REKLAMA

Uczniowie z Rudy Śląskiej na prezydenta USA wybrali Hillary Clinton

2016-11-08 17:22
publikacja
2016-11-08 17:22

Hillary Clinton została wybrana na 45. prezydenta USA w symulowanych wyborach z udziałem uczniów z Rudy Śląskiej. Przedstawicielka Demokratów zdobyła niemal 80 proc. głosów elektorskich. Wyniki symulacji poprzednich wyborów dwukrotnie pokryły się z oficjalnymi rezultatami.

Przedsięwzięcie odbyło się we wtorek w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Herberta Clarka Hoovera w Rudzie Śląskiej. Była to już trzecia tego typu inicjatywa.

W głosowaniu wzięli udział uczniowie z 16 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego miasta. Poszczególnym klasom zostały przypisane stany USA oraz liczba głosów elektorskich, jaka przypada na dany stan. Przed wyborami przeprowadzono wśród uczniów prelekcje wyjaśniające zawiłości amerykańskiego systemu wyborczego.

Jak podało biuro prasowe rudzkiego magistratu, w uczniowskich wyborach przedstawicielka Demokratów uzyskała 423 głosy elektorskie, a na reprezentanta Republikanów Donalda Trumpa oddano ich 117.

"Symulacja wyborów to piękna lekcja demokracji dla młodzieży. Kształtuje postawy obywatelskie i wymaga znajomości sytuacji politycznej Stanów Zjednoczonych, jak również życia publicznego. Starsza młodzież ma już szerszą wiedzę i swoje własne poglądy na politykę, także tę amerykańską" powiedziała nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie oraz jedna z organizatorek wydarzenia Iwona Marek, cytowana w komunikacie.

Również sami uczniowie podkreślali, że była to dla nich ciekawa, edukacyjna zabawa. "To fajna zabawa, poprzez którą możemy się wiele nauczyć. Uczymy się, że nasz wybór powinien być rzetelnie przemyślany, bo musimy później ponosić konsekwencje swoich wyborów" zaznaczyła Daria Sobczyk z klasy policyjnej ZSO nr 4.

"Myślę, że każdy uczeń woli aktywnie brać udział w zajęciach, czegoś doświadczyć, niż tylko słuchać nauczyciela czy czytać podręczniki" dodał Paweł Jankowski z klasy wojskowej ZSO nr 4.

Jak dotąd wyniki symulacji pokrywały się z oficjalnymi rezultatami prawdziwych wyborów w USA. Pierwsze szkolne wybory prezydenta USA odbyły się w Rudzie Śląskiej w 2008 r., kiedy o fotel prezydenta ubiegali się Barack Obama oraz John McCain. Drugie przeprowadzono w 2012 r. - wówczas o fotel walczyli Barack Obama oraz Mitt Romney.

"Nasz patron, Herbert Clark Hoover, zawsze podpowiada nam, kto wygra. Myślę, że i tym razem się nie pomyliliśmy" podsumował Jankowski.

W Stanach Zjednoczonych we wtorek rozpoczęły się wybory prezydenckie. Amerykanie wybierają pomiędzy kandydatką Demokratów Hillary Clinton a kandydatem Republikanów Donaldem Trumpem.

W USA walka wyborcza toczy się w każdym z 50 stanów osobno. Z każdego stanu pochodzi z góry określona liczba elektorów, na których głosują Amerykanie. Wszystkich głosów elektorskich jest 538. By zdobyć prezydenturę, trzeba uzyskać większość, czyli 270 głosów. (PAP)

akp/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~azet
Czekamy jeszcze na wyniki z przedszkoli w Radomiu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki