REKLAMA

Ukraina w UE? Prezydent Zełenski podpisał wniosek o członkostwo

2022-02-28 17:09, akt.2022-02-28 20:32
publikacja
2022-02-28 17:09
aktualizacja
2022-02-28 20:32
Ukraina w UE? Prezydent Zełenski podpisał wniosek o członkostwo
Ukraina w UE? Prezydent Zełenski podpisał wniosek o członkostwo
fot. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SER / / Reuters

Podpisałem wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej; jestem pewien, że to realne - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Podpisałem dzisiaj wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Jestem pewien, że to realne" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha podkreślił, że jest to "historyczny dokument", a historia tworzy się na naszych oczach.

Dodał, że wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem oraz premierem Denysem Szmyhalem podpisano także wspólne oświadczenie - dodał. Według niego dokumenty "już są w drodze do Brukseli".

Щойно Президент України В.Зеленський підписав історичний документ -заявку на членство України в Європейському Союзі....

Posted by Andrij Sybiha on Monday, February 28, 2022

Jak pisze portal Ukraińska Prawda, wniosek o członkostwo należy kierować do państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE. Obecnie - do Francji.

Procedura rozpatrzenia wniosku może być istotna dla Zełenskiego ze względu na to, że kwestia ta może być potencjalnie wykorzystana podczas rozmów z Rosją - wskazuje serwis.

Europa popiera

Prezydenci ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej oświadczyli, że Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE. Wezwali do umożliwienia instytucjom UE podjęcia kroków dla natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego i rozpoczęcia procesu negocjacji

List otwarty prezydentów Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii i Bułgarii to odpowiedź na wniosek Ukrainy o przystąpienie do UE, który podpisał w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski.

"My, Prezydenci państw członkowskich UE: Republiki Bułgarii, Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowackiej i Republiki Słowenii wyrażamy głębokie przekonanie, że Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE" - napisali przewódcy w liście otwartym opublikowanym w poniedziałek na stronie kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Dlatego - jak dodali - wzywają "Państwa Członkowskie UE do mobilizacji wsparcia politycznego na najwyższym szczeblu dla Ukrainy i umożliwienia instytucjom UE podjęcia kroków w celu natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE i rozpoczęcia procesu negocjacji".

"W tym krytycznym momencie ponawiamy wyrazy naszej pełnej solidarności z Ukrainą i jej narodem" - podkreślili prezydenci ośmiu państw.

ndz/ mal/ luo/ tebe/ skib/ mkr/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
po_co
Oczywiście trzymam kciuki za Ukrainę i robię wszystko aby pomóc im tak jak mogę, z drugiej strony z tego co jest mi wiadomo to UE była wspólnotą gospodarczą która wymagała stabilnej sytuacji walutowej jako głównego kryterium przyjęcia w poczet członków.

Tymczasem kurs Hrywny szaleje w najlepsze, a gospodarka Ukrainy jakby
Oczywiście trzymam kciuki za Ukrainę i robię wszystko aby pomóc im tak jak mogę, z drugiej strony z tego co jest mi wiadomo to UE była wspólnotą gospodarczą która wymagała stabilnej sytuacji walutowej jako głównego kryterium przyjęcia w poczet członków.

Tymczasem kurs Hrywny szaleje w najlepsze, a gospodarka Ukrainy jakby na to nie patrzeć jest w rozsypce. To raczej mocno ryzykowna decyzja aby przyjmować ten kraj w chwili obecnej do UE. Znacznie bezpieczniej jest im po prostu pomóc militarnie oraz finansowo, wyprostować sytuację i dopiero wtedy włączyć do UE.
antybolszewik
To tylko wniosek. Ruskich to rozjuszy. Szybciej wymordują Ukraińców niż pozwolą im wejść do UE
po_co odpowiada antybolszewik
Akurat emocje szybciej prowadzą do przegranej niż wygranej. Jeżeli ma to Rosjan zirytować i w konsekwencji doprowadzić do stanu kiedy przestaną myśleć rozsądnie to jestem za.

Jestem też za tym aby Ukraina stała się członkiem UE jeżeli taka jest wola jej mieszkańców. Jestem za tym aby obecni członkowie pomogli Ukrainie spełnić
Akurat emocje szybciej prowadzą do przegranej niż wygranej. Jeżeli ma to Rosjan zirytować i w konsekwencji doprowadzić do stanu kiedy przestaną myśleć rozsądnie to jestem za.

Jestem też za tym aby Ukraina stała się członkiem UE jeżeli taka jest wola jej mieszkańców. Jestem za tym aby obecni członkowie pomogli Ukrainie spełnić ten cel. Niemniej musi się to odbyć z głową bo przyjmowanie kraju który jest w opłakanym stanie zaszkodzi przede wszystkim Ukrainie.

Oczywiście istnieją okresy przejściowe ale szczerze wątpię, że z dnia na dzień Ukraina będzie w stanie sprostać wszystkim rygorystycznym kryteriom prawnym. Polska potrzebowała niemal 15 lat aby przygotować na ten stan gospodarkę, a startowaliśmy z dużo wyższego poziomu niż obecny poziom gospodarczy Ukrainy. Słowo obecny jest kluczowe bo porównując nasze szanse w latach '90 Ukraina była niewiele biedniejsza per capita niż Polska, niemniej Polska w kilka lat dosłownie odskoczyła.

Nie chodzi o problemu samej UE ale gdy Ukrainie przyjdzie się zmierzyć z rynkiem który nawet w postaci najbiedniejszych krajów UE jest dwukrotnie bogatszy od samej Ukrainy to szybko najbardziej wartościowe spółki trafią w ręce obcego kapitału. To jednak wymaga pewnego przygotowania. Dlatego to co UE powinna zrobić to przede wszystkim znieść wizy dla obywateli Ukrainy, umożliwić im w pełni legalną pracę na terenie UE.

To sprawi, że Ukraina wzbogaci się w szybkim tempie i znacząco skróci proces rozwoju gospodarki. Stanie się jednym z liderów rozwoju zanim jeszcze wejdzie do UE. Taki kop jest niezbędny.

Niemniej rozumiem, że ludzie którzy nie potrafią sprostać domowemu budżetowi reagują na słowa klucze i gdy czytają, że UE nie powinna przyjmować Ukrainy od razu to dalej wyłącza się im myślenie.
fifik
Gwarancje były do 2014 r a co do wniosku to musi być referendum narodowe nie było by tej wojny jak by Ukraina była neutralna a zachodowi zależy na zrobieniu państwa anty Rosyjskiego na to Putin nigdy nie wyrazi zgody to samo było z Kubą jak Rosjanie chcieli rozmieścić rakiety wybuchł kryzys Kubański


bański tyle z histori
talmud
wnioski są od tego żeby je ....podpisywać....LMAO:):):)
pstrzezek
Mnoży sie troll jak ruski królik na słoninie ;)
pstrzezek
Zełeński dobrze to rozgrywa. Tu wcale nie musi chodzić o członkowstwo w UE (przynajmniej na ten moment bo Ukraina nie spełnia wielu warunków) Ale to bez znacznie. Bo teraz można to użyć w negocjacjach z ruskim bandytą
po_co
Ukraina w zasadzie nie spełnia żadnego warunku, kibicuje im z całego serca ale po to właśnie ustalono pewne zasady aby przyjęcie nowego członka do UE nie pogrążyło całej gospodarki wspólnoty.
Po zakończeniu wojny i silnym zastrzyku w postaci pożyczek Ukraina szybko stanie na nogi i wtedy czemu nie. Od dawna pracuję z Ukraińcami
Ukraina w zasadzie nie spełnia żadnego warunku, kibicuje im z całego serca ale po to właśnie ustalono pewne zasady aby przyjęcie nowego członka do UE nie pogrążyło całej gospodarki wspólnoty.
Po zakończeniu wojny i silnym zastrzyku w postaci pożyczek Ukraina szybko stanie na nogi i wtedy czemu nie. Od dawna pracuję z Ukraińcami i złego słowa o tych ludziach nie mogę powiedzieć, sumienni pracownicy często piastujący poważne funkcje w firmach.

Chętnie uścisnę im rękę jako równym sobie w kwest praw członkowskich w dodatku bez zbędnych papierkowych ceregieli (tak zatrudnienie obywateli Ukrainy w firmie to wciąż proces wymagający papierków i jeszcze raz papierków).
wizytator
Ukraina miała być neutralna żadnego UE, żadnego NATO! Taka była niepisana umowa z Rosją. A teraz miliony cierpią bo im się użaliło.
pstrzezek
W 1994 była spisana umowa z Rosją że ta nie zaatakuje Ukrainy. I co? Zatkało kakao?

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki