REKLAMA

Ursula von der Leyen pisze list do premiera Morawieckiego ws. mechanizmu praworządności

2020-11-26 17:18
publikacja
2020-11-26 17:18
fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej tłumaczy w liście do premiera Morawieckiego, że warunkowość jest powiązana bezpośrednio z należytym zarządzaniem finansami, a nie ogólnymi naruszeniami praworządności. Wyjaśnia, że w rozporządzeniu chodzi tylko o takie naruszenia, które mogą mieć wpływ na zarządzanie funduszami unijnymi i interesy finansowe UE.

Źródło w polskiej dyplomacji potwierdziło PAP, że list taki wpłynął.

"List wyjaśnia, dlaczego uważamy, że propozycja jest zgodna z wnioskami Rady Europejskiej z lipca" - powiedział zastrzegając anonimowość rozmówca PAP. Von der Leyen wskazała też, że w razie zastrzeżeń do mechanizmu warunkowości, decyzje w oparciu o niego można zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pismo to jest odpowiedzią na list, jaki premier Morawiecki skierował w połowie miesiąca do przywódców UE w tym szefowej KE. Zaznaczył w nim, że Polska nie może zaakceptować obecnej wersji mechanizmu praworządności. Jak podkreślił prowadzi do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w liście który został wysłany w tym tygodniu von der Leyen tłumaczy, że mechanizm warunkowości różni się od procedury z art. 7 unijnego traktatu. Szefowa KE argumentuje, że warunkowość jest powiązana bezpośrednio z należytym zarządzaniem finansami, a nie ogólnymi naruszeniami praworządności. Niemka podkreśla, że w rozporządzeniu chodzi tylko o takie naruszenia, które mogą mieć wpływ na zarządzanie funduszami unijnymi i interesy finansowe UE.

W piśmie powtórzone zostały też wcześniejsze argumenty, o tym, że cała procedura oceny ma być równa i uczciwa. "Rozporządzenie przewiduje, że państwo członkowskie może zwrócić się do przewodniczącego Rady Europejskiej do wniesienia sprawy na szczyt. Decyzje podjęte w ramach tej regulacji są zawsze pod nadzorem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości" - zaznaczył rozmówca PAP.

Źródło w polskiej dyplomacji potwierdziło PAP, że list taki wpłynął, ale nie chciało odnosić się do jego treści.

Premier, który w czwartek spotykał się z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem, mówił, że mechanizm warunkowości "przez swoją arbitralność, polityczność stosowania, motywowane politycznie decyzje" może doprowadzić nawet do rozpadu Unii.

"To jest niezwykle niebezpieczne dla spójności całej Europy, to jest złe rozwiązanie, które grozi rozpadem Europy, rozpadem Unii Europejskiej w przyszłości" - zaznaczył premier.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
1as
Próbują nas złamać kłamstewkami, ani kroku do tyłu!
marxs
sprawa jest banalnie prosta wywalić polaczków i poleczki z Unii i niech rządzą się sami tak jak to zawsze robili czyli głód,smród i ubóstwo
1as
Ty lubisz, jak Tobą Niemcy rządzą?
Byle na mięcho i flaszke dali.
mj12
Fotka z początku artykułu świetnie oddaje sytuację: Mati zdaje się myśleć "Możesz mi skoczyć na bena, mała" :)
prs
Nic glupszego nie mogli napisac..
Nie komentujemy poniewaz trzeba byc idiota by cos takiego komentowac:

"Rozporządzenie przewiduje, że państwo członkowskie może zwrócić się do przewodniczącego Rady Europejskiej do wniesienia sprawy na szczyt. Decyzje podjęte w ramach tej regulacji są zawsze pod nadzorem
Nic glupszego nie mogli napisac..
Nie komentujemy poniewaz trzeba byc idiota by cos takiego komentowac:

"Rozporządzenie przewiduje, że państwo członkowskie może zwrócić się do przewodniczącego Rady Europejskiej do wniesienia sprawy na szczyt. Decyzje podjęte w ramach tej regulacji są zawsze pod nadzorem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości"..
bogdant
No to Ula - napisz w tym traktacie *to samo*, dokladnie tak jasno i klarownie jak przedstawiasz w liscie, no i jedziemy z tym traktatem.
and-owc
Ludzie listy piszą jak pani Ursula - śpiewały Skaldowie "Medytacje wiejskiego listonosza...".
karbinadel
Pani przewodnicząca, próba przekonania do czegokolwiek Morawieckiego mija się kompletnie z celem. Po pierwsze, pan premier nie ma własnego zdania, decyzje zapadają zupełnie gdzie indziej. Ostatnio decyduje już nawet nie Kaczyński, lecz kościelno-nardowoy fanatyk Ziobro. A on i tak zawsze wszystko wie najlepiej, wiec pisanie Pani przewodnicząca, próba przekonania do czegokolwiek Morawieckiego mija się kompletnie z celem. Po pierwsze, pan premier nie ma własnego zdania, decyzje zapadają zupełnie gdzie indziej. Ostatnio decyduje już nawet nie Kaczyński, lecz kościelno-nardowoy fanatyk Ziobro. A on i tak zawsze wszystko wie najlepiej, wiec pisanie do niego jest równie skuteczne, co pisanie to betonowego kloca
mnm1
Napisała, że to czego nie ustalono w lipcu, jednak ustalono w lipcu.... To dlaczego zapisy różnią się tak znacząco?
Do tego nie trzeba TSUE tylko zdrowego rozsądku.
Brawo Polska, brawo Węgry !!
karbinadel
A czytałeś, czy umiesz tylko PiSać?

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki