REKLAMA

Upały rozgrzały sieć energetyczną. Zapotrzebowanie na prąd blisko rekordu

2021-06-24 06:51
publikacja
2021-06-24 06:51
Upały rozgrzały sieć energetyczną. Zapotrzebowanie na prąd blisko rekordu
Upały rozgrzały sieć energetyczną. Zapotrzebowanie na prąd blisko rekordu
fot. Maxime JEGAT / / Forum

W tym tygodniu z powodu wysokich temperatur i rozkręconej klimatyzacji zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce poszybowało do poziomów bliskich rekordowi sprzed dwóch lat – zauważa w czwartek "Rzeczpospolita”.

Upalna końcówka czerwca przyniosła mocny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Na początku tego tygodnia w szczytach, a więc w okolicach godziny 13.00, zużycie energii przekraczało nawet 23,8 GW. To poziom bliski letniemu rekordowi, który wynosi 24,1 GW i padł 26 czerwca 2019 r. Prognozy operatora sieci wskazywały na to, że w tym tygodniu ta granica mogła być nawet przełamana.

Wysokie zapotrzebowanie na prąd latem związane jest m.in. z rozpowszechnieniem się klimatyzacji. "Według prognoz na najbliższe dni temperatura nie będzie już tak wysoka, a zatem i zapotrzebowanie na energię będzie niższe" – mówi Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Operator krajowej sieci uspokaja, że jest przygotowany na wzrost temperatur. "Na tegoroczne lato patrzymy z optymizmem, oczywiście umiarkowanym. Prognozy wyglądają dobrze i mamy wystarczający poziom rezerw, nie są spodziewane problemy bilansowe" – zapewnia Wapiński.

Dodaje, że operator ma do dyspozycji różne środki zaradcze, które pozwalają na zapewnienie stabilnej pracy systemu, gdyby wystąpiły trudności. Pomocne mogą być też podpisane umowy z sąsiednimi operatorami, dzięki którym możemy skorzystać z tzw. międzyoperatorskiego importu energii.(PAP)

ktl/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jacekdr64
Przecież fotowoltaika pomaga w takich okresach..
Niestety Energetyka jest niedofinansowana, bo musi utrzymywać nierentowne kopalnie .
W końcu przez te rządy będziemy latem s siedzieć przy świecach, a zimą palić drewnem bo nie będzie gazu..
marxs
a niedługo do braków prądu dołączy gaz ziemny czyli grzać wolaczki swoje tłuste dudy póki czas bo jeszcze nieco ponad rok i wam te wasze dudy do grzejników przykleja sie z zimna
mrbeast
Kretyńska moda na płyty grzewcze zamiast normalnych kuchenek...
darius19
sadze ze wplyw plyt grzewczych na bilans energetyczny jest niewielki. Plyta grzewcza jest bezpieczniejsza, wygodniejsza, ma wieksza sprawnosc. Idac ta logika - trza by wrocic do konikow w transporcie i np. pil recznych zamiast elektrycznych. Siec energetyczna musi byc sprawniejsza (Fotowoltaika daje sporo gdy goraca). No i atom jako sadze ze wplyw plyt grzewczych na bilans energetyczny jest niewielki. Plyta grzewcza jest bezpieczniejsza, wygodniejsza, ma wieksza sprawnosc. Idac ta logika - trza by wrocic do konikow w transporcie i np. pil recznych zamiast elektrycznych. Siec energetyczna musi byc sprawniejsza (Fotowoltaika daje sporo gdy goraca). No i atom jako chyba jedyne wyjscie.

Powiązane: Upały w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki