REKLAMA

Udany debiut PKO BP dzięki zagranicznym inwestorom

2004-11-12 08:03
publikacja
2004-11-12 08:03
Akcje banku PKO BP zadebiutowały. W środę kurs otwarcia wyniósł 23,20 zł przynosząc 13,17% zysku inwestorom, którzy kupili akcję na rynku pierwotnym. W przypadku inwestorów indywidualnych, którzy kupowali akcje z 4% dyskontem, zysk wyniósł 17,8%. Popyt ze strony zagranicznych inwestorów może umacniać notowania akcji największego polskiego banku.

Na wyższym niż przewidywali analitycy kursie otwarcia się nie skończyło, cena akcji PKO BP rosła przez całą środową sesję osiągając na zamknięciu poziom 24,50 zł i pokonując przy okazji kilka giełdowych rekordów. W środę obroty na GPW wyniosły 2780,4 mln zł, a 58,3 mln akcji banku PKO BP (czyli 16% sprzedanych przez skarb państwa) zmieniło właściciela.

Inwestorzy gremialnie pojawili się przedwczoraj w burach maklerskich by złożyć zlecenia. Dominowały osoby chcące sprzedać akcje zakupione w ofercie publicznej. Większość inwestorów była zadowolona z debiutu i zysków jakie przyniosła inwestycja w największy polski bank. Zadowolenia nie kryli prezes GPW Wiesław Rozłucki, oraz minister Jacek Socha. Według prezesa Rozłuckiego „Debiut tego typu pokazują jak ważny jest rynek kapitałowy w Polsce”. Minister skarbu Jacek Socha zapowiedział, kolejne prywatyzacje, jednak tak duże projekty pojawią się dopiero w 2006 bądź 2007 roku.

Udany debiut banku PKO BP to głównie efekt dużej liczby zleceń ze strony inwestorów zagranicznych. Zagraniczne fundusze inwestujące w naszej części europy nie mogą sobie pozwolić by nie posiadać akcji banku, którego akcje stanowią ponad 10% łącznej kapitalizacji giełdy warszawskiej. Zdaniem analityków wysoki kurs akcji banku będzie utrzymywać się do momentu, gdy zagraniczni inwestorzy nie uzupełnią swoich portfeli. Trudno jednak przewidzieć jak długo będzie utrzymywać się tak silny popyt inwestorów zagranicznych, którzy w ofercie publicznej kupili znacznie mniej akcji, niż zamówili. Po zwiększeniu liczby akcji skierowanych do inwestorów indywidualnych do 160 mln sztuk, transza inwestorów zagranicznych wyniosła jedynie 85 mln akcji.

Kolejnym impulsem do wzrostu kursu PKO BP może być wejście w skład indeksu WIG 20, które zostało zapowiedziane na 17 grudnia, a także publikacja dobrych wyników finansowych. Bank poda dane za trzeci kwartał już w najbliższy poniedziałek.

W piątek prezes PKO BP Andrzej Podsiadło zapowiedział, że zyski na koniec bieżącego roku będą wyższe od 1,2 mld zł na koniec ubiegłego roku. Bank planuje też kontynuowanie redukcji zatrudnienia na poziomie 1200-1500 osób rocznie. Nadal wiodące mają być produkty kierowane do klientów detalicznych.

M.C.
Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki