REKLAMA

Ukraina: były prezydent Janukowycz skazany na 13 lat więzienia

2019-01-24 17:20
publikacja
2019-01-24 17:20

Zbiegły do Rosji były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz został skazany na 13 lat pozbawienia wolności w procesie o zdradę stanu - ogłosił w czwartek sąd rejonowy dzielnicy Obołoń w Kijowie.

fot. Valery Matytsin / / FORUM

Wyrok został ogłoszony w obecności adwokatów Janukowycza, który sądzony był zaocznie. Sąd uznał byłego prezydenta za winnego zdrady stanu i sprzyjania agresywnej wojnie przeciwko Ukrainie ze strony Federacji Rosyjskiej.

W związku z brakiem dowodów Janukowycz został jednocześnie uniewinniony od zarzutu działania na rzecz zamachu na integralność terytorialną Ukrainy, co doprowadziło do śmierci ludzi i innych ciężkich następstw.

Prokuratura żądała skazania Janukowycza na 15 lat więzienia. Jego adwokaci zapowiedzieli zaskarżenie wyroku. Odczytywanie werdyktu trwało z przerwami od godziny 9 rano czasu lokalnego (godz. 8 w Polsce).

Sprawa Janukowycza, który uciekł z kraju i wzywał na nasze terytorium wojska Federacji Rosyjskiej, jest jedną z najbardziej zasadniczych spraw dla przyszłości Ukrainy - oświadczył prokurator generalny Jurij Łucenko.

Proces Janukowycza trwał od maja 2017 roku. W tym czasie przeprowadzono 89 posiedzeń sądu i przesłuchano 52 świadków.

Jesienią 2016 roku Łucenko oświadczył, że 1 marca 2014 roku, znajdując się w nieustalonym miejscu na terytorium Federacji Rosyjskiej, Janukowycz zwrócił się pisemnie do prezydenta Władimira Putina z prośbą o wykorzystanie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.

Proces Janukowycza jest wynikiem wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku. 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, rozpoczęły się tam protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Po ucieczce Janukowycza doszło do zajęcia przez Rosję należącego do Ukrainy Krymu, a następnie do prorosyjskiej rebelii w Donbasie na wschodzie kraju. Wspierani przez Kreml separatyści wiosną 2014 roku proklamowali tam dwie samozwańcze republiki ludowe, doniecką i ługańską. Konflikt w tym regionie Ukrainy trwa do dziś. Według ONZ jego ofiarą padło ok. 13 tys. ludzi.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
Bajki z mchu i paproci :)
W UKR karuzela oligarchów kreci sie 30 lat.
Oligarchka Julka Timoszenko tez siedziala za Janukiowicza, oczywiscie chodzilo o mld $ gazu i nafty. A u oligarcha Janukowicza "korytowym ministrem" od gospodarki itp. byl obecny oligarch Poroshenko-Waltzmann p/o prezydenta nazywany 50/50 fifty-
Bajki z mchu i paproci :)
W UKR karuzela oligarchów kreci sie 30 lat.
Oligarchka Julka Timoszenko tez siedziala za Janukiowicza, oczywiscie chodzilo o mld $ gazu i nafty. A u oligarcha Janukowicza "korytowym ministrem" od gospodarki itp. byl obecny oligarch Poroshenko-Waltzmann p/o prezydenta nazywany 50/50 fifty-fifty, bo ma z wszystkiego lewego tam taka dole.
Nowe wybory w marcu "normalnie" juz nie wygra i jesli nie ucieknie, tez bedzie siedzial. Kombinuje zeby wygrac
Co kraj to obyczaj. 1. miejsce w korupcji swiatowej zobowiazuje :)
plutarch
Słuszny wyrok. Wkrótce na wybory u nas.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki