Ukraina: dymisja szefowej policji z powodu ingerencji polityków

Szefowa ukraińskiej policji Chatia Dekanoidze ustąpiła w poniedziałek ze stanowiska, oskarżając polityków i urzędników o ingerowanie w jej pracę. Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow przyjął dymisję.

Pochodząca z Gruzji Dekanoidze należy do grupy "młodych reformatorów", którzy doszli do władzy na Ukrainie po mianowaniu gubernatorem obwodu odeskiego byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. W ubiegłym tygodniu on także zrezygnował ze swej funkcji i oskarżył ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych.

"Nie chciałam publicznie prać brudów, ale teraz chcę zwrócić się do polityków i urzędników, zaczynając od deputowanych do najwyższych gabinetów, z prośbą, a nawet postulatem, by zrezygnowali z wtrącania się w pracę policji" - oświadczyła Dekanoidze, tłumacząc swoje odejście.

"Nominacje w policji nie mogą być uzgadniane z politykami, a politycy nie mogą wykorzystywać policji do ochrony własnych interesów" - dodała, nie wymieniając żadnych nazwisk.

39-letnia Dekanoidze została szefową Narodowej Policji Ukrainy w listopadzie zeszłego roku. W latach 2007-12 pełniła funkcję rektora gruzińskiej Akademii Policji. W 2012 roku była ministrem oświaty i edukacji Gruzji. Po przegranej Zjednoczonego Ruchu Narodowego w wyborach parlamentarnych w 2012 roku wyemigrowała na Ukrainę, gdzie po zwycięstwie rewolucji godności pracowała jako doradczyni ministra Awakowa.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ulb/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil