REKLAMA

Ukraina: drogi i seriale za pieniądze z funduszu Covid-19

2020-10-29 17:02
publikacja
2020-10-29 17:02
Ukraina: drogi i seriale za pieniądze z funduszu Covid-19
Ukraina: drogi i seriale za pieniądze z funduszu Covid-19
fot. Maryia Plashchynskaya / / Pexels

Wydano połowę środków z utworzonego przez ukraiński rząd funduszu na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z pandemią. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na budowę dróg. Część pieniędzy będzie też wykorzystana na produkcję patriotycznych seriali - podała w czwartek Ekonomiczna Prawda.

Tzw. fundusz covidowy utworzono wiosną, wnosząc zmiany w państwowym budżecie, w celu pokrywania dodatkowych wydatków na ochronę zdrowia i wydatków socjalnych, bezpośrednio związanych z pandemią. W funduszu, o wartości 66 mld hrywien, znalazły się m.in. środki od UE, innych organizacji i państw - przypomniał portal telewizji Hromadske.

Według stanu z 23 października połowa środków była już wykorzystana, a najwięcej przeznaczono na budowę i remont dróg (16,3 mld UAH) - podał serwis.

Jak podało ministerstwo finansów, na ochronę zdrowia wydano 5,8 mld UAH - w tym na zakup środków ochronnych i respiratorów. Na opiekę socjalną przeznaczono 9,3 mld UAH, zapewnienie porządku publicznego - 2,4 mld UAH, na sferę kultury i turystyki - 6 mln UAH.

Hromadske zaznacza, że od czasu do czasu wokół tzw. funduszu covidowego wybucha skandal, a najgłośniejszy dotyczył właśnie środków na budowę dróg, kiedy Rada Najwyższa w całości poparła projekt przewidujący przeznaczenie 35 mld UAH z funduszu na budowę i remont dróg o znaczeniu państwowym i lokalnym.

Szef ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor Ołeksandr Kubrakow podkreślił w rozmowie z portalem Babel, że jego zdaniem nazwa funduszu była "komunikacyjnym potknięciem", ponieważ środki, które do niego włączono, nie były przeznaczone tylko na zwalczanie skutków choroby. Do funduszu trafiły według niego pieniądze, które były już wcześniej przeznaczone na budowę i remont dróg - tłumaczył.

Ekonomiczna Prawda cytuje w czwartek komunikat ministerstwa kultury i polityki informacyjnej, według którego na posiedzeniu w środę rząd zgodził się na wykorzystanie 100 mln UAH z tzw. funduszu covidowego na pokrycie kosztów produkcji seriali telewizyjnych na tematy patriotyczne. Pieniądze mają być wykorzystane do końca roku.

Szef resortu Ołeksandr Tkaczenko napisał na Telegramie, że przekazanie tych pieniędzy było zaplanowane już latem w ramach 1 mld UAH wsparcia dla sfery kultury.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
and00
Proponuję połączyć te cele, i nakręcić patriotyczny serial o Nowaku, obywatelowi Ukrainy przecież, jak w znoju buduje im drogi

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki