REKLAMA
JUŻ JUTRO

Upadłość konsumencka – bankrutów już więcej niż w całym 2020 r.

Michał Kisiel2021-10-04 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-04 06:00
Upadłość konsumencka – bankrutów już więcej niż w całym 2020 r.
Upadłość konsumencka – bankrutów już więcej niż w całym 2020 r.
fot. ARMSABRE / / Shutterstock

W trzecim kwartale upadłość konsumencką ogłosiło 4,5 tys. osób. Podobne wyniki odnotowano w poprzednich dwóch kwartałach. Oznacza to, że po 9 miesiącach grono bankrutów liczy ponad 13,6 tys. osób – więcej niż w całym 2020 r.

Wrzesień był szesnastym z kolei miesiącem, w którym liczba upadłości konsumenckich nie spadała poniżej 1 tys. przypadków. Z danych gromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, że w dziewiątym miesiącu rok w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” odnotowano 1423 ogłoszenia o bankructwie osoby fizycznej.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie od początku 2020 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

W całym trzecim kwartale 2021 r. z możliwości stwarzanych przez prawo upadłościowe skorzystało 4555 osób. W pierwszych dziewięciu miesiącach roku upadłość konsumencką ogłosiło łącznie 13,6 tys. dłużników. Dla porównania, w całym 2020 r. liczba upadłości wyniosła 13,1 tys. Jest zatem pewne, że w tym roku po raz kolejny padnie rekord bankructw konsumentów.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej kwartalnie od początku 2015 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

W momencie początku pierwszej fali pandemii, pod koniec marca 2020 r. weszły w życie nowe, bardziej liberalne zasady upadłości konsumenckiej. Zaowocowało, to z pewnym opóźnieniem, dynamicznym wzrostem liczby bankructw osób fizycznych. W połowie 2020 r. po raz pierwszy w historii tej instytucji w Polsce w jednym miesiącu upadłość ogłosiło ponad 1000 dłużników. Od tego momentu ani razu odczyt nie spadł poniżej tej granicy.

Przypomnijmy, że do niedawna jedną z przesłanek odmowy ogłoszenia bankructwa przez sąd było umyślne doprowadzenie do niewypłacalności. Obecnie nie jest to przeszkodą – możliwe jest ogłoszenie upadłości dłużnika niezależnie od jego winy.

Dla dłużników, którzy umyślnie lub przez zaniedbanie doprowadzili do niewypłacalności, plan spłaty nie może być ustalony na czas krótszy niż 3 lata i dłuższy niż 7 lat. To surowsze zasady niż w przypadku pozostałych bankrutów, których obowiązuje maksymalnie 36-miesięczny okres. W znowelizowanym prawie upadłościowym dodano także kilka nowych rozwiązań, m.in. warunkowe umorzenie zobowiązań oraz uproszczono procedury.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wrecker
Jedni padają a inni mają się doskonale. Na przykład redaktor Ziemkiewicz się dorobił na płatnych artykułach chwalących rząd w kampanii wyborczej i stać go żeby córce opłacać uczelnię za 10tys miesięcznie
chudy_january
natomiast Tusk klepie biedę bo w UE "zarobił" tylko 18 mln euro, więc jego córka zamiast studiować musi pracować jako vlogerka....
wrecker odpowiada chudy_january
No Tusk zarobił miliony tak samo jak Morawiecki i można ich cenić lub nie jako polityków. Ale Ziemkiewicz jak całe dorzeczy, niezależna.pl czy sieci to gazety, ktore piszą co sobie PiS życzy bo inaczej spółki państwowe nie będą tam kupować reklam. A więc Ziemkiewicz się dobrał do koryta i zarabia ogromną kasę na chwaleniu pisiorów No Tusk zarobił miliony tak samo jak Morawiecki i można ich cenić lub nie jako polityków. Ale Ziemkiewicz jak całe dorzeczy, niezależna.pl czy sieci to gazety, ktore piszą co sobie PiS życzy bo inaczej spółki państwowe nie będą tam kupować reklam. A więc Ziemkiewicz się dobrał do koryta i zarabia ogromną kasę na chwaleniu pisiorów i jechaniu po opozycji. Taki standard dziennikarski ale to niby tylko tvn jest okropny
mimer
Nie ma to jak zawiść, co? Warto przypomnieć, że Rafał Ziemkiewicz napisał też sporo książek, które się całkiem nieźle sprzedają. Jest osobą rozpoznawalną i kontrowersyjną, a media "lubią to", więc nie rozumiem dlaczego nie miało by się to przełożyć na jego zarobki? Jedni chwalą szampon w TV, inni polityków w art. prasowych.Nie ma to jak zawiść, co? Warto przypomnieć, że Rafał Ziemkiewicz napisał też sporo książek, które się całkiem nieźle sprzedają. Jest osobą rozpoznawalną i kontrowersyjną, a media "lubią to", więc nie rozumiem dlaczego nie miało by się to przełożyć na jego zarobki? Jedni chwalą szampon w TV, inni polityków w art. prasowych. Nie bardzo rozumiem co chcesz udowodnić.
mimer odpowiada wrecker
Naprawdę napisałeś że Ziemkiewicz się dobrał do koryta, w przeciwieństwie do Tuska i Morawieckiego?
300_pala
Żeby ogłosić upadłość trzeba mieć 5000 zł …
Taki many klimat

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki