Ukraina: odnaleziono broń, z której strzelano na Majdanie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) odnalazła elementy broni, z której zabijano uczestników protestów antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie na początku 2014 roku - ogłosiła w piątek wieczorem administracja prezydenta Petra Poroszenki.

[Aktualizacja 17:00]

Ukraina: odnaleziono broń, z której strzelano na Majdanie
Ukraina: odnaleziono broń, z której strzelano na Majdanie (fot. Jose Luis Orihuela / Flickr)

SBU poinformowała prezydenta o odnalezieniu elementów 22 automatycznych karabinów Kałasznikowa, jednego karabinu maszynowego Kałasznikowa oraz gładkolufowej broni myśliwskiej kalibru 12 mm.

Elementy te były umyślnie uszkodzone i nie posiadały numerów identyfikacyjnych, które zostały starte - oświadczył szef SBU Wasyl Hrycak.

Prokurator generalny Ukrainy Wiktor Szokin poinformował Poroszenkę o pierwszych ustaleniach, które zapadły w wyniku trwającego w tej sprawie śledztwa. Śledztwo w pełni i bez żadnych wątpliwości ustaliło, że z tej broni zabijano uczestników protestów na Majdanie - powiedział Szokin.

Broń, z której strzelano na Majdanie, należała do Berkuta

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ujawniła, że należały one do oddziałów specjalnych milicji Berkut.

SBU poinformowała także, że fragmenty odnaleziono jeszcze latem ub. roku w dzielnicy Kijowa o nazwie Hołosijiwskyj i od tego czasu trwało ustalanie, czyją są one własnością.

Informację o tej broni otrzymaliśmy w sierpniu 2015 r. Udaliśmy się na miejsce, uważając wtedy, że może ona mieć związek z przygotowaniami do aktu terrorystycznego. Fragmenty broni odnaleziono w zbiorniku wodnym i na jego brzegach - powiedział na konferencji prasowej szef wydziału śledczego SBU Hryhorij Ostafijczuk.

Przedstawiciel Prokuratury Generalnej Serhij Horbatiuk wyjaśnił, że w trakcie wcześniejszego śledztwa ustalono, iż funkcjonariusze kijowskiego oddziału Berkuta 20 lutego 2014 r. zabili 48 i ranili 80 uczestników protestów na Majdanie. Podejrzewanych jest o to 25 milicjantów, z których 20 ściganych jest listami gończymi, zaś pięciu znajduje się w aresztach - poinformował.

Późniejsze śledztwo wykazało, że broń, z której starto znaki identyfikacyjne, należała do oddziałów milicyjnych Berkut - oświadczył. W trakcie śledztwa ustalono, że 24 automatyczne karabiny Kałasznikowa, jeden karabin (snajperski) Dragunowa i trzy inne sztuki broni zginęły z magazynów Berkuta i nie było wiadomo, gdzie się one znajdują dodał Horbatiuk.

Śledztwo w pełni i bez żadnych wątpliwości ustaliło, że z tej broni zabijano uczestników protestów na Majdanie - powiedział prezydentowi prokurator generalny Wiktor Szokin. Zadeklarował on, że w najbliższym czasie ujawnione zostaną informacje dotyczące konkretnych przypadków jej użycia.

Poroszenko zaapelował ze swej strony do parlamentu o niezwłoczne wniesienie zmian w prawie, które pozwolą na zaoczne karanie winnych zbrodni na Majdanie. Ocenił, że materiały dotyczące odnalezionej broni poważnie zwiększają bazę dowodową, która pozwoli na pociągnięcie do odpowiedzialności konkretnych osób.

Nie tylko tych, którzy z użyciem tej broni zabijali ukraińskich bohaterów, lecz będziemy mogli także dotrzeć i do tych, którzy wydawali rozkazy wydania tej broni i do zleceniodawców i organizatorów zabójstw - oświadczył Poroszenko.

W listopadzie 2015 roku, przy okazji drugiej rocznicy wybuchu rewolucji na Majdanie, MSW Ukrainy informowało, że poszukuje ponad 400 sztuk broni, wydanych wówczas przez władze chuliganom, którzy działali wtedy przeciwko uczestnikom protestów. Broń ta była wydawana z magazynów resortu spraw wewnętrznych.

Manifestacje na Majdanie rozpoczęły się 21 listopada 2013 roku, gdy władze ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. W wyniku brutalnych działań milicji pokojowe wiece przekształciły się w protesty przeciwko ekipie ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł z kraju i schronił się w Rosji.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ fit/ ro/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~SBU

Oni tam nawet mogą znaleźć puchar z którego otruto Aleksandra Wielkiego. Z odciskami Putina oczywiście.

! Odpowiedz
1 3 ~gosc

lza jak psy,

! Odpowiedz
1 1 ~Integrator

Co to znaczy Iza jak psy? to jakaś metafora?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil