REKLAMA

Ukraińska prokuratura na tropie złota Janukowycza

2017-09-04 13:46
publikacja
2017-09-04 13:46

[Aktualizacja 17:55] Ukraińskie władze trafiły w Szwajcarii na ślad złota wywiezionego z kraju przez ukrywającego się obecnie w Rosji byłego prezydenta Wiktora Janukowycza - ogłosił w poniedziałek prokurator generalny Jurij Łucenko.

fot. Valery Matytsin / / FORUM

Wcześniej tego dnia jeden z zastępców Łucenki Jewhen Jenin poinformował, że chodzi o ponad pół tony kruszcu.

Nie mogę na razie mówić, do kogo należy skrytka ze złotem, żeby nie zaszkodzić śledztwu. Mogę jednak potwierdzić, że w Szwajcarii znaleziono dużą ilość złota, które należy do człowieka blisko związanego z tzw. +rodziną+ Janukowycza - powiedział Łucenko.

Prokurator zapewnił, że Kijów podejmuje starania, by złoto to powróciło do kraju. Ujawnił także, że na jego ślad natrafiono w wyniku współpracy osób z otoczenia Janukowycza, które mieszkają na Ukrainie, z prokuraturą.

Według władz ukraińskich ekipa Janukowycza w czasie jego trzyletnich rządów zaciągnęła 40 mld dolarów pożyczek. Część tych pieniędzy jest poszukiwana. W kwietniu władze przejęły 1,5 mld dolarów zamrożonych na ukraińskich kontach Janukowycza. Zgodnie z decyzją sądu środki te trafiły do budżetu państwa.

Janukowycz zbiegł do Rosji w lutym 2014 roku w wyniku wydarzeń określanych jako rewolucja godności. Manifestacje odbywały się na kijowskim Majdanie (placu) Niepodległości. Rozpoczęły się 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom wiece przekształciły się w protesty przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób.

Z Kijowa Jarosław Junko

jjk/ jhp/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
sel
A może to te 7 mld $ Julii? za tranzyt gazu?
plutarch
Do putinowskich trolli: od pewnego czasu nie widzę waszych wrzut o NWO, rządzie światowym, grupie bilderberg, Rockefellerach i Rothschildach... Przyznam, że jestem zawiedziony. Gdzie są moje ulubione teorie spiskowe, w których jesteście tacy dobrzy? Czy wszystko okey u was w Petersburgu, na Sawuszkina 55? Zaczynam się niepokoić,Do putinowskich trolli: od pewnego czasu nie widzę waszych wrzut o NWO, rządzie światowym, grupie bilderberg, Rockefellerach i Rothschildach... Przyznam, że jestem zawiedziony. Gdzie są moje ulubione teorie spiskowe, w których jesteście tacy dobrzy? Czy wszystko okey u was w Petersburgu, na Sawuszkina 55? Zaczynam się niepokoić, czyżby zmniejszyli wam gaże za wpis? A może oficerowie z FSB doszli do wniosku, że publiczność międzynarodowa przestała kupować te konspiracyjne bajki? Zawsze można coś napomknąć o iluminatach, masonach i Żydach - dla kolorytu :-) Starajcie się i nie zawiedźcie mnie.
plutarch
Tak tak, ajwaj, to do ciebie.
ajwaj
""Ukraińskie władze trafiły w Szwajcarii na ślad złota wywiezionego z kraju""

musi prawda :)
gen. Misiewicz potwierdza

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki