Ukraiński Sąd Najwyższy odrzucił skargę Saakaszwilego na wydalenie do Polski

Sąd Najwyższy w Kijowie odrzucił skargę byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na wydalenie go w lutym 2018 r. z Ukrainy do Polski. Polityk, który był wcześniej szefem administracji obwodu odeskiego, domagał się uznania decyzji o jego readmisji za niezgodną z prawem.

Saakaszwili pozwał w tej sprawie Państwową Straż Graniczną Ukrainy, Służbę Migracyjną i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

„Pozywający prosił o uznanie za bezprawne działania tych organów władzy z dnia 12 lutego 2018 r. (…) w sprawie wydalenia pozywającego do kraju, z którego przybył (na Ukrainę). Sąd Najwyższy utrzymał w mocy decyzje sądów niższych instancji, które odmówiły Saakaszwilemu przychylenia się do jego wniosków” - poinformowało w środę biuro prasowe Sądu Najwyższego Ukrainy na Facebooku.

Saakaszwili powrócił na Ukrainę pod koniec maja, gdy obecny prezydent Wołodymyr Zełenski przywrócił mu ukraińskie obywatelstwo, odebrane za rządów jego poprzednika Petra Poroszenki.

Saakaszwili otrzymał obywatelstwo Ukrainy z rąk Poroszenki w 2015 roku, po czym objął stanowisko szefa administracji państwowej obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.

Jego współpraca z ówczesnym prezydentem trwała do jesieni 2016 roku. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa.

Latem 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się poza granicami tego kraju. We wrześniu tego samego roku nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski. Po wydaleniu z Ukrainy w lutym 2018 roku były prezydent Gruzji udał się do Holandii, gdzie mieszka jego żona i ich dwaj synowie.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil