REKLAMA

Uniwersalna szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, MERS i SARS ma być gotowa jeszcze w tym roku

2021-04-23 05:51
publikacja
2021-04-23 05:51
CSK MSWIA

Od kilku miesięcy prowadzone są intensywne badania nad uniwersalną szczepionką, chroniącą jednocześnie przed różnego typu koronawirusom, zarówno SARS-CoV-2, jak i MERS oraz SARS. Może być ona gotowa do badań klinicznych jeszcze w 2021 r.

Od ponad roku specjaliści z całego świata ścigają się z koronawirusem SARS-CoV-2, który ulega kolejnym mutacjom. Na świecie, w tym również w Polsce, pojawiły się różne warianty tego patogenu. W związku z tym przygotowywane są szczepionki, różniące się nieco od obecnie stosowanych - i lepiej dopasowane do nowych wariantów.

Równolegle prowadzone są badania nad uniwersalną szczepionką chroniącą przed różnego typu koronawirusami, takimi jak SARS-CoV-2, MERS oraz SARS. Wirusolodzy obawiają się, że może powstać kolejny - czwarty, jeszcze groźniejszy koronawirus, łączący cechy wszystkich wyżej wymienionych. Taki, który może się łatwo przenosić - jak SARS-CoV-2, a jednocześnie być znacznie bardziej od niego śmiertelny. SARS powoduje zgon u co dziesiątej zakażonej osoby, z kolei MERS – aż u co trzeciej. W przypadku SARS-CoV-2 śmiertelność sięga 2-3 proc.

Gdyby powstał taki wirus - związana z nim, potencjalna pandemia mogłaby doprowadzić do wielu kolejnych zgonów. Ostrzega przed tym Tygodnik "New Scientist", powołując się na wypowiedź Wayne Koffa z konsorcjum Human Vaccines Project. Jego zdaniem nawet 100 mln ludzi mogłoby umrzeć, gdyby kolejna odmiana koronawirusa przenosiła się tak jak SARS-CoV-2, a wykazywała śmiertelność podobną do MERS czy choćby SARS. Jedynym ratunkiem byłaby skuteczna szczepionka, którą można było zastosować natychmiast.

Przyznał to dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych prof. Anthony Fauci. Podczas konferencji zorganizowanej przez New York Academy of Sciences w lutym 2021 r. powiedział, że „dąży się do opracowania szczepionki chroniącej przed wszystkimi rodzajami koronawirusów”.

Trudność polega na tym, że w uniwersalnym preparacie trzeba zawrzeć fragment wspólny dla różnych koronawirusów; również taki, który się nie zmienia w kolejnych jego wariantach. Takim fragmentem może być wspólny dla wielu tych patogenów epitop, determinant antygenowy, wywołujący silną odpowiedź immunologiczną.

Taki pomysł powstał już w 2014 r., gdy Abdul Islam oraz Refat Sharmin z uniwersytetu w Dhaka w Bangladeszu wykryli epitop w jednym z enzymów wspólnych dla wielu atakujących ludzi koronawirusów. Od tego czasu wiele się zmieniło: powstał SARS-CoV-2, który wywołał pandemię. Ale ustalono, że epitopem dla wszystkich koronawirusów może być wspólne dla nich tzw. białko szczytowe. W przypadku SARS i SARS-CoV-2 jest ono podobne w 78 proc.

Dennis Burton ze Scripps Research Institute w La Jolla w Kalifornii twierdzi, że opracowanie uniwersalnej szczepionki przeciwko koronawirusom jest możliwe, na co wskazują badania przeciwciał neutralizujących wytworzonych pod wpływem zakażenia wywołanego wirusem SARS i SARS-C0V-2. W niektórych przypadkach były w stanie rozpoznać epitopy różnych koronawirusów.

Jest jeszcze inna możliwość. Dr Luca Giurgea z Narodowego Instytutu Aletgii i Chorób Zakaźnych w USA twierdzi, że prowadzone są badania nad sztucznie wytworzonym białkiem, łączącym cechy białka szczytowego różnego typu koronawirusów atakujących ludzi i zwierzęta. Eksperymenty na myszach wykazały, że wywołuje ono reakcję odpornościową przeciwko różnym odmianom tego patogenu.

Według "New Scientista” kilka firm prowadzi obecnie zaawansowane badania nad uniwersalną szczepionką. Jedną z nich jest ConserV Bioscence w Wielkiej Brytanii, która pracuje nad takim preparatem, opartym na technologii mRNA. Według jej szefa Kimbella Duncana preparat jest w badaniach przedklinicznych, a testy na pierwszych ochotnikach mają się rozpocząć jeszcze w 2021 r.

W tym roku pierwsze badania kliniczne uniwersalnej szczepionki ma rozpocząć amerykańska firma VBI Vaccines w Massachusetts. Ten preparat ma chronić przed koronawirusomi SARS-CoV-2, SARS oraz MERS. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
abcx
Na kolejne lata jest planowana "The SPARS Pandemic 2025-2028", na SPARSA też ta szczepionka będzie pomocna?
masekrut555
Z tego co miesiąc temu nagrał sobie Gates na swoim oficjalnym kanale, to w w kolejnej plandemii chcą jeszcze testować tygodniowo 20%. Teraz to by nie było możliwe, ale po wdrożeniu certyfikatów szczepień, gablotek z kodami QR przed każdym wejściem & systemu skanowania twarzy & Systemu Zaufania Publicznego takie Z tego co miesiąc temu nagrał sobie Gates na swoim oficjalnym kanale, to w w kolejnej plandemii chcą jeszcze testować tygodniowo 20%. Teraz to by nie było możliwe, ale po wdrożeniu certyfikatów szczepień, gablotek z kodami QR przed każdym wejściem & systemu skanowania twarzy & Systemu Zaufania Publicznego takie coś jest jak najbardziej realne. Chłopy ciężko pracują i wybiegają mocno wprzód bo jeszcze trzeba będzie symulacje kolejnej plandemii zrobić zanim skończy się ta covida (styczeń 2025). Lud jeszcze tkwi w jakiejś końcówce trzeciej fali, a tutaj już robi się powoli wysyp newsów o czwartej fali czy to jacyś "eksperci", "wirusolodzy" czy nawet Niedzielski o tym mówił.
Gruby biznes zawsze w czasach plandemii i reżyserowanych wojen ubijają. Najlepiej się też strzyże owce w takich czasach. Zrobią co chcą i nie poniosą żadnych konsekwencji, no bo kto ich ukaże? Niewolnicy, którzy wspierają swoich panów w ludobójstwie czy przynoszeniu im bólu i cierpienia?

jes odpowiada masekrut555
A to łobuz z tego Gates'a :)
Ciekawe jak długo jeszcze będzie ukrywał przed ludźmi, że Ziemia jest płaska.
m00zyk
Jak coś jest do wszystkiego, to jest do...
harrytracz
Czyli w 2022 wybucha epidemia MERS a w 2023 epidemia SARS? Bardzo mnie pocieszyliscie, dzięki...

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki