REKLAMA
PILNE

Ukrywający się w Rosji Janukowycz unieruchomiony po urazie kręgosłupa

2018-11-18 19:28
publikacja
2018-11-18 19:28

Zbiegły do Rosji były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest unieruchomiony po ciężkiej kontuzji kręgosłupa i nie wygłosi mowy końcowej w trwającym w Kijowie procesie, w którym oskarżony jest o zdradę stanu - poinformowały w niedzielę rosyjskie i ukraińskie media.

fot. Valery Matytsin / / FORUM

Według gazety "Komsomolskaja Prawda Janukowycz trafił do szpitala w piątek z urazami kręgosłupa i kolana, których doznał grając w tenisa.

Potwierdzam, że Wiktor Janukowycz doznał ciężkiego urazu i został hospitalizowany. Mieliśmy wczoraj krótkie spotkanie, na którym wymieniliśmy uwagi na temat jutrzejszego procesu. Nie będzie mógł w nim uczestniczyć, gdyż faktycznie nie jest w stanie się poruszać - powiedział ukraińskiej stacji telewizyjnej 112.ua adwokat byłego prezydenta Ołeksandr Hroszynski. Jak wyjaśnił, jego klient będzie musiał pozostać w łóżku przez co najmniej trzy tygodnie.

Po wypadku Janukowycz został przewieziony do moskiewskiej kliniki im. Nikołaja Sklifosowskiego, z której następnie przetransportowano go do szpitala prywatnego. Inne szczegóły tego zdarzenia nie są na razie znane.

W poniedziałek Janukowycz miał wygłosić mowę końcową w swoim procesie za pośrednictwem transmisji wideo. Po mowie sąd powinien wydać wyrok. Były prezydent sądzony jest zaocznie.

W sierpniu prokuratorzy zażądali dla niego 15 lat więzienia. Przypomnieli m.in., że w marcu 2014 roku, po swojej ucieczce z kraju, Janukowycz zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina z listem, w którym prosił go o wykorzystanie rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy.

Proces Janukowycza jest wynikiem wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku. 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, rozpoczęły się tam protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie ukrywa się do dziś.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki