REKLAMA

USA zaniepokojone sytuacją w Arabii Saudyjskiej

2017-11-10 18:42
publikacja
2017-11-10 18:42
USA zaniepokojone sytuacją w Arabii Saudyjskiej
USA zaniepokojone sytuacją w Arabii Saudyjskiej
fot. Kevin Lamarque / / Reuters

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson powiedział, że masowa czystka w Arabii Saudyjskiej budzi "pewne obawy" ze strony jego kraju. Kilka dni temu 11 członków rodziny królewskiej oraz dziesiątki obecnych i byłych ministrów rządu Arabii Saudyjskiej zostało aresztowanych pod zarzutem korupcji.

Rex Tillerson powiedział, że wierzy, iż masowe aresztowania są zasadne, ale podkreślił, że będzie to budzić obawy, dopóki nie zostanie sprawdzone, jak traktowane są konkretne osoby.

Wśród zatrzymanych jest jeden z pretendentów do tronu, dowódca marynarki wojennej, zdymisjonowani minister finansów i szef Gwardii Narodowej. Wśród aresztowanych ma się też znajdować jeden z najbogatszych ludzi na świecie, książę Al-Waleed bin Talal, saudyjski przedsiębiorca i filantrop.

O wszczęciu zakrojonej na szeroką skalę kampanii antykorupcyjnej poinformował król Salman bin Abdulaziz Al Saud. Do zatrzymań doszło kilka godzin po powołaniu królewskim dekretem Komisji Antykorupcyjnej. Na jego czele stanął następca tronu, książę Mohammed bin Salman.

Zatrzymani są oskarżeni miedzy innymi o malwersacje finansowe podczas pomocy dla położonego nad Morzem Czerwonym miasta Dżudda, dotkniętego w 2009 roku powodzią. Nad miastem i w jego okolicach zamknięto ruch lotniczy, by zapobiec ucieczkom wysoko postawionych urzędników, którzy mogli być zamieszani w korupcyjną aferę.

Saudyjski monarcha zapowiedział, że aresztowania stanowią początek "kampanii na rzecz wykorzenienia korupcji i nadużywania władzy na najwyższych szczeblach władzy".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./AFP/dwi/Siekaj

Źródło:IAR
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki