REKLAMA

Ukraińcy z powodu pandemii musieli zmienić branżę w Polsce

2021-01-13 12:08
publikacja
2021-01-13 12:08
fot. Ivan Semenovych / Shutterstock

82 proc. Ukraińców doświadczyło zmian w swoim miejscu pracy w związku z pandemią, wynika z raportu OTTO Work Force. Wśród nich 21 proc. musiało zmienić branżę. 

OTTO Work Force zapytał pracowników tymczasowych z Ukrainy, z jakimi skutkami pandemii musieli zmierzyć się w pracy. Dla niemal 70 proc. było to więcej procedur i obostrzeń w miejscu zatrudnienia, dla 39 proc. więcej obowiązków, 21 proc. musiało zmienić branże, w przypadku 15 proc. - nowością był nowy system zmianowy, a dla 5 proc. - większa konkurencja ze strony innych pracowników. 

Jeśli chodzi o poziom wynagrodzenia, to tylko 29 proc. pracowników z Ukrainy doświadczyło zmiany wynagrodzenia w stosunku do zakresu obowiązków. 

“Aktualnie, mimo trudnej sytuacji gospodarczej, nie obserwujemy zmian w systemie wynagrodzeń, poza tymi wynikającymi ze wzrostu płacy minimalnej od nowego roku. Stawki dla pracowników tymczasowych pozostały na poziomie sprzed pandemii. Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo większej dostępności pracowników z Polski, wśród naszych Klientów cały czas utrzymuje się popyt na pracowników zza wschodniej granicy. Niektóre branże jak np. e-commerce intensywnie się rozwijają, co wiąże się z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na nowych pracowników tymczasowych w centrach logistycznych, magazynach, sortowniach czy do pracy w terenie. Nie dziwi zatem, że stawki płacowe dla pracowników tymczasowych nie obniżyły się. Natomiast w IV kwartale 2020 roku, kiedy dynamicznie rósł popyt na pracowników sezonowych, można było zaobserwować wzrost innych form wynagrodzeń dla pracowników z Ukrainy, jak benefity w postaci darmowego zakwaterowania czy transportu do pracy” - mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Central Europe.

Wśród respondentów, którzy zadeklarowali, że ich poziom płac uległ zmianie, dla 45 proc. było to podobne wynagrodzenie przy większej liczbie obowiązków, 28 proc. otrzymało podwyżkę, a 26 proc. spotkało się z obniżeniem wynagrodzenia. 

WS

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ajwaj_
Gratulacje
Branza rozwojowa sekty satanistów PISy
Widly, topory, rezuny for ever
gordon-gekko
Tytuł swoje treść swoje, a ja chce wiedzieć na jakie branże zmienili konkret procenty
dziki_losos
100% z tych, którzy zmienili branżę, teraz uczy się programowania w Angular.js
bt5
Przykładowo zmiana branży przez Ukraińców polega na zmianie pracy w fabryce telewizorów na miasokombinat ( zakłady mięsne). Chodzi o wyrobienie 300 a najlepiej 400 czasow (godzin). Nadgodziny sa dla nich absolutnie kluczowe. A fachowcy typu operator maszyn CNC z Ukrainy nie przyjeżdza bo u siebie zarabiaj 25.000 - 30.000 Przykładowo zmiana branży przez Ukraińców polega na zmianie pracy w fabryce telewizorów na miasokombinat ( zakłady mięsne). Chodzi o wyrobienie 300 a najlepiej 400 czasow (godzin). Nadgodziny sa dla nich absolutnie kluczowe. A fachowcy typu operator maszyn CNC z Ukrainy nie przyjeżdza bo u siebie zarabiaj 25.000 - 30.000 hrywien czyli od 3000 zł wzwyż, w Polsce bez nadgodzin więcej nie zarobi , jesli nie mniej. Nadgodziny w Polsce się w różnych fabrykach na strefach gdzie się robi masowa produkcję i kwalifikacje zawodowe nie sa konieczne. Ostatnio jednka s ukraińskie sygnały o cięciu nadgodzin i redukcjach zatrudnienia w tych różnych fabrykach

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki