Ukraina: Micheil Saakaszwili został zatrzymany

Były prezydent Gruzji i przywódca opozycyjnej ukraińskiej partii Ruch Nowych Sił Micheil Saakaszwili został zatrzymany i jest dowożony do zarządu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Kijowie. Informacja ta ukazała się w piątek wieczorem na facebookowym profilu Saakaszwilego.

(fot. Marek Kuwak / FORUM)

Fakt zatrzymania Saakaszwilego potwierdził agencji Interfax-Ukraina rzecznik prasowy Ruchu Nowych Sił.

Ukraińskie władze podejrzewają, że prowadzone przez Saakaszwilego manifestacje antyrządowe są finansowane przez otoczenie obalonego w 2014 roku prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Były prezydent Gruzji twierdzi, że zarzuty te są sfabrykowane.

Saakaszwili ogłasza głodówkę

Zatrzymany w piątek w Kijowie b. prezydent Gruzji i lider ukraińskiej opozycyjnej partii Ruch Nowych Sił Micheil Saakaszwili ogłosił głodówkę i wezwał, by wspólnota międzynarodowa uważnie obserwowała, co dzieje się na Ukrainie oraz jakim represjom jest on poddawany.

"Zostałem aresztowany przez bandycką władzę pod kłamliwymi zarzutami. W ten sposób chcą nas zastraszyć. Nie bójcie się niczego i wychodźcie w niedzielę na pokojową akcję na rzecz impeachmentu (prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki - PAP). Razem obronimy Ukrainę przed korupcją i swawolą" napisał w liście, przekazanym mediom przez swych adwokatów.

Jeden z obrońców Saakaszwilego Rusłan Czornołucki oświadczył, że jego klient ogłosił protest głodowy. "Powiedział, że zaczyna bezterminową głodówkę i że nie zgadza się na przymusowe dokarmianie. Jeśli zostanie aresztowany na 60 dni, głodówka będzie kontynuowana" - powiedział.

Prezydent Poroszenko, który przebywa z wizytą na Litwie, oświadczył, że zatrzymanie Saakaszwilego nie jest związane z jego działalnością polityczną. "Sytuacja wokół Saakaszwilego nie jest warta międzynarodowej uwagi. Jest konkretne przestępstwo i powinniśmy zapewnić przejrzystość śledztwa w jego sprawie. Jeśli ktoś finansowany jest przez państwo agresora czy jego służby specjalne lub oligarchów w celu naruszania spokoju społecznego i stabilności w państwie, to powinien za to odpowiedzieć" - wskazał Poroszenko.

az/ mc/ jjk/ cyk/ bos

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 28 ajwaj

20+ letni eksperyment tzw. Ukraina
dobiega konca, jako nieudany :)

! Odpowiedz
6 1 tw-balbina

Da,da

! Odpowiedz
10 13 arfeneusz

i widzimy jak wygląda sytuacja na Ukrainie. Gdy Majdan obalał Janukowycza, to była demokracja, gdy ktoś inny chce startować w uczciwych wyborach to jest niewygodny i się go zamyka do wiezienia. Do tego Kliczko, który ma naturę wojownika i jest agresywny.
Ten Poroszenko mi się nie podoba, taki bogacz na tak ważnym stanowisku. .. Może dobrze, że Putin zabezpieczył złoto Ukrainy, kto wie do czego zdolni są oligarchowie Ukrainy, którzy siłą przejęli władzę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 tw-balbina

ROZMOWY KONTROLOWANE,ROZMOWY KONTROLOWANE

! Odpowiedz
0 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil