REKLAMA
TYLKO U NAS

Ujemne ceny prądu. Po raz pierwszy taka sytuacja w Polsce

2023-06-10 15:02
publikacja
2023-06-10 15:02

W niedzielę 11 czerwca po raz pierwszy w historii na polskim rynku energii elektrycznej pojawią się ceny ujemne - wynika z danych dla rynku dnia następnego. Chodzi o godziny dostaw między 11 a 16. Jednak średnia cena dla całej doby będzie znacznie wyższa.

Ujemne ceny prądu. Po raz pierwszy taka sytuacja w Polsce
Ujemne ceny prądu. Po raz pierwszy taka sytuacja w Polsce
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Do danych odniosła się w sobotę pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

"Jutro pierwszy raz w historii w ramach market coupling na rynku spot w godzinach 11:00-16:00 mamy ujemne ceny energii w Polsce.(...) Zmiana miksu zmienia rynek" - napisała na twitterze. Ujemna cena oznacza, że to wytwórca płaci odbiorcy za zużycie energii.

Z danych giełdowych dla Rynku Dnia Następnego dla Polski wynika, że dla kolejnych godzin dostawy, między 11 a 16 ujemna cena w Polsce wyrażona w euro od minus 1,27 do minus 5,24 za MWh. Jednak średnia cena dla Polski na tym rynku dla całej doby wyniesie prawie 47 euro za MWh.

Ceny energii elektrycznej na Runku Dnia Następnego z dostawą w niektórych godzinach w niedzielę będą również ujemne w Austrii, Niemczech czy Szwecji. Sytuacja taka związana jest z niskim popytem w dni świąteczne oraz z wysoką produkcją ze źródeł odnawialnych.

W sobotę po południu, jak wynika z danych PSE, polska fotowoltaika pracuje z mocą prawie 6,5 GW, a farmy wiatrowe - 4 GW przy zapotrzebowaniu na poziomie 17 GW.(PAP)

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
gucio_222
Podoba mi się to. Popieram to by farmy fotowoltaiczne w dzień były obciążane kosztami za produkcję energii, a w nocy za utrzymanie sieci. Myślę że Unia Europejska jest bardzo inteligentna w swojej polityce Energetycznej. No i trzeba wyłączyć Turów bo produkuje CO2 od którego umierają rośliny.
drzaraza
Czyli jak nam licznik z profilem energii i w tym czasie używam klimę , piorę , gotuję , zmywam ,sprzątam, prasuję, to nic nie zapłacę za energię lub mi dopłacą, ha, ha. Taki wał!
jas2
Ujemne ceny prądu.

Ładuję samochód elektryczny i jeszcze mi za to płacą.
Dobra rzecz.
abcx
Myślałem że samochód elenktyczny jest do jeżdżenia a nie do ładowania, czyli w dzień się go ładuje a w nocy jeździ - dla mnie słabo ja bym wolał w dzień jeździć a w nocy ładować...
adam.1983 odpowiada abcx
Może on pracuje na nocki to w dzień śpi :P
vacarius
Ujemne w skupie dodatnie w sprzedaży
zops
Odbiorcy w kraju, obecnie płacą 50% ceny jaka obowiązywała kilka lat temu.
ajwajszalom
Mi już z samego rana zwrócili te ujemne pieniądze na konto. Nawet bank robi przelewy w niedzielę w prawie połowie XXI wieku. Niestety potem się obudziłem.
zoomek
Zastanów się co byłoby gdyby ujemne pieniądze znalazły się na twoim koncie? Przecież skutek to ubytek środków na koncie.
A teraz smuteczek - pieniądze w banku należą do banku.
W związku z tym wszelkie wymogi rozliczeń bezgotówkowych oraz limity gotówkowych są nielegalne.
https://www.bitchute.com/video/vTbuc2b24Kdv/
2 minuty
zbyszek_
Fotowoltaika ma sens jak w ciagu czasu produkcji sami wew ja zuzyjemy, a nie sprzedaz do sieci.
Oni zmienia stawki na czasu rzeczywistego i sprzedaz nie bedziee miala sensu.
To jest dramat.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki