Ukraina: reakcje na słowa premier Szydło o milionie ukraińskich uchodźców

Przebywający w Polsce Ukraińcy nie są uchodźcami, lecz migrantami ekonomicznymi - oświadczył ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca odnosząc się do wypowiedzi premier Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim. Jak dodał, państwo polskie odrzuciło dotąd większość wniosków o azyl.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Premier Szydło odnosząc się do poruszanej w czasie wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim kwestii migrantów podkreśliła, że Polska przyjęła ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy, ludzi, którym - jak powiedziała - "nikt nie chciał pomóc".

Ambasador Deszczyca powiedział w środę PAP, że Ukraińcy przebywający w Polsce nie są uchodźcami, lecz migrantami ekonomicznymi. "Pani premier mówiła o uchodźcach z Ukrainy, ale nie ma uchodźców z Ukrainy w Polsce. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają i przebywają tutaj legalnie, pracują, studiują, płacą podatki i do pewnego stopnia przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Oni nie są uchodźcami, nie dostali takiego statusu i w związku z tym nie dostają żadnej pomocy socjalnej" - podkreślił Deszczyca.

Jak mówił, w zeszłym roku wizy zezwalające na pobyt w Polsce otrzymało pół miliona Ukraińców, 65 tys. otrzymało prawo pobytu. "Biorąc pod uwagę liczbę wiz wydanych w poprzednich latach i natężenie ruchu przygranicznego podejrzewam, że w ciągu roku może przebywać na terenie Polski do miliona Ukraińców. Ale to nie są uchodźcy, należy ich nazwać migrantami ekonomicznymi" - zaznaczył Deszczyca.

Dodał, że w ciągu dwóch ostatnich lat o azyl w Polsce wystąpiło ponad 4 tys. Ukraińców. "Zaledwie dwie osoby w zeszłym roku otrzymały taki status, reszta wniosków została odrzucona" - dodał ambasador. Jak mówił, wnioskodawcy wskazywali na niebezpieczeństwo na Ukrainie. "Polskie państwo uważa jednak, że takiego niebezpieczeństwa nie ma, bo mieszkańcy Krymu czy Donbasu mogą przebywać w innej części Ukrainy, która jest bezpieczna" - zaznaczył.

"Migranci ekonomiczni z Ukrainy w Polsce mają bardzo dobrą opinię, są dobrze wykształceni, z dobrymi kwalifikacjami, dobrze się socjalizują w Polsce, nie słyszałem w ostatnich latach o większych konfliktach pomiędzy Ukraińcami a Polakami, choć tak dużo jest tutaj Ukraińców" - dodał ambasador Deszczyca.

Ukraińskie media komentują wypowiedź Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim

Beata Szydło zobaczyła milion ukraińskich uchodźców w Polsce - to tytuł internetowego wydania agencji Ukrinform. Informację o słowach polskiej premier opatrzono komentarzem, że tak naprawdę w Polsce status uchodźcy w 2015 roku otrzymało dwóch Ukraińców.

Do słów szefowej polskiego rządu odnosi się też ukraińska sekcja radia Svoboda. Jak czytamy, polska premier świadomie lub nie pomieszała pojęcia uchodźcy i migranta. Radio Svoboda przypomina, że to nie pierwsza tego typu wypowiedź przedstawicieli polskich władz. Jak czytamy, podobnej pomyłki dopuścił również prezydent Andrzej Duda, który w sierpniu zeszłego roku mówił o tysiącach ukraińskich uchodźców w Polsce.

Tymczasem - jak wskazuje Svoboda - do Polski przyjeżdżają ukraińscy migranci zarobkowi, którzy często pracują w naszym kraju przez kilka miesięcy, a potem wracają na Ukrainę. W zeszłym roku w Polsce wydano Ukraińcom nieco ponad 400 tysięcy pozwoleń na pracę.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Buszko, Kijów/em/sk

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Oliwia

Warszawa nie jest wyjątkiem. W Krakowie co krok słyszysz Ukraińców. Podobnie Lublin - chyba najwięcej- tu to jest nawet oszklona kasa na dworcu PKS z wielkimi napisami po ukraińsku od niedawna. Rzeszów i cała ściana wschodnia. Wierzcie mi jest ich tu bardzo dużo. Z moich obserwacji, część z nich to faktycznie uchodźcy, nawet jeśli nie dostali azylu - jest to jednak dla mnie formalna sprawa, ważniejszy jest powód dlaczego wielu z nich opuściło swój kraj. Część właśnie uciekała przed wojną, ale myślę, że Ci, którzy tego dokonali zrobili to znacznie wcześniej, a nie np. 5 miesięcy temu, choć mogą być wyjątki. Jest bardzo dużo emigrantów zarobkowych w różnym wieku, a właśnie przez wojnę gospodarka ukraińska leży. Ludziom żyło się źle, a od dwóch lat żyje im się fatalnie!! Ludzie nie korzystali z aut i je stawiali w miejscu, bo nie było ich stać na paliwo. Śmiem twierdzić, że najwięcej jest jednak ludzi młodych i studentów. I z tego co obserwuje, mam także znajomych Ukraińców, młodzi wyjeżdżają po to by się uczyć, uciec przed poborem do wojska, nie czują się pewnie w swoim kraju by wiązać tam przyszłość. Więc emigranci zarobkowi tak, kiepskie warunki pracy w UA albo jej brak. Ukraina teraz jest ekonomicznym trupem, jednak przed konfliktem w Donbasie tez się im nie przelewało, było znacznie znacznie gorzej niż w Polsce. A jednak to w czasie trwania konfliktu zbrojnego liczba Ukraińców w Polsce (przede wszystkim wschód) się niesamowicie zwiększyła. Ja obserwowałam jak w przeciągu paru miesięcy zjawiało się ich coraz więcej i więcej. Spór o słowo uchodźcy jest sporem politycznym. Pani premier chce pokazać Polskę/PIS z dobrej strony, a PO i KOD chcą być w kontrze, więc czepiają się tego co zostało niewłaściwie i nieprecyzyjne użyte. Skoro tak minimalna część ludzi otrzymała azyl to jest to nadużycie w wysławianiu się o dużej części Ukraińców "uchodźcy". Niemniej jednak wiem, że to ostatecznie konflikt w ich kraju skłonił ich do wyjazdu do Polski. Ta sytuacja jest bardziej złożona niż KOD i PO przekrzykują się z PISem i należy na to patrzeć z wielu perspektyw. Swoją drogą myślę, że państwo polskie wiedziało, że części Ukraińców należałby się azyl, ale Polski nie było na to stać i to też była i jest celowa zagrywka polityczna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~cqdF

do kogo pretensje? to Tuska i Po oni nie chcieli Ukraincow przyjac

! Odpowiedz
8 4 ~opty

...a tak przy okazji ,po paru latach,obejrzałem z pewną ostrożnoscią wiadomosci tvp o 19.30 i okazało się ,że wreszcie można je oglądac......w przeciwienstwie do 2 innych znaczącychstacji tv ,które w obiektywizmie ,delikatnie mówiąc, nie przodują.....

! Odpowiedz
0 2 ~mg

Jeżeli ty uważasz że teraz są bardziej obiektywne to albo obiektywizm to zgodność z tym na co pozwala partia rządząca albo jesteś ślepy. Są tak samo mało obiektywne jak były, tyle że teraz kto inny tym "obiektywizmem" zarządza.

! Odpowiedz
2 0 ~opty

...dziadki przy panstwowym korycie, ojce i matki przy panstwowym korycie , a wnuki zagrożone bo prawo spadkowe nie przewiduje koryta w spadku....przyczepili się do panstwowych grajcarów i nie potrafią inaczej życ......."biedulki".....zabrac innym i dac sobie .....po komuszemu.....

! Odpowiedz
19 14 ~Beata

Kłamliwa katoliczka .... spowiedz nie wymazuje grzechow .... uczy , ze mozna kłamać , krzywdzić , oszukiwać ... pare zdrowasiek i biała karta . Klecha odpuści ale my pamiętamy , wstyd i hańba pozostanie .....

! Odpowiedz
2 2 ~HFN

TY KLAMIESZ ROK 2 LATA TEMU 8 LAT TEMU BYL tUSK WIEC NIE ZARZUCAJ KLAMSTWA nAJWIECEJ PZWOLEN DALO pis

! Odpowiedz
20 21 ~Henryk

Wyszło Szydło z worka.
Na co ci kłamliwi i chciwi politycy pojechali do Brukseli. Po to aby narobić wiochy na skalę międzynarodową.
Jeżeli w Polsce są uchodźcy z Ukrainy to w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegi , Czechach itp. są uchodźcy z Polski , którzy tam zarabiają, uczą się a niektórzy i kradną.
Po prostu dno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 12 ~momo

deportować ukrów!

! Odpowiedz
2 23 ~Emigrant

W Uk jest milion uchodzcow z polski , uchodzili przed dobrobytem , miloscia i wspanialomyslnoscia rzadzacych i pracodawcow oraz sasiedzka przyjaznia .

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl