Upadłość konsumencka – bankrutów już więcej niż w całym zeszłym roku

analityk Bankier.pl

W trzecim roku obowiązywania bardziej liberalnych przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej liczba ogłaszanych bankructw zaczyna się stabilizować. W 2017 r. średnio co miesiąc z procedury skorzystało około 450 dłużników – do końca października w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano 4492 ogłoszenia.

Przez wiele lat instytucja upadłości konsumenckiej istniała w polskim prawie, ale była praktycznie niedostępna dla szerszego grona dłużników popadających w poważne finansowe tarapaty. Sytuacja zmieniła się wraz z wprowadzeniem w 2015 r. nowej wersji ustawy.

(fot. dolgachov / YAY Foto)

Przypomnijmy, że obecnie obowiązujące prawo jest znacznie łagodniejsze pod względem wstępnych wymogów – upadłości nie może ogłosić tylko konsument, który dopuścił do niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego zaniedbania. Wśród najważniejszych nowości wprowadzonych ustawą znalazła się także „furtka” dla osób w najtrudniejszej sytuacji – sąd może ogłosić upadłość i umorzenie zobowiązań bez narzucania dłużnikowi wieloletniego planu spłaty.

Liczba odnotowanych po nowelizacji ustawy bankructw zaczęła szybko rosnąć. W pierwszym roku z upadłości konsumenckiej skorzystało ponad 2 tys. osób. Rok później, w 2016 r., takich przypadków było ponad dwukrotnie więcej – ponad 4400. Jak wynika z informacji zebranych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w tym roku do końca października odnotowano już 4492 ogłoszone upadłości. Oznacza to, że jest już pewne, iż rok 2017 będzie rekordowy pod tym względem.

Liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich w kolejnych kwartałach od 2015 r.
Liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich w kolejnych kwartałach od 2015 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Jak informuje COIG, w danych miesięcznych dostrzec można już stabilizację liczby bankructw. W całym 2017 r. liczba upadłości zbliży się zapewne do 5,5 tys. Średnia wieku bankruta to 49 lat, a najwięcej korzystających z ustawowej ścieżki dłużników mieści się w przedziale wiekowym 30-39 lat (24,17 proc. – 1080 osób). Częściej upadłości ogłaszano w stosunku do kobiet (55,34 proc.) niż mężczyzn (44,66 proc.).

Najwięcej upadłości ogłoszono w województwach mazowieckim (20,26 proc.), śląskim (12,30 proc.) oraz małopolskim (8,49 proc.). W 2017 r. odnotowano tylko 5 przypadków ogłoszenia bankructwa przez osoby mieszkające za granicą.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 sadinternetowypl

Jak masz dłużnika składaj szybko pozew o zapłatę. Zwlekanie powoduje, że inni również zgłaszają się do dłużnika, a on ogłasza upadłość konsumencką.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 13 oko1

Jeszcze parę latek z pisuarem i będziemy tylko wspominać dobre czasy padnie cały sektor mikroprzedsiebiorcow i średnich firm wykończonych podatkami kontrolami vat i ciągłą biurokracją ale co tam 500+ się należy

! Odpowiedz
0 5 od_redakcji

Jak spowodować aby w czasie przeglądania strony nie włączały się „play-erki” na Firefox

How do I stop videos from playing automatically Firefox?
Type about:config in the browser's address bar and hit enter.
Confirm that you will be careful if the notification comes up.
Use the search at the top to find the preference media.autoplay.enabled.
Double-click on it.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 lopez_emigrant

Nie tylko PKB rośnie:)

! Odpowiedz
0 10 karbinadel

Najbardziej rośnie biurokracja

! Odpowiedz