REKLAMA

Ukraina otworzyła swój rynek ziemi

2020-04-28 15:03
publikacja
2020-04-28 15:03

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną, przyjętą w parlamencie 31 marca - podało we wtorek jego biuro. Zgodnie z nią rynek ma być otwarty 1 lipca 2021 r. Szef państwa ocenił, że jest to "historyczna chwila", na którą Ukraina czekała od dawna.

/ fot. Kostiantyn Stupak / Pexels

"To historyczna chwila dla wszystkich Ukraińców i dla mnie osobiście. Ukraina czekała na tę ustawę od czasu zyskania niepodległości. To była niełatwa walka. Ale wiedzieliśmy, że robimy to dla Ukraińców" - oświadczył Zełenski, cytowany przez swoje biuro.

Jak podkreślono w komunikacie przesłanym mediom, ustawa pozwoli obywatelom na realizację konstytucyjnych praw do swobodnego dysponowania swoją własnością i pozwoli utworzyć przejrzyste warunki dla nabycia na własność ziemi rolnej przez obywateli Ukrainy.

Zgodnie z ustawą od 1 lipca 2021 r. ziemię będą mogły kupować jedynie osoby fizyczne mające obywatelstwo Ukrainy. W jednych rękach początkowo będzie mogło znaleźć się maksymalnie 100 ha ziemi. Od 1 stycznia 2024 roku grunty będą mogły kupować też ukraińskie osoby prawne - do 10 tys. ha. Kwestia sprzedaży ziemi obcokrajowcom ma być poddana pod referendum. Ze sprzedaży wyłączone są grunty państwowe i komunalne.

Ustawa wzbudzała w kraju kontrowersje. Przeciwnicy projektu obawiają się m.in., że wynikiem reformy może być koncentracja dużych areałów gruntów w jednych rękach.

W grudniu ustawa została przyjęta przez Radę Najwyższą (parlament) w pierwszym czytaniu. Następnie rozpatrywano ok. 4 tys. poprawek. Po przyjęciu jej w drugim czytaniu w Radzie Najwyższej złożono 13 projektów dotyczących unieważnienia głosowania. 10 z nich przedłożyła frakcja Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko. 13 kwietnia wszystkie te projekty odrzucono, co odblokowało możliwość podpisania ustawy.

Do zniesienia obowiązującego od początku XXI wieku moratorium na sprzedaż gruntów rolnych zachęcał władze w Kijowie m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
leoto
No to Ruscy ich wykupią. Oni tez często mają obywatelstwo ukraińskie. Papa Ukraino.
ajwaj
W Ukrainie tylko partyjoty jak u PISy :)

Jak tu rozumiec Rosjan?
Maja najwiecej ziemi na swiecie i tacy chytrzy, ze nie chca sprzedawac ziemi podstawionym cudzoziemcom.
itsofunny
A podobno białych farmerów z RPA zapraszali no chyba ze to niebyła własność i się nie udało ich zwabić.
ajwaj odpowiada itsofunny
Obcokrajowcy, przedsiębiorstwa zagraniczne, bezpaństwowcy, jak również przedsiębiorstwa, w których udział procentowy obywateli obcych, zagranicznych osób prawnych, bezpaństwowców wynosi więcej niż 50%, mogą posiadać działki rolne tylko na prawie dzierżawy, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie federalnej Obcokrajowcy, przedsiębiorstwa zagraniczne, bezpaństwowcy, jak również przedsiębiorstwa, w których udział procentowy obywateli obcych, zagranicznych osób prawnych, bezpaństwowców wynosi więcej niż 50%, mogą posiadać działki rolne tylko na prawie dzierżawy, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie federalnej z dnia 01.05.2016 r. nr 119-FZ (art. 3 ustawy federalnej z dnia 24.07.2002 r. nr 101-FZ "O obrocie gruntami rolnymi").
ajwaj odpowiada ajwaj
Ukraincy na Majdanie doskakali sie "europejskosci",
nie trzeba im jezdzic za chlebem do obcych Panów, bo ci Panowie beda na miejscu w UKR goniac ich do roboty
ajwaj odpowiada ajwaj
Ukrainiec:

""Wkrótce zostaniecie użyci jako niewolnicy przez nowych panów waszej ziemi.
Nie będziesz miał gdzie się pogrzebać, bo twoje ziemie będą należeć do innych.

Nie ma gospodarki, nie ma przemysłu, a teraz nie ma ziemi.""
itsofunny
No to sie zacznie koncert wałków.
1a2b
Do zniesienia obowiązującego od początku XXI wieku moratorium na sprzedaż gruntów rolnych zachęcał władze w Kijowie m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

I to wszystko dla dobra Ukraińców.
1a2b
Hurra! będzie można sobie kupić Ukrainę. Drukarnie całego świata już nad tym pracują.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki