Ukraina zwróciła Holandii skradzione w 2005 roku obrazy

Ukraińskie władze zwróciły w piątek Holandii pięć obrazów holenderskich mistrzów z XVII i XVIII wieku z 24 skradzionych w styczniu 2005 roku z Westfries Museum w Hoorn koło Amsterdamu - poinformowało holenderskie ministerstwo spraw zagranicznych.

"Obrazy przekazano w ambasadzie Holandii w Kijowie" - czytamy w komunikacie MSZ. W najbliższych tygodniach odzyskane dzieła mają wrócić do muzeum.

9 stycznia 2005 roku z Westfries Museum zniknęły dwadzieścia cztery obrazy, warte wówczas ok. 10 milionów euro, oraz 70 sztuk srebra. Złodzieje dokonali kradzieży, chowając się w muzeum przed zamknięciem i wyłączając systemy alarmowe.

W kwietniu br. władze Ukrainy poinformowały, że cztery spośród skradzionych obrazów - po jednym pędzla Hendrika Bogaerta i Florisa van Schootena oraz dwa Jacoba Wabena - udało się odzyskać. Podano jedynie, że były "w rękach grup przestępczych".

O piątym obrazie, wartym ok. 30 tys. euro dziele Isaaka Ouwatera z 1784 r., poinformował holenderską ambasadę w Kijowie Ukrainiec, który je zakupił.

Wcześniej, w grudniu 2015 roku, Westfries Museum podało, że skradziona kolekcja obrazów odnalazła się na obszarach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

"Obecnie nie można stwierdzić, gdzie znajdują się kolejne brakujące obrazy ani ile czasu minie, zanim uda się je odzyskać" - podkreślono w piątkowym komunikacie ministerstwa.(PAP)

ulb/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil