ochronę do Urzędu Patentowego, że ta ochrona została im przyznana. "Podrabiane są zarówno decyzje dotyczące wynalazków, jak i znaków towarowych. Oszuści podają też numer konta, na które trzeba przelać pieniądze z tytułu opłaty za udzielenie ochrony. Nie są to duże kwoty" - napisała "Rz".

W piątek Urząd Patentowy RP w swoim komunikacie odniósł się do tych informacji i poinformował, że w celu wykrycia sprawców fałszerstw decyzji dotyczących znaków towarowych skierował 30 lipca 2019 r. zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście o podejrzeniu dokonania przestępstw polegających na podrobieniu dokumentów, nieuprawnionemu posługiwaniu się pieczęcią urzędową oraz usiłowaniu doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

"Przygotowywane są kolejne doniesienia dotyczące korespondencji związanej z wyłudzaniem opłat za ochronę wynalazków. Wyrażamy nadzieję, że działania organów ścigania doprowadzą do szybkiego wstrzymania tego typu przestępczej aktywności skierowanej przeciwko stabilności systemu ochrony własności przemysłowej w Polsce" - czytamy w komunikacie urzędu.

Jednocześnie urząd wyjaśnił, że działania te spowodowane zostały tym, iż ciągu ostatnich miesięcy zaobserwował nielegalny proceder polegający na wysyłaniu przez nieznane podmioty fałszywych decyzji urzędowych o udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe i patentów na wynalazki.

"Decyzje takie są masowo wysyłane do zgłaszających oraz zawierają żądanie dokonania opłat na prywatne konta bankowe. Wspomniane działania wprowadzają w błąd adresatów powyższej korespondencji, a także stanowią ewidentną próbę przestępczego wyłudzenia znacznych kwot" - przekazał urząd.

Urząd Patentowy RP zaznaczył, iż w korespondencji do wszystkich zawiadomień urzędowych dołącza informację ostrzegającą o próbach wyłudzenia oraz opublikował na swojej stronie wyjaśnienia dotyczące opisywanego problemu. "Do organizacji gospodarczych zrzeszających przedsiębiorców oraz największych banków wysłane zostały stosowne materiały ostrzegające przed procederem wyłudzeń" - podał urząd.

Zaapelował również do wszystkich osób i podmiotów dokonujących opłat urzędowych w związku ze zgłaszaniem znaków towarowych i wynalazków o dokładną weryfikację numeru konta, na które dokonywane są tego typu przelewy, podając właściwy numer rachunku bankowego służący wnoszeniu opłat do Urzędu Patentowego. To: NBP O/O Warszawa: 93 1010 1010 0025 8322 3100 0000.

"Wszystkie wezwania do dokonywania opłat na rachunki bankowe inne od powyższego nie pochodzą od Urzędu Patentowego RP i stanowią próbę wyłudzenia. Dokonanie przelewu na rachunek inny niż właściwy prowadzi do utraty środków finansowych" - zaznaczył urząd. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

akuz/ robs/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne