REKLAMA

Unimot optymistycznie ocenia perspektywy 2017 r., nie rezygnuje z wypłaty dywidend

2017-01-12 14:52
publikacja
2017-01-12 14:52

Unimot, firma działająca w branży paliwowej, optymistycznie ocenia perspektywy 2017 roku. Liczy na wzrost skali działania dzięki planowanej ofercie publicznej. Planuje utrzymać politykę zakładającą przeznaczenie na dywidendę 30 proc. zysku - poinformowali na konferencji przedstawiciele firmy.

"Spółka nie zdecydowała się na publikację prognozy na 2017 rok, ale patrzymy z optymizmem na perspektywy rozwoju rynku w tym roku" - powiedział prezes Unimotu Robert Brzozowski.

Spółka liczy, że kolejne regulacje wprowadzane na rynek będą dalej ograniczać szarą strefę w handlu paliwami.

"To korzystne z punktu widzenia naszej działalności" - powiedział prezes.

W 2016 roku, zgodnie z szacunkowymi wynikami za 2016 r., przychody grupy wyniosły 2,3 mld zł, a zysk netto 30 mln zł. Oznacza to wzrost przychodów rok do roku o 68 proc. i zysku o 141 proc.

Członek zarządu spółki, Małgorzata Garncarek, pytana, czy realne jest utrzymanie dynamiki wzrostu, odpowiedziała: "Bardzo chcielibyśmy to tempo utrzymać, choć trudno jest mieć cały czas tak wysoko zawieszoną poprzeczkę. Aczkolwiek z optymizmem patrzymy na ten rok".

Unimot opublikował właśnie prospekt emisyjny. Z emisji nowych akcji planuje pozyskać ok. 85 mln zł. Pieniądze przeznaczy na rozwój technologii pomocnych w sprzedaży oleju napędowego i benzyny, wprowadzenie nowej marki stacji paliw i finansowanie wzrostu sprzedaży paliw. Możliwe jest przejęcie podmiotu z branży.

Przedstawiciele spółki liczą, że zwiększenie skali działalności firmy pozwoli jej generować satysfakcjonujące marże i skutecznie konkurować z innymi podmiotami działającymi na rynku.

Firma planuje uruchomienie nowego kanału sprzedażowego paliw z wykorzystaniem mobilnej platformy "tankuj24". Dzięki niej chce zapewnić klientom dostęp do tańszego paliwa, opcję wygodnej płatności mobilnej i zbiorczą fakturę za wszystkie miesięczne zakupy.

Unimot wskazuje, że na projekcie skorzystają też stacje paliw, z którymi spółka będzie współpracować - zyskają nowych klientów, którzy będą mogli skorzystać z dodatkowych usług na stacjach i odnotują wzrost wolumenu sprzedawanego paliwa.

Firma podpisała niedawno z Avia International umowę o współpracy dotyczącą rozwoju na rynku polskim sieci stacji paliw na bazie stacji niezależnych. Pierwsze stacje Avia pojawią się w 2017 r. Do 2020 r. ma ich być sto.

W ramach planowanego wzrostu sprzedaży paliw płynnych spółka będzie musiała przeznaczyć dodatkowe środki na kapitał obrotowy. Pozwoli to na zwiększenie skali jej działalności (podwojenie sprzedawanych miesięcznie wolumenów oleju napędowego). Unimot chce też we własnym zakresie utrzymać zapasy obowiązkowe, co pozwoli mu ograniczyć o 70 proc. koszty w stosunku do korzystania z tzw. usługi biletowej.

Firma nie wyklucza akwizycji, ale - jak mówi Małgorzata Garncarek - "na ten moment nie ma tematów, o których spółka mogłaby poinformować".

Unimot ma pozostać spółką dywidendową.

"Od kilku lat wypłacamy około 30 proc. zysku netto na rzecz akcjonariuszy" - powiedziała Garncarek.

Taka polityka ma być kontynuowana.

"Zarząd (...) zamierza w kolejnych latach podtrzymać politykę rekomendowania walnemu zgromadzeniu wypłaty akcjonariuszom dywidendy w wysokości 30 proc. wypracowanego w danym roku obrotowym zysku netto" - napisano w prospekcie.

Oferta publiczna Unimotu obejmuje emisję nie więcej niż 2,2 mln akcji. Skierowana jest do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce. Przewiduje się, że inwestorom indywidualnym zaoferowanych zostanie około 20 proc. akcji oferowanych. Oferta połączona jest z przeniesieniem akcji spółki do obrotu na rynek regulowany GPW.

Zapisy na akcje w transzy indywidualnej będą przyjmowane od 10 do 21 lutego, a w transzy dla instytucji potrwają o jeden dzień dłużej. W przypadku objęcia całej emisji, nowi inwestorzy będą posiadać 27,4 proc. głosów w kapitale zakładowym, uprawniających do 25,2 proc. głosów na WZA.

Spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje w nowoczesne technologie ok. 3 mln zł, na nowy brand stacji paliwowych w Polsce ok. 23 mln zł, a na zwiększenie sprzedaży paliw płynnych ok. 59 mln zł.

Unimot jest niezależnym importerem i dystrybutorem paliw, głównie oleju napędowego. Grupa jest też dostawcą autogazu (LPG) w południowej Polsce. Posiada jedną z kilku w Polsce skraplarni gazu ziemnego umożliwiającą produkcję gazu ziemnego skroplonego. Rozwija nowy obszar działalności, jakim jest energia elektryczna. (PAP)

morb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki