REKLAMA

Ukraińcy przekażą nam sowieckie dokumenty

2015-04-17 04:06
publikacja
2015-04-17 04:06
Ukraińcy przekażą nam sowieckie dokumenty
Ukraińcy przekażą nam sowieckie dokumenty
fot. iStock/Thinkstock / / Thinkstock

Ukraińcy przekażą nam dokumenty operacyjne sowieckiej bezpieki, a my im materiały dotyczące UPA - informuje "Rzeczpospolita".

Ukraińcy przekażą nam dokumenty operacyjne sowieckiej bezpieki
Ukraińcy przekażą nam dokumenty operacyjne sowieckiej bezpieki (fot. iStock / Thinkstock)

W połowie maja w Warszawie odbędzie się wymiana dokumentów (kopii elektronicznych) pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Archiwum Państwowym Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Do Polski trafią dokumenty dotyczące represji wobec Polaków na Wschodzie po zajęciu Kresów przez Sowietów,

"Ukraińcy zaś są zainteresowani wszelkimi materiałami dotyczącymi OUN-UPA. W naszych zasobach są m.in. oryginalne archiwa UPA przejęte przez bezpiekę, np. po operacji "Wisła" w 1947 r." - opisuje dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.

Oprócz wymiany dokumentów nasi i ukraińscy historycy wydają wspólne publikacje. Niebawem planują prace nad tomami poświęconymi stosunkom polsko-ukraińskim w latach drugiej wojny, a także działań sowieckich wojsk granicznych po jej zakończeniu.

Więcej na http://www.rp.pl

(PAP)

tpo/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~event
przekażą eskimosom sowieckie dokumenty, dobra wiadomosc
~dddd
Ja tylko przypomne, ze nasi ukrainscy przyjaciele w szeregach waffen ss byli najbardziej brutalnymi i zdziczalymi eksterminatorami powstancow i ludnosci cywilnej w czasie i zaraz po powstaniu warszawskim. Przypomne tylko ze wslawili sie gwaltami i mordowaniem kilku - kilkunastoletnich dziewczynek wsrod zgliszcz powstanczej Warszawy.
~Jan324
Mają dokumenty bo byli w Związku Radzieckim częścią. Wtedy nawet nie istnieli jako państwo tylko republika radziecka.
~antybander
TO wielka ściema. Materiały operacyjne walki naszych żołnierzy z bandziorami UPA i OUNA i nie tylko - są z pewnością nieźle udokumentowane. A kto udokumentował mordy bandyckich okraińców na bezbronnych polskich kobietach, dzieciach, starcach na Wołyniu, Podlasiu, Małopolsce i Zakarpaciu ? Te upańskie zakapiory żyją TO wielka ściema. Materiały operacyjne walki naszych żołnierzy z bandziorami UPA i OUNA i nie tylko - są z pewnością nieźle udokumentowane. A kto udokumentował mordy bandyckich okraińców na bezbronnych polskich kobietach, dzieciach, starcach na Wołyniu, Podlasiu, Małopolsce i Zakarpaciu ? Te upańskie zakapiory żyją tam do dzisiaj, mają po 90-95 lat i powinni byc osądzeni i powieszeni. Kto wśród tej banderowskiej swołoczy tworzył wówczas jakieś dokumenty ? Śmiechu warte. Mój ojciec, żołnierz tamtego czasu mówił, że tzw ukraińcy / a wszyscy byli banderowcami, w dzień niby pracowali np w polu a wieczorem napadali z siekierami i widłami / to najgorszy zdziczały element na świecie, przewyższający okrutnością indian amerykańskich czy afrykańskie plemiona Hutu czy Unu-burmu. Tam tak jest do dzisiaj. Rosjanie dobrze czynią zwalczając te faszystowskie popłuczyny. W Polsce w wyniku akcji Wisła / Czechy, Rosja, Polska / scywilizowano część banderowców, osadzając ich na Pomorzu, Mazurach i Śląsku i którzy niby dziś czują się Polakami. To obecnie jest istotne zagrożenie dla rdzenia Polski i polskości. A cała ta ściema z tymi dokumentami ma pewnie pokazać, że bandyckie plemię nie wymordowało wówczas 200-250 tys Polaków, lecz tylko kilka.......rodzin !!
~raszkabardaszka
niektóre ze zbrodni na Wołyniu były nieźle udokumentowane już przed ich popełnieniem, opatrzone klauzulą "spacjalnawa pryznaczienija" i dobrze schowane. tyle, że w Maskwie.
~zacny
Skojarzyło mi się że państwo Izrael tak ściga zbrodniarzy z II wojny światowej. Żadnemu dziadkowi z SS nie przepuszczą.
~antykassab
powiało grozą, co, kacapskie trolle? ale spoko, to kwestia czasu, kiedy prawda o prowokacjach waszych mocodawców wyjdzie na jaw. na przykład prawda o "akcjach odwetowych" polskiego podziemia na cywilnych, ukraińskich mieszkańcach południowo-wschodniej polski w latach 1944-47.
~Bolo
a sporo tych trolli tutaj! Ostatnio dostali wytyczne aby cały czas mówić o wołyniu i zbrodniach UPA, aby tylko jakoś zdyskredytować Ukrainę. No i efekt widać w co drugim komentarzu na bankierze.
~zacny odpowiada ~Bolo
Tutaj nie trzeba dyskredytować Ukraina. W kwestii eksterminacji Polskiej ludności cywilnej przez UPA i OUN w 1943 obecna Ukraina sama to robi wynosząc zbrodniarzy do rangi bohaterów.
~JK
Bardzo cenna inicjatywa. Myślę że popularyzacja tematu stosunków polsko- ukraińskich w wersji naukowej jest bardzo cenna i obiera Rosji, rosyjskim trollom i propagandzie argumenty. A nam daje zrozumienie sytuacji co jest najważniejsze. Bez tego dalej ani rusz. Bez wiedzy żadnej wojny się nie wygra.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki