REKLAMA

Ukraina: proces Janukowycza rozpocznie się 26 czerwca

2017-06-16 14:17
publikacja
2017-06-16 14:17
Ukraina: proces Janukowycza rozpocznie się 26 czerwca
Ukraina: proces Janukowycza rozpocznie się 26 czerwca
fot. Valery Matytsin / / FORUM

Sąd rejonowy dzielnicy Obołoń w Kijowie zakończył w piątek postępowanie przygotowawcze w procesie oskarżonego o zdradę stanu b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i ogłosił termin pierwszej rozprawy w tej sprawie, która odbędzie się 26 czerwca.

W tym dniu sąd wysłucha aktu oskarżenia - ogłosił sędzia Władysław Dewiatko. Posiedzenia sądu, które będą otwarte, zaplanowano na lipiec i sierpień.

W trakcie postępowania przygotowawczego sąd nie zdecydował, czy Janukowycz, który ukrywa się w Rosji, będzie mógł być sądzony zaocznie. "Kwestię tę można będzie rozpatrywać dopiero na następnym posiedzeniu" - wyjaśnił Dewiatko.

W listopadzie 2016 r. prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował Janukowycza, że jest podejrzany o zdradę stanu. Oficjalną informację przekazał mu ustnie, za pośrednictwem łącza wideo, gdy Janukowycz był w sądzie w rosyjskim Rostowie nad Donem. Zeznawał wówczas w procesie oskarżonych o zabicie uczestników protestów w lutym 2014 roku.

Proces dotyczy wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 r. 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, rozpoczęły się tam protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Z Kijowa Jarosław Junko

jjk/ ulb/tgo/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Pablo
Dzieciaku widać że nie znasz się na polityce. Nie wypowiadaj się na forum bo to bardzo śmiesznie brzmi
~zero
Prezydent reprezentuje ,a nie jest władzą jak Stalin, car. Prezydent prędzej popełni samobójstwo niż zabije swojego rodaka, bo gdyby zniknął z powierzchni ziemi tam mógłby być pokój. TO JANUKOWYCZ JEST ŹRÓDŁEM WOJNY, A JEDNOSTKA NIE JEST TAK WAŻNA JAK CAŁE SPOŁECZEŃSTWO. NIE MYŚLAŁ O SPOŁECZEŃSTWIE, A O SOBIE Prezydent reprezentuje ,a nie jest władzą jak Stalin, car. Prezydent prędzej popełni samobójstwo niż zabije swojego rodaka, bo gdyby zniknął z powierzchni ziemi tam mógłby być pokój. TO JANUKOWYCZ JEST ŹRÓDŁEM WOJNY, A JEDNOSTKA NIE JEST TAK WAŻNA JAK CAŁE SPOŁECZEŃSTWO. NIE MYŚLAŁ O SPOŁECZEŃSTWIE, A O SOBIE I JAKIŚ WYMYŚLONYCH PRZEZ NIEGO PRAWACH. KAŻDY CESAŻ JAPONI POPEŁNIŁBY SEPUKU ZA CHAŃBĘ ,ŻE ZABIŁ SWOJEGO. JANUKOWYCZ TO AUTENTYCZNY TCHÓRZ BIJĄCY SŁABEGO BEZDOMNEGO LUB DZIECKO.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki