Ukraina: premier Jaceniuk oficjalnie złoży dymisję we wtorek

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że ustępuje ze stanowiska szefa rządu - podały w niedzielę ukraińskie stacje telewizyjne. Oficjalnie złoży dymisję w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy w najbliższy wtorek.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk (fot. Vladimir Sindeyeve / Zuma Press)

"Podjąłem decyzję o podaniu się do dymisji ze stanowiska premiera Ukrainy" - oświadczył Jaceniuk w programie telewizyjnym "10 minut z premierem".

Ustępujący szef rządu powiedział przy tym, że jego partia Front Ludowy pozostaje w koalicji z prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki. Ocenił jednocześnie, że kryzys polityczny, w wyniku którego odchodzi z Rady Ministrów, został wywołany sztucznie.

Dążenie do zmiany jednego człowieka zaślepiło polityków i sparaliżowało ich wolę wprowadzania realnych przemian. Proces zmiany rządu przekształcił się w bezmyślny bieg w miejscu - powiedział Jaceniuk.

Wyraził nadzieję, że po jego dymisji nie dojdzie do destabilizacji sytuacji w kraju i w jak najkrótszym terminie powołany zostanie nowy rząd. Na jego szefa typowany jest obecny przewodniczący parlamentu Wołodymyr Hrojsman.

Rozwiązanie sytuacji nareszcie jest osiągalne. W parlamencie odradza się większość koalicyjna. Nowa umowa koalicyjna oparta jest na celach i zasady naszej Rady Ministrów - podkreślił Jaceniuk.

Ustępujący premier podzielił się z telewidzami swoimi planami na przyszłość. Powiedział, że będzie chciał zająć się m.in. kontrolą działalności koalicji i działać na rzecz zwiększenia zagranicznego wsparcia dla Ukrainy.

Od dziś widzę swoje zadania szerzej, niż na stanowisku premiera: nowa ordynacja wyborcza, reforma konstytucyjna, reforma sądownictwa i koalicyjna kontrola nad działalnością nowego rządu. Międzynarodowe wsparcie Ukrainy. Członkostwo w Unii Europejskiej i NATO. Jest to część mojego programu - oświadczył.

Kryzys polityczny na Ukrainie rozpoczął się w lutym w wyniku utraty poparcia parlamentarnego dla rządu Jaceniuka. W Kijowie od tygodni trwają rozmowy o nowej koalicji, w której prócz Bloku Poroszenki i Frontu Ludowego uczestniczyła także partia Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko.

To ostatnie ugrupowanie nie doszło do porozumienia z pozostałymi partnerami i Tymoszenko ogłosiła w zeszłym tygodniu, że przechodzi do opozycji. Obserwatorzy ocenili wówczas, że Batkiwszczyna liczy na wcześniejsze wybory parlamentarne.

Prezydent Poroszenko zażądał 3 kwietnia od parlamentu, by nowa koalicja powstała w jak najkrótszym czasie dając do zrozumienia, że jeśli to nie nastąpi, to podejmie decyzję o rozwiązaniu Rady Najwyższej.

Wcześniej prezydent wielokrotnie wypowiadał się przeciwko wcześniejszym wyborom. Argumentował, że mogą one pogorszyć sytuację w kraju i tak trudną w związku z konfliktem zbrojnym z prorosyjskimi separatystami w Donbasie, a także mogą zaszkodzić współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Rząd Jaceniuka od kilkunastu tygodni tracił poparcie polityczne. Jednak przed dwoma miesiącami wygrał w parlamencie głosowanie w sprawie wotum nieufności.

PAP/IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~plutarch

Co by nie mówić o Poroszence, gość stara się sterować tym podtopionym okrętem. Mam nadzieję, że mu się uda. W końcu Ukraina oddziela nas od cara Prawdomównego i kolegów z Jeziora.

! Odpowiedz
4 8 ~kolesiekolesiow

Dlaczego spółki Ukraińskie od miesiaca-dwoch silnie rosna? Czy ktos cos wie? Czy odejscie tego Pana to element ukladanki, a nastepna jej czescia bedzie wejscie Ukrainy do UE? i odrabianie 3 letnich spadkow w miesiac co sie przelozy na nie dziesiatki a setki procent na Ukrainskich spolkach( Pomijajac Kernel).... ?

Dlaczego ktos jak zwykle cos wczesniej wie i niektore spolki juz po 100% urosly?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~kisiel

Tu sie oplaca nawet zaplacic za insider traiding gruba kase... bo np. taka Agroliga wysoka rentownosc, duza plynnosc, fundamentalnie warta 100 zlotych za akcje ponad! A przez Ukraine kosztuje 16... jak Ukraina znajdzie sie za dwa miesiace w UE... setki procent zarobku i to w tak ciezkich czasach na rynkach nawet dla grubych ciezkich..

! Odpowiedz
1 6 ~lowca

Wiedziałem że nadejdzie taki czas!! DZIĘKI CI ŁYSOLU, teraz za sprawa Twojego odejścia spółki jak Kernel, Agroliga, Milkiland powinny sięgnąć gwiazd!

! Odpowiedz
2 10 ~StanRS

Co za ciężka strata dla Ukrainy. Jaceniuk to jeden z największych polityków w Europie, i nie lubi ruskich. Jacy Ukraińcy muszą być antysemitami, żeby odwołać Jaceniuka. Demokracja na Ukrainie jest zagrożona.

! Odpowiedz
1 3 ~plutarch

ty bierzesz te tabletki z krzyżykiem symbolem solarnym?

! Odpowiedz
1 7 ~marek

Co prawda przez ostatni rok Wig- Ukraina silnie urosl... ale teraz to dopiero bedzie tam hossa... 2016 indeks ten powinien zakonczy z najwyzsza stopa zwrotu, jutro sprzedam 20% spolek z wig20 i powoli zwiekszam zaangazowanie w WIG-UKRAINA

! Odpowiedz
0 18 ~znawca

Oddadnie stolka przez tego Pana, to silny sygnal na akumulacje przecenionych Ukrainskich spolek..

! Odpowiedz
2 10 ~dok

kazdy rzad na tzw ukrainie a dokladnie na rusi kijowskiej nie utrzyma sie dopoki tam bedzie usa. jaceniuk ma 0,2 poparcia, poroszenko 1 proc. jest to niemozliwe dlatego ze polowa ukraincow popiera rosje. oznacza to tylko kontynuacje wojny domowej.

! Odpowiedz
4 15 ~rumek

Ten naród nie jest nauczony wolnośći i demokracji. Pomimo, że bardzo pracowity to zawsze trzymany pod "butem-okupanta" Stalin swoimi przesiedleniami z Ukrainy zrobił zlepek narodowości dzięki czemu nie będzie tam nigdy zrywu narodowo-patriotycznego.
Czuję, że będzie to samo co z Jugosławią, rozpad na mniejsze kraje... Świat potrzebuje wojny a tam będzie domowa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil